Obywatelskie do trzech razy sztuka

29
23.12.2025
Obywatelskie do trzech razy sztuka
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
Elbląscy radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały, która jest apelem do władz centralnych o realizację inwestycji kolejowych, mających przyczynić się do rozwoju Elbląga i regionu. To projekt obywatelski, poparty przez ponad 1000 osób. I pierwsza tak udana inicjatywa, wcześniejsze dwie w innych sprawach radni odrzucali.

Obywatelską Inicjatywę Uchwałodawczą w sprawie inwestycji kolejowych zgłosił Ruch Obywatelski Nowy Elbląg. Poparło ją 1051 osób, z czego 659 to byli mieszkańcy Elbląga (minimalny limit to 300 osób). O szczegółach pisaliśmy tutaj.

– Mamy poparcie prezydenta i Rady Miejskiej, co pokazuje decydentom, od których zależą te inwestycje, jak one są ważne. Rozmawiamy także z parlamentarzystami z sejmowej Komisji Infrastruktury, by ten temat był przez nią dyskutowany. Mamy nadzieję, że uda się zaprosić członków tej komisji do Elbląga – mówił dzisiaj na sesji Artur Pytliński z Ruchu Obywatelskiego Nowy Elbląg, dziękując także stowarzyszeniu PSONI za zaangażowanie w zbiórkę podpisów, szczególnie w sprawie zainstalowania wind na elbląskim dworcu PKP.

Artur Pytliński zaprezentował na sesji dane, z których wynika, że w ciągu ostatnich 25 lat liczba mieszkańców Elbląga zmniejszyła się o 12 procent, a w najbliższych 20 latach nasze miasto może stracić status „stutysięcznika”.

- Jeśli nic z tym nie zrobimy, to Elbląg na tym straci. Szansą na rozwój jest nowe połączenie kolejowe z Trójmiastem przez Nowy Dwór Gdański. Widzimy, jak tereny wokół Trójmiasta dzięki dobrym połączeniom szybko się rozwijają i tam przybywa mieszkańców – mówił przedstawiciel Nowego Elbląga.

Wszyscy 24 obecni na sesji Rady Miejskiej radni poparli projekt uchwały. Ma on wkrótce trafić do parlamentarzystów.

- Zorganizowanie podkomisji sejmowej w Elblągu umożliwiłoby spotkanie w naszym mieście przedstawicieli rządu, samorządu, spółek kolejowych oraz organizacji społecznych i stworzyłoby przestrzeń do merytorycznej rozmowy o przyszłych inwestycjach kolejowych w północnej Polsce – apeluje Nowy Elbląg.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Zapomnieli o trasie Elbląg-Młynary-Braniewo ● O przywróceniu drugiej kasy biletowej
(2025.12.23)

info

15  
  2
Poparciem nie da rady wybudować takiej kolei. Na to potrzeba setek milionów, którę można sobie narysować tudzież poprosić św. Mikołaja, może wysłucha :)
(2025.12.23)

info

24  
  5
Elbląg miał bezpośrednie połączenie z Braniewem p. Frombork, Braniewem p. Młynary, Gdańskiem/Gdynią, Słupskiem, Szczecinem, Berlinem, Kaliningradem, Olsztynem, Suwałkami, Białymstokiem, Warszawą i Katowicami. W sezonie letnim: z Kołobrzegiem, Ustką, Helem
(2025.12.23)
No jeżeli kolej ma odwrócić demografię to gratuluję logiki. Chociaż jedno jest ciekawe, wszyscy na TAK i nie ma, że się opozycja boczy na rozwój miasta.
(2025.12.23)

info

11  
  4
Ty chyba rozkładu jazdy nie widziałeś od lat. Pociąg relacji Białystok - Szczecin jeździ regularnie przez Elbląg.
(2025.12.23)
A kiedy będą pociągi jeździć częściej do Gdyni, Słupska, Szczecina ?. Co to za dworzec dla kilku pociągów. Powinny co najmniej co dwie godziny jeździć do Trójmiasta bez żadnych przesiadek. Może by jakiś ruch się zrobił na dworcu. Bo na razie to wygląda jak pustostan. Nic dziwnego, że wszyscy stąd zmykają, do miasta. Tu nawet na dworcu taksówki nie mają kogo wozić. Elbląska wieś.
(2025.12.23)
Jeszcze w 2015 miał powstać Park Handlowy PKP. Minęło 10 lat i nie ma nic
(2025.12.23)
Jest fabryka izery i pck.
(2025.12.23)
Pasażerów brak, a pociągi mają co dwie godziny jeździć puste. Elbląg to miasto, ty pusty łeb.
(2025.12.23)
Bezpośrednie połącznie z Warszawą i Katowicami? Może ty masz bezpośrednią łączność do Fromborka.
(2025.12.23)