Wydarzenia określane mianem Sierpień 1980 uważane są za jedne z najważniejszych w historii PRL-u. Przeszły do historii z powodu strajków, jakie wybuchły na Wybrzeżu, zakończonych podpisaniem tzw. Porozumień Sierpniowych. W ramach Obchodów tejże rocznicy w Elblągu złożono kwiaty oraz wieńce pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970. Zobacz film i fotoreportaż.
14 sierpnia 1980 roku wybuchł strajk w obronie suwnicowej ze Stoczni Gdańskiej – Anny Walentynowicz – co dało początek fali strajków na Wybrzeżu, w tym także w Elblągu. 23 sierpnia spisano 21 postulatów, wśród których znalazł się ten dotyczący utworzenia „Solidarności”. Wszystkie wydarzenia zakończyły się podpisaniem tzw. Porozumień Sierpniowych, z których najważniejsze były te podpisane w Gdańsku. Jedną z części wczorajszych (29 sierpnia) Obchodów rocznicy ich podpisania było złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970. Przemarsz, który przeszedł ulicami miasta, zaczął się mszą świętą w Katedrze św. Mikołaja. Na placu pod pomnikiem przypominano o tym, jak ważne były to wydarzenia, o ich miejscu w historii. – Spotykamy się w miejscu symbolicznym dla Elbląga. Jest to miejsce szczególne, bo upamiętnia tragiczne wydarzenia 1970 roku, a jednocześnie stanowi monumentalny dowód zwycięstwa idei wolności, zapoczątkowanej w 1970 roku, a ostatecznie wywalczonej w latach 80-tych – mówił Jan Fiodorowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Elblągu. – W dniu podpisania tzw. Porozumień Gdańskich, dzięki odwadze i mądrości Polaków, robotników i inteligencji, w murze komunistycznego reżimu pojawiła się wyrwa, która mimo Stanu Wojennego, represji i upokorzeń doprowadziła do upadku socjalistycznej dyktatury, najpierw w Polsce, a następnie w Europie. To w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu wyrwano pierwsze cegły z Muru Berlińskiego. Dziś, borykając się z trudnościami dnia codziennego zapominamy o tamtych dniach. Bledną wydarzenia, powszednieją wywalczone prawa obywatelskie i pracownicze. – Solidarność nie kieruje się tzw. „poprawnością polityczną”, a staje w obronie godności ludzi pracy – mówił Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, nawiązując również do usunięcia części napisu – im. Lenina – bramy Stoczni Gdańskiej, co wywołało bardzo duże kontrowersje. – Lenin trafił tam, gdzie miejsce wszystkich zbrodniarzy komunistycznych i nazistowskich czyli na śmietnik historii – mówił wiceprzewodniczący.
Tadeusz Majchrowicz jest dureń. Lenin dla nieżyjącego już pokolenia był czymś znacznie cenniejszym i wartościowszym niż dla Majchrowiczów jest obecnie Tadeusz Majchrowicz - papierowa gwiazda która niedługo zostanie wyrzucona na śmietnik. Hero.
Jak na 130 tys miasto gdzie jedni z pierwszych strajkowaliśmy i powstała "S" to faktycznie przyszły tłumy!!!!!
Ciekawe dlaczego tak jest??? Polecam artykuł może coś wyjaśni artykuł w Polityce http://wpolityce.pl/wydarzenia/35078-msz-przyznaje-ze-zatrudnia-bylych-agentow-w-ministerstwie-pracuje-131-tw-sluzb-prl-7-kieruje-placowkami-dyplomatycznymi
Wszystkich przygłupów z Solidarności, PiS i innych przydupasów watykańskich pedofili informuję, że gdyby nie Wielki Lenin Wiecznie Żywy, to Polska najprawdopodobniej do dziś byłaby rozczłonkowana pomiędzy trzech zaborców i nie poradziłby tu nic żaden Piłsudski ze swoimi paroma tysiącami chojraków.
Także japy na kłódkę i oddać szacun Wodzowi Rewolucji a podziękować za pomoc w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, bo gdyby nie on i jego bolszewicy w Rosji, to nie moglibyście nawet szczekać na niego w internecie po polsku.
1.Zalegalizowanie niezależnych od partii i pracodawców związków zawodowych.
2.Zagwarantowanie prawa do strajku.
3.Przestrzeganie zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji.
4.Przywrócenie do poprzednich praw ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 i studentów wydalonych z uczelni za przekonania, zniesienie represji za przekonania.
5.Podanie w środkach masowego przekazu informacji o utworzeniu MKS oraz opublikowanie jego żądań.
6.Podjęcie realnych działań wyprowadzających kraj z kryzysu.
7.Wypłacenie strajkującym zarobków za strajk, jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ).
8.Podniesienie zasadniczej płacy o 2 tys. zł.
9.Zagwarantowanie wzrostu płac równolegle do wzrostu cen.
10.Realizowanie pełnego zaopatrzenia rynku. Eksport wyłącznie nadwyżek.
11.Zniesienie cen komercyjnych oraz sprzedaży za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
12.Wprowadzenie zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz zniesienie przywilejów Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa i aparatu partyjnego.
13.Wprowadzenie bonów żywnościowych na mięso.
14.Obniżenie wieku emerytalnego - dla kobiet do 50 lat, dla mężczyzn do 55,lub zapewnienie emerytur po przepracowaniu w PRL 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn.
15.Zrównanie rent i emerytur starego portfela.
16.Poprawienie warunków pracy służby zdrowia.
17.Zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach.
18.Wprowadzenie płatnych urlopów macierzyńskich przez 3 lata.
19.Skrócenie czasu oczekiwania na mieszkania.
20.Podniesienie diety z 40 do 100 złotych i dodatku za rozłąkę.
21.Wprowadzenie wszystkich sobót wolnych od pracy.