Spokojnie, to tylko ćwiczenia wojskowe

22
4 godziny
temu
Spokojnie, to tylko ćwiczenia wojskowe
(fot. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana)
Do naszej redakcji wydzwaniają mieszkańcy zaniepokojeni strzałami i lotami wojskowych śmigłowców nad miastem. Uspokajamy, to element ćwiczeń Dzik, których apogeum nastąpi w Elblągu w piątek.

- Żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej wspólnie z 25 BKPow oraz 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża wykonają szturm na infrastrukturę krytyczną, przejmując budynki w terenie przy porcie Elbląg. Epizod polegał będzie na ataku plutonu zmechanizowanego 20 Brygady Zmechanizowanej przy użyciu pojazdów Legwan oraz desantu żołnierzy ze śmigłowca. Ponadto w ćwiczeniu weźmie udział okręt Marynarki Wojennej ORP Kormoran. W związku z tym w dniach 25-26 czerwca można spodziewać się wzmożonego ruchu statków powietrznych w okolicach miasta Elbląg - informuje mjr Karol Frankowski, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Ćwiczenie Dzielny Dzik 26 realizowane jest w naszym kraju od 15 czerwca. Uczestniczy w nim 6500 żołnierzy z Polski oraz około 300 żołnierzy z Litwy.

"Jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych Wojska Polskiego w 2026 roku. Ćwiczenia o charakterze defensywnym realizowane są zarówno na lądzie, jak i w przestrzeni powietrznej gdzie żołnierze wspólnie testują zdolność do odstraszania i skutecznej obrony terytorium Rzeczpospolitej Polskiej" - informuje Wojsko Polskie w swoim komunikacie.

 

Główny element ćwiczeń w Elblągu odbędzie się w piątek. Na portElu opublikujemy wówczas oczywiście relację, fotoreportaż i film z ćwiczeń.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
I to redakcja powinna nagrać i udostępnić.
asas (2026.06.25)
@asas - Tak właśnie zrobimy w piątek, kiedy odbędzie się główny element ćwiczeń.
redaktor (2026.06.25)
Przygotowania do wojny trwają aby tylko naród bał się bardziej
(2026.06.25)

info

11  
  16
No litości jakas informacja moze od miasta? Przeciez to byl moment że wszyscy sie zdenerwowali Browarna to był jeden wielki huk.
Ann890 (2026.06.25)
A gdzie podziały się stosy butelek z piwem z "portu", czyżby wojsko zarekwirowało?
Bezproblemowy (2026.06.25)
@Ann890 - były informacje - ale niektórych to trzeba jak wiać spod kamienia wykopać
(2026.06.25)
@Ann890 - Ania ma rację ja Kazia i Jadzia aż pospieszyliśmy do piwnicy aby konfitury nie spadły
(2026.06.25)
Wow już stopień major, gratuluję Karol !!!
Kolega z kursu ppor (2026.06.25)

info

2  
  2
@redaktor - Jest gdzieś informacja na czym będzie polegał ten główny element ćwiczeń? Mamy się spodziewać większej ilości przelotów? Nad Jarem było widać dwa śmigłowce, które chwilę pokrążyły i odleciały, żadnych strzałów.
helikopter (2026.06.25)
@Ann890 - Na Browarnej to cały boży dzień jest jeden wielki huk. Jak nie stare tramwaje huczą i trzęsą blokami, to pierdzą motory, albo z prędkością nielegalną przewalają się po wszystkich studzienkach TIRy.
takie_życie (2026.06.25)