Spalarnia odpadów w Elblągu. Czy to możliwe?

50
26.02.2026
Spalarnia odpadów w Elblągu. Czy to możliwe?
Rozbiórka spalonej sortowni, zdjęcie z grudnia 2025 r. (fot. ZUO)
Czy miasto – w związku z pożarem sortowni ZUO i obecnymi problemami systemu gospodarowania odpadami - rozważa budowę spalarni odpadów dla Elbląga i regionu? – pytają prezydenta Elbląga radni Michał Rutkowski i Paweł Kowszyński.

Sortownia Zakładu Utylizacji Odpadów spłonęła doszczętnie 25 października 2025 roku, trwa dochodzenie dotyczące przyczyn pożaru. Od tego czasu odpady, które trafiają do ZUO z Elbląga i okolicznych samorządów są wywożone ciężarówkami do innych instalacji w regionie. Będzie tak do czasu zamontowania mobilnej sortowni, zamówionej już przez ZUO za 3,5 mln złotych, która ma być zamontowana w maju.

Radni PiS Michał Rutkowski i Paweł Kowszyński wystąpili z interpelacją do prezydenta Elbląga, zwracając uwagę na rosnące koszty obsługi systemu gospodarowania odpadami (podwyżka opłat za tonę odpadów przywożoną do ZUO o 270 zł). Apelują od rozważenie „długofalowych alternatywnych rozwiązań systemowych, które zapewnią stabilność gospodarki odpadami”. Pytają o to, czy taką alternatywą nie mogłoby być powstanie spalarni odpadów dla Elbląga i regionu. Czy miasto posiada analizy ekonomiczne, porównujące koszty obecnego zagospodarowania odpadów z kosztami funkcjonowania spalarni w oparciu o fakt, iż produkcja energii cieplnej i elektrycznej ze spalarni może obniżyć koszty życia Elblążan? – między innymi o to pytają radni.

- Oczywiście zaistniała sytuacja może być przyczynkiem do rozpoczęcia rozważań dotyczących budowy instalacji do termicznego przetwarzania odpadów. Rozważania w tym zakresie rozpoczęte zostały niezależnie od spalenia się sortowni. Na dzień dzisiejszy jednak Miasto nie posiada opracowania dotyczącego ekonomicznej efektywności takiej inwestycji, jak również nie były prowadzone konsultacje z gminami ościennymi – informuje w odpowiedzi na interpelację prezydent Michał Missan. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że budowa instalacji umożliwiającej przetwarzanie ok. 50 tys. ton odpadów rocznie wymaga nakładów rzędu ok. 400 mln zł, a takimi środkami zarówno Miasto jak i okoliczne gminy nie dysponują. Realnie proces przygotowania i realizacji budowy instalacji to okres min. 6-7 lat. Prowadzone obecnie rozważania dotyczą wstępnych aspektów formalno-prawnych oraz efektywności ekonomicznej inwestycji w konkretnych lokalnych uwarunkowaniach – dodaje Michał Missan.

Prezydent dodaje też, że montaż mobilnej sortowni powinien poprawić sytuację związaną z zagospodarowaniem odpadów i zmniejszyć ich transport na zewnątrz. - Obecnie czynione są starania w celu pozyskania środków pomocowych dotyczących zakupu kolejnych urządzeń. Spółka we współpracy z Miastem przygotowuje się też do odbudowy docelowej sortowni, której realizacja wymagała będzie nakładów rzędu 70-80 mln zł – informuje Michał Missan.

Dodajmy, że instalacja do termicznego przekształcania odpadów funkcjonuje od 2025 roku w Olsztynie. Jest zaprojektowana na 100 tysięcy ton odpadów rocznie i kosztowała prawie 900 mln zł. Została zbudowane w partnerstwie prywatno-publicznym, przez 25 lat będzie nią zarządzać spółka Dobra Energia. Zapewni Olsztynowi około 35 procent potrzebnej energii cieplnej, która powstaje w wyniku termicznego przekształcania odpadów

oprac. RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Przeanalizujemy, POwolamy komisję, podkomisję i stanowisko dla oficera rowerowego, zorganizujemy konsultacje społeczne, wizualizacje, trzy filmiki na tik toka... elblong
(2026.02.26)
Niech ci radni bez radni spalarnię planują tam gdzie mieszkają, nie wyobrażam sobie większego smrodu itp.
Ktoś mało ważny (2026.02.26)
Kowsza nie przesadzaj Śliwa spalił się ty też nie bardzo masz pod kopułą
(2026.02.26)
A POkrzywdzeni przez los będą pisać nikomu niePOtrzebne komentarze POPOPOPOPOPO, ale to jacyś elblongowi wyznawcy, sami nie wiedzą co czynią.
(2026.02.26)
Jak tak niby pracują to ? Szybko nic nie będzie. WAK most niski.
(2026.02.26)

info

9  
  2
Oczywiście Olsztyn dostał kasę na spalarnię odpadów !
Ręce opadają (2026.02.26)
Zakuty łeb jak autor tych słów.
bra (2026.02.26)
jeszcze zapomniałeś dodać o... programie SAFE...
(2026.02.26)
@bra - Polexit pisowcu z domieszką braunowca pozdro
Nielubiekaczek (2026.02.26)
@Ręce opadają - Bo Olsztyn umie rozmawiać i palca w d.. trzymać i KO i PiSowi, a w Elblągu tylko swoi dla swoich czyli ciepłe posadki i do tego dywersanci. Olsztynowi możecie buty wyczyścić.
(2026.02.26)