A moim zdaniem... (od najstarszych)
Pokazuj od
najnowszych
najnowszych
Największe
emocje
emocje
Ustawa z 25 czerwca 2010 r. o sporcie wprowadza wiele zmian i daje możliwość walki z patologią w futbolu. Podstawę prawną finansowania Olimpii stanowiła min ustawa o sporcie kwalifikowanym, która straciła moc i została zastąpiona ustawą o sporcie. Przypomnę również, że Olimpia to podmiot działający jako Stowarzyszenie. Fragmenty uzasadnienia do ustawy o sporcie. „ Dotychczasowa praktyka wykazała, że pojęcie „ sport kwalifikowany” jest wielokrotnie utożsamiane ze „ sportem profesjonalnym” . Ukształtowana praktyka orzecznicza sądów w istocie spowodowała znaczne trudności w możliwości finansowego wspierania sportu przez jednostki samorządu terytorialnego. Przyjęto bowiem rozumowanie, że sport kwalifikowany” nie może być utożsamiany z realizowaniem przez jednostki samorządu terytorialnego zadań własnych związanych z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnoty lokalnej. ” Ustawodawca i sądy uznały, że forma finansowania klubów działających jako stowarzyszenia z ambicjami profesjonalnymi ( a tak działa Olimpia) to patologia i nie powinna być dalej stosowana. Pytanie. Czy Miasto dalej powinno wspierać finansowo Olimpię czy wyjść naprzeciw intencjom rządu i je wstrzymać. Czerwony
Drugie pytanie również wynikające z uzasadnienia do ustawy. Ustawa jak i poprzednia przewiduje powstanie ligi zawodowej. W lidze zawodowej będą mogły występować wyłącznie kluby działające jako spółki akcyjne. Nie przewiduje się zatem rozwiązania, które umożliwia udział w lidze zawodowej klubu działającego w formie stowarzyszenia. ( tak jak działa Olimpia i co dopuszczała poprzednia ustawa). Obecnie stosowane rozwiązanie dopuszczające kluby działające w takiej formie w istocie wypacza zawodowy i profesjonalny charakter zarządzania ligą zawodową. W sytuacji gdy zostanie zorganizowana liga zawodowa kluby sportowe niebędące spółkami akcyjnymi, chcąc uczestniczyć w lidze zawodowej, będą musiały przekształcić się w spółkę akcyjną. Finansowanie przez miasto będzie mogło odbywać się poprzez kapitałowe uczestniczenie gminy w klubie sportowym działającym w formie spółki kapitałowej. Bez przekształceń nie będzie można grać w lidze zawodowej a finansowanie się skomplikowało. Czerwony
Bardzo trudna przyszłość czeka Olimpię i nie tylko. Oczywiście to nie zdarzy się z dnia na dzień chociaż ustawa już obowiązuje. Ale ten czas nadejdzie. Pytanie Czy Miasto wybierze trwanie stanu istniejącego czy radykalne stanowisko wychodzące naprzeciw oczekiwaniom ustawodawcy i rządu. Czy w temacie funkcjonowania sportu jeszcze niedawno zwanego kwalifikowanym odbędzie się jakaś debata w kontekście nowej ustawy o sporcie. Czy kandydaci poważnie potraktują kibiców czy będą im nadal wodę z mózgu robić i mamić stadionem na 10 tysięcy miejsc. Czerwony