Jak ochronić Elbląg przed powodzią?

97
05.01.2026
Jak ochronić Elbląg przed powodzią?
fot. Sebastian Malicki
Zbudować wrota przeciwpowodziowe przy wejściu do portu i wyznaczyć teren zalewowy – proponuje senator Jerzy Wcisła. Polityk przedstawił swoje propozycje na dzisiejszej (5 stycznia) konferencji prasowej.

Trwają prace nad powstaniem Wieloletniego Planu Prezciwpowodziowego dla Żuław. Senator Jerzy Wcisła (KO) zwrócił się z propozycją do Urzędu Morskiego w Gdyni, aby w planie uwzględnić budowę wrót przeciwpowodziowych na rzece Elbląg (przy wejściu do portu lub w innym dogodnym miejscu).

- O tym jak skuteczne są wrota przeciwpowodziowe możemy przekonać się na przykładzie Nowego Dworu Gdańskiego i rzeki Tugi. Tamtejsze wrota skutecznie chronią to miasto – przekonywał senator Jerzy Wcisła na dzisiejszej (5 stycznia) konferencji prasowej.

Kolejnym elementem zabezpieczającym Elbląg przed powodzią z powodu cofki ma być wyznaczenie terenów zalewowych .

- Nie chcę nikogo oszukiwać. Czasem trzeba podjąć decyzję, gdzie ta woda ma wylać. Albo wyleje w Elblągu, albo znajdziemy pola, na które woda wyleje – mówił Jerzy Wcisła.

Urząd Morski wniosek przyjął. W pierwszym kwartale tego roku ma być ogłoszony przetarg na koncepcję zabezpieczenia przeciwpowodziowego Elbląga. Orientacyjny koszt zadania to ok 250 – 300 tys. zł. Koszt całej inwestycji to ok 200 – 250 mln zł.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ale ten człowiek się kompromituje. W senacie jest prawie 11 lat i dopiero teraz się obudził
(2026.01.05)
Chronić to trzeba nas przed tym bezwstydnym typem który łupi skarb państwa i ośmiesza wizerunek polityka.
Hubbabubba (2026.01.05)
Czy szczodry wcisła zaproponuje w ramach licytacji wośp spacer ze samym sobą?
Anelka (2026.01.05)

info

73  
  14
Juras gdzie obrotnica? Gdzie pogłębienie 900 m odcinka kanału do POrtu? Gdzie sam POrt samorządowy? Jak nie wiesz to zaproś Witolda W, może on ci POmoze odpowiedzieć!
(2026.01.05)

info

82  
  13
Pierdu pierdu. Dużo gadania mało roboty.
(2026.01.05)

info

77  
  10
Wcisła powinien być uznany za zdrajcę Elbląga. Przekop Mierzei Wiślanej mu przeszkadzał, rozwój Elbląg, Tolkmicka, Fromborka, miejscowości nad Zalewem Wiślanym przeszkadzało, Kolej Nadzalewowa przeszkadzała, rozbudowa portu w Elblągu też mu się nie podobała, dla Elbląga wywalczył 0.00 zł.
(2026.01.05)
Gadamy. Nie Robimy
(2026.01.05)

info

62  
  7
Zapytajcie się bobrów - te wykształcone zwierzaki pokażą, co należy zrobić.
(2026.01.05)

info

46  
  4
W ramach unijnego wsparcia w wysokości 40 milionów euro na modernizację i rozwój portu w Elblągu. To kogo chcesz pod topór stawiać? Chyba rząd PiS.
(2026.01.05)
A gdzie on był jak był alarm powodziowy? A teraz gwiazdoży
(2026.01.05)