Małże pilnują elbląskiej wody

28
10.02.2026
Małże pilnują elbląskiej wody
Fot. EPWiK
Małże słodkowodne "zatrudniono" do sprawdzania stanu elbląskiej wody. Niecodzienni "pracownicy" pojawili się w Zakładzie Produkcji Wody EPWiK przy ulicy Królewieckiej.

- Od początku lutego nad bezpieczeństwem naszej wody czuwa 8 małży słodkowodnych - skójek zaostrzonych, których (nomen omen! wyostrzone zmysły wykryją każdą zmianę jakości wody. Te niepozorne zwierzątka zamieszkały w Zakładzie Produkcji Wody przy ul. Królewieckiej i robią kawał dobrej roboty - informuje Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Ich reakcją na minimalne zanieczyszczenie wody jest zamknięcie muszli. EPWiK podaje, że 8 zamkniętych jednocześnie muszli daje natychmiastowy sygnał, że dzieje się coś potencjalnie niebezpiecznego i pozwala szybko zareagować. Umożliwia to wykrycie obecności w wodzie metali ciężkich, pestycydów, cyjanków i zanieczyszczeń ropopochodnych.

- Idea biomonitoringu jest znana człowiekowi od wieków - już starożytni Rzymianie wykorzystywali pstrągi w celu kontroli jakości wody. Podobnie czynili górnicy, trzymając w kopalniach kanarki, które dawały informacje o jakości powietrza pod ziemią. Obecnie przy ul. Królewieckiej zagościła pierwsza zmiana niecodziennych "pracowników", która po 3 miesiącach wróci do swojego naturalnego środowiska i zostanie zastąpiona kolejnymi małżami, co zapewni lepszą wydajność - informuje EPWiK w mediach społecznościowych.

red. na podst. inf. EPWiK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dobrze że w akwarium są kamienie, i małże przyzwyczaiły się do nadmiernej zawartości kamienia w wodzie. Gdyby pobrać wodę z kranu w domu, ciekawe czy by były "otwarte".
sąsiad z góry (2026.02.10)
Małże stosuje się na świecie od kilkudziesięciu lat. W Polsce wystarczyły modły
(2026.02.10)
@sąsiad z góry - Bez kamienia w wodzie te małże by padły. Przecież to naturalny osad z wody, ,kamień" który rozwala rury i niszczy sanitariaty na potęgę a zwłaszcza jej armaturę. Czy kamień odkłada się w nerkach? Zapewne tak.
(2026.02.10)
czy małże zostały zatrudnione w ramach konkursu czy kolejni po znajomości...
(2026.02.10)
@sąsiad z góry - W naszych kranach woda jest jak skała.
(2026.02.10)
Zmieniła się władza i zmieniło się "zatrudnienie"
Małże są tańsze? (2026.02.10)

info

14  
  5
torturują zwierzęta
(2026.02.10)

info

3  
  21
Już dawno pisali o tych małżach w elbląskich wodociągach, a teraz piszą że to jakaś nowość. Podejrzana sprawa...
(2026.02.10)

info

3  
  9
Czy to małże z Grupy Wodnej? Z projektu "Ślimak" na który wzięli gruby szmal z dofinansowania?
stoplokalnejkorupcji (2026.02.10)

info

15  
  8
a gdzie prawa zwierząt do życia na wolności?
kura na grzędzie (2026.02.10)