Pożar na Browarnej: prawdopodobnie podpalenie

22
16.04.2012
Pożar na Browarnej: prawdopodobnie podpalenie
W akcji gaśniczej brali też udział strażacy z OSP Krzewsk (fot. WS)
Dziś (16 kwietnia) w godzinach wieczornych strażacy walczyli z pożarem budynku przy ul. Browarnej. Prawdopodobnie w wyniku podpalenia paliły się dwa pomieszczenia w piwnicy oraz poddasze i dach niezamieszkałej części budynku. Z sąsiedniej klatki ewakuowano trzy osoby, w tym 10-miesięczne dziecko. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Zobacz więcej zdjęć.
Jak nam powiedział na miejscu zdarzenia dowódca JRG1 w Elblągu bryg. Tomasz Malesiński, zgłoszenie pożaru w niezamieszkałej części budynku przy ul. Browarnej strażacy otrzymali około godz. 21.30. Stanowisko dowodzenia natychmiast zadysponowało do akcji trzy pojazdy gaśnicze, drabinę oraz podnośnik. Dodatkowo zostały ściągnięte dwa zastępy strażaków z OSP Krzewsk: - Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że ogniem objęta jest część piwnicy oraz poddasze i dach - mówi bryg. Malesiński. - Nasze działania polegały na jednoczesnym gaszeniu ognia w piwnicy oraz poddasza z dwóch stron. Z drugiej, zamieszkałej jeszcze klatki, dwie osoby (matka z małym dzieckiem) wyszły o własnych siłach. Natomiast mający problemy z poruszaniem mężczyzna został ewakuowany z budynku przez strażaków. Osoby te nie potrzebowały pomocy medycznej.
   W czasie dogaszania pożaru strażacy musieli rozebrać dużą część konstrukcji dachu. Na czas akcji gaśniczej ruch pojazdów w rejonie zdarzenia był całkowicie zablokowany przez policjantów. Na kilkadziesiąt minut wstrzymane było kursowanie tramwajów. Szybka akcja strażaków zapobiegła przedostaniu się ognia na dach nad zamieszkałą jeszcze część budynku. Swoje zadanie spełnił też tzw. ogniomur na poddaszu zatrzymując ogień w części pustostanu. - Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć, że było to celowe podpalenie - podsumowuje bryg. Tomasz Malesiński.
   [fotoc]
   Na miejscu zdarzenia rozmawialiśmy z młodą kobietą, która przed pożarem uciekła z mieszkania z 10-miesięcznym synkiem: - Poczułam dym i zobaczyłam ogień. Byłam strasznie zdenerwowana. Bardzo szybko ubrałam synka i wybiegłam z nim przed dom. Na dole zaopiekowali się nami strażacy. Kobieta ze łzami w oczach powiedziała nam, że nie rozumie dlaczego w tym budynku mieszkają jeszcze dwie rodziny. Tam po prostu strach jest żyć. - Nawet "złomiarze" uważają, że to jest pustostan i wszystko rozkradają - mówi kobieta dodając: - Nie mamy wody, prądu na klatce, toalety. Ten dom to prawdziwa ruina. Kilka razy pisałam do zarządcy budynku, firmy ZBK, o sytuacji, jaka ma tu miejsce. Na prośbę o przeniesienie nas do innego mieszkania otrzymałam odpowiedź, że "nie mamy wolnych zasobów mieszkaniowych". Po tym, co się tu dzisiaj zdarzyło nie mam, gdzie z synkiem pójść. Pozostaje nam chyba tylko schronisko... Jedna z urzędniczek w ZBK powiedziała, że mnie podziwia za to, że ja się nie boję tu z synkiem mieszkać. Ale ja nie mam, gdzie pójść. Dzisiaj rano napisałam i zaniosłam pismo z prośbą o interwencję do prezydenta Nowaczyka. Jak mi on nie pomoże to nie wiem co będzie dalej...
   
Witold Sadowski

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Elbląg coraz bardziej robi się patologicznym miastem, miastem zwyroli i biedy, będzie gorzej jak nic z tym nie zrobią nasi zajebiści politycy :/, niech władza pokaże, ze potrafi rządzić, a nie klepać hajs na boku, PO robi się słabe, zamiast zrobić jakiś porządek to graja w wydrę. .. Oczywiście bylem i jestem za PO, ale troszkę mnie irytują swoja postawą upośledzonego pawiana. .. oto moje zdanie i nie tylko moje :>
(2012.04.17)

info

0  
  0
Coś mi tu pachnie sabotażem! Ale skoro inne próby zawiodły. .. , to popieram.
*rs (2012.04.17)

info

0  
  0
Mi natomiast pachnie spalenizną i bezdomnymi którzy sobie pomieszkują pustostany
JLJLJLJL (2012.04.17)

info

0  
  0
Pan Prezydent napewno Pani pomoże, przecież wszyscy wiedzą, że to ludzki człowiek, podobnie jak jego doradca
zatroskany (2012.04.17)

info

0  
  0
Najpierw Grottgera a teraz Browarna. .. .. hmmmmm
dnigga (2012.04.17)

info

0  
  0
No i jeszcze tramwaj w międzyczasie! Strażaką robota aż "pali" się w rękach. .. .
dnigga (2012.04.17)

info

0  
  0
strażakom
stary pies (2012.04.17)

info

0  
  0
czy to nie można napisać, że wysłano 3 JRG zamiast zadysponowano - co to za nowomowa do diabła.
prof Mniodek (2012.04.17)

info

0  
  0
znowu debilne komentarze
(2012.04.17)

info

0  
  0
Nowacki niedługo napisze w mediacha że nie wykryto sprawców i to nie było podpalenie tylko samozapłon Daję 1110 :0
(2012.04.17)

info

0  
  0