Seniorzy: Trzeba się z nami liczyć

11
03.10.2011
Seniorzy: Trzeba się z nami liczyć
fot. Anna Dembińska
Dziś mogliśmy wyjść na ulicę, wykrzyczeć i pokazać, że żyjemy i że trzeba się z nami liczyć – mówił podczas Senioriady Stanisław Puchalski, rzecznik praw osób starszych. W dzisiejszych (3 października) uroczystościach wzięło udział kilkaset osób - słuchacze Uniwersytetu III Wieku i Osób Starszych oraz członkowie klubów i organizacji seniorskich z Elbląga, ale i z Braniewa, Pasłęka, Morąga czy Mrągowa. Zobacz zdjęcia.
O godzinie 10 przed Bramą Targową seniorzy odebrali z rąk prezydenta Grzegorza Nowaczyka klucze do miasta, a następnie przemaszerowali ulicami Elblągu do teatru. Tam bowiem odbywały się główne uroczystości związane obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, a także inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych.
   Prezydent Grzegorz Nowaczyk bardzo chwalił działalność Uniwersytetu.
   - Trzeci wiek to okres, gdy skończyła się aktywność zawodowa, ale nie musi to być smutny czas – przekonywał. – Może on być równie kolorowy jak dotychczas. Elbląski Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych wykonuje tu fantastyczną robotę.
   Prezydent zapewniał, że miasto jest gotowe na spotkanie z problemami osób starszych, czego dowodem ma być powołanie Teresy Urban na stanowisko pełnomocnika prezydenta ds. seniorów. Zapewniał również, że zawsze przyjmie zaproszenie od słuchaczy Uniwersytetu: - Chętnie stawiam się do państwa dyspozycji, jeśli chcielibyście mnie posłuchać – dodał z uśmiechem.
   O tym, że z seniorami trzeba się liczyć, chociażby dlatego, że stanowią 20 procent populacji przypomniał Stanisław Puchalski, rzecznik praw osób starszych.
   - Dziś możemy wyjść na ulicę, wykrzyczeć i pokazać, że żyjemy – mówił.
   Seniorzy integrują się, nawiązują przyjaźnie, poznają świat m.in. uczestnicząc w działaniach Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Starszych. Uczelnia zainaugurowała dziś kolejny rok akademicki.
   - Mamy bardzo bogatą ofertę i każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie – mówiła Iwona Orężak, dyrektor Uniwersytetu. - Co tydzień w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej odbywają się wykłady z różnych dziedzin np. z historii, filozofii, geografii, botaniki. Poza tym funkcjonuje 14 sekcji zainteresowań i tam będzie można znaleźć swoją „działkę”.
   Czy seniorów trzeba zachęcać do udziału w zajęciach?
   - Myślę, że ktoś, kto jeszcze w sobie ma trochę ducha i chce być aktywny, nie chce siedzieć przed telewizorem to prędzej czy później do nas trafia – wyjaśniała dyrektor Uczelni. – Ale my nadal zachęcamy, organizujemy nie tylko działania dla słuchaczy. Na wykłady otwarte, a także na niektóre zajęcia zapraszamy sympatyków.
   Co daje słuchaczom Uniwersytet?
   - Myślę, że Uniwersytet, ale i kluby czy organizacje seniorskie pokazują, że jesienią życia też można coś zrobić – wskazuje Iwona Orężak. – Wszystkie organizacje dużo robią dla seniorów, organizują spotkania, wycieczki. Myślę, że dużo się robi dla seniorów w mieście. A na naukę nigdy nie jest za późno i trzeba te nasze szare komórki trochę rozruszać i uaktywniać.
   Rozruszać trzeba także ciało, o czym mówiła w wykładzie inauguracyjnym Bożena Ruszkowska. Później przyszedł czas na pokazy seniorów, prezentacje zespołów. To na pewno był miło spędzony czas.
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Elbląg jest to miasto seniorów, myśle że każdy się tu liczy z Wami.
dogos (2011.10.03)

info

1  
  0
W Teleexpresie pokazano Elbląg w zajawce i kilkudziesięcio-sekundowej relacji z tego wydarzenia. Bardzo dobra promocja miasta!
Yunit (2011.10.03)

info

1  
  0
Wielki ukłon w stronę Seniorów, czas szybko mija i niebawem do nich dołączymy, wspaniała inicjatywa, pozdrawiam.
(2011.10.03)

info

1  
  0
najfajniejszy senior w garniturze
(2011.10.03)

info

0  
  0
Nasi seniorzy to nie tylko ludzie starzy i chorzy a jeśli nudzisz się i jesteś samotny człowieku wstąp do Uniwersytetu III Wieku.
Pani Seniorkowa (2011.10.03)

info

1  
  0
Żenada Ela Gelert się "wkręciła" w tłum niepostrzeżenie co ta kobieta jeszcze zrobi dla wyborów - teraz robi za staruszkę
(2011.10.03)

info

0  
  1
WSZYSTKIE kobiety tak ładnie ubrane w garsoneczki i garniturki aż miło.
(2011.10.03)

info

1  
  0
pfff jasne liczc haha, tak jak liczy sie z wami rząd dając boską emeryturkę 700zł; d ?
(2011.10.04)

info

0  
  1
Elbląg miastem seniora
rte (2011.10.04)

info

1  
  0
seniorzy, blagam Was za różaniec i do Kościola, do Pana Boga, a nie do uniwersytetu III, czy IV wieku.
emeryt za 11 lat (2011.10.04)

info

0  
  1