Inwestor wycofał wniosek w sprawie budowy tego osiedla

35
23.03.2026
Inwestor wycofał wniosek w sprawie budowy tego osiedla
Wizualizacja osiedla (materiały inwestora)
Deweloper z Ostródy wycofał wniosek o zgodę na budowę osiedla na działkach między ul. Częstochowską, Legionów i ks. Tylutkiego. Poinformował władze Elbląga, że poprawi projekt po licznych uwagach mieszkańców i złoży go ponownie. A to oznacza, że na najbliższej sesji Rady Miasta radni nie będą się zajmować tą sprawą, jak było to planowane.

Przypomnijmy, że do ratusza wpłynęło prawie 30 uwag od mieszkańców i okolicznych wspólnot mieszkaniowych, w których zwracano uwagę m.in. na to, że nowe osiedle przyczyni się do zwiększenia problemów komunikacyjnych w tej części miasta i wzrostu uciążliwości dla mieszkańców (hałas, przesłanianie, zacienianie), zmniejszy się też ilość terenów zielonych. Podkreślali też, że jak kupowali swoje mieszkania, plan zagospodarowania przestrzennego nie przewidywał takiej zabudowy na sąsiednim terenie.

Tymczasem miejscy urzędnicy analizując wniosek stwierdzili, że spełnia on wymogi formalne i jest zgodny z planem ogólnym gminy. Uprawnione do opiniowania wniosku instytucje, m.in. Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna, wydały pozytywne opinie.

Dzisiaj na posiedzeniu komisji gospodarki i klimaty Rady Miejskiej wiceprezydent Katarzyna Wiśniewska poinformowała, że inwestor – ostródzki Ekobud – po uwagach mieszkańców postanowił swój wniosek wycofać i go poprawić. A to oznacza, że na najbliższej sesji Rady Miejskiej 26 marca nie będzie on głosowany.

- Inwestor napisał do nas, że po analizie projektu i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności chce ten wniosek poprawić. Spodziewamy się kolejnego wniosku, ale procedura musi zacząć się od początku. Jeśli on się pojawi, odbędą się ponownie konsultacje społeczne, wniosek trafi też o zaopiniowanie do uprawnionych instytucji. Czas na rozpatrzenie wniosku to 60 dni – przypomniała wiceprezydent Katarzyna Wiśniewska.

Przypomnijmy, że na terenie ponad 21 tys. m kw., który Ekobud kupił od miasta za 8,2 mln zł netto inwestor planował trzy budynki z wielopoziomowymi halami garażowymi i garażami indywidualnymi. Miały mieć osiem kondygnacji, a jedna z działek miała być w pełni przeznaczona na ogólnodostępny teren rekreacyjny. Na nowym osiedlu miało powstać 250 mieszkań i ponad 330 miejsc parkingowych. Inwestycja ma być realizowana na podstawie przepisów tzw. ustawy lex deweloper, dlatego na jej lokalizację zgodę musi wyrazić Rada Miejska. Deweloperowi zostało więc niedużo czasu na złożenie nowego wniosku na bazie tych przepisów, bo ustawa lex deweloper obowiązuje tylko do 30 czerwca 2026 roku.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
"nowe osiedle przyczyni się do zwiększenia problemów komunikacyjnych w tej części miasta i wzrostu uciążliwości dla mieszkańców (hałas, przesłanianie, zacienianie), zmniejszy się też ilość terenów zielonych" SERIO ???
23d (2026.03.23)
Staram się zrozumieć co ma inwestycja mieszkaniowa dewelopera do braku planowanej, jak rozumiem, przez gminę inwestycji w rozbudowę układu komunikacyjnego. Ale może ja czegoś nie rozumiem, więc niech się wypowiedzą zaznajomieni z tematem.
Ciekawski (2026.03.23)

info

11  
  6
A niż demograficzny zbliża się szybkim krokiem. Za 15-20 lat będzie duuuużo pustostanów.
(2026.03.23)
oraz zakutych łbów tych nigdy za wiele... jak mawia nasz premier Donald Tusk
(2026.03.23)
pewnie pod wpływem komentarzy, przestraszył się hahaha tiaa
(2026.03.23)

info

5  
  8
@23d - serio a jak chcesz dobrze sprzedać mieszkanie kiedy zamiast samych plusów są same minusy... budują dla zysku a nie dla strat więc muszą wziąć wszystkie wytyczne mieszkańców wziąć sobie do serca i jeszcze raz przeliczyć te wszystkie dodatkowe koszty...
(2026.03.23)
Miasto musi myśleć o unowocześnieniu infrastruktury w tamtej części miasta, Piłsudskiego, królewiecka, Fromborska, co ten developer zmieni z 8 pięter przekształci na 6,dwa drzewa posadzi więcej ???
Eg1 (2026.03.23)

info

17  
  5
i bardzo słusznie z jego strony troche zieleni jest potrzebne a nie napychać kolejne klocki
praszczur karoliny (2026.03.23)

info

17  
  4
kurnik+
(2026.03.23)

info

8  
  3
A ja widzę tam fajny ładny park, a nie kolejne bloki..
... (2026.03.23)

info

27  
  9