Dziś Święto Konstytucji 3 Maja

21
03.05.2025
Dziś Święto Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja 1791 roku. Jan Matejko, Public domain, via Wikimedia Commons
Cała Polska, a także Elbląg, wspomina dziś wydarzenia z maja 1791 roku. Wtedy powstała druga na świecie Konstytucja.

- Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzimy na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Sejmem Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja. Celem przyświecającym jej twórcom było ratowanie kraju, którego terytorium zostało częściowo zaanektowane w wyniku I rozbioru – przypomina strona Senatu RP.

Przez 123 lata zaborów świętowanie było oczywiście zakazane, przywrócono je najpierw w II RP, później na chwilę w 1946 roku, a ostatecznie w 1990 roku, po upadku komunizmu. Obyśmy świętować ten dzień mogli już zawsze bez przeszkód.

 

W Elblągu z okazji święta zaplanowano szereg wydarzeń. O 11.30 w katedrze zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny, o 12.30 przy Bramie Targowej odbędą się uroczyste obchody. Od południa do godz. 17 nad rzeką Elbląg będzie się odbywał piknik rodzinny, koncerty etc., o 15.30 z ul. Wodnej ruszy parada kabrioletów, która przejedzie ulicami Elbląga.

Naszym Czytelnikom życzymy pięknego świętowania!

red.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
1971? Chochlik zagościł najwyraźniej:)
Ceba (2025.05.03)
Atrakcji moc-:)))
(2025.05.03)

info

2  
  0
Czy jeszcze ktoś rozumie znaczenie Konstytucji w tej wojence polsko polskiej? Chyba jej ideały i znaczenie zostały już dawno zdeptane więc co tu świętować i słuchać tych wznioslych tylko w slowach odczytów !
(2025.05.03)

info

7  
  1
Ludzie są tak zmęczeni tą walką, złośliwościami, nienawiścią, że uciekają jak najdalej nawet od świętowania tak ważnego święta! Winę za to ponoszą politycy, którzy doprowadzili do złych emocji ! Dlatego kto może ucieka i chlonie na wyjazdach tylko dobre emocje nie patrząc na wykorzystywanie święta dla politycznych gierek przed wyborami! Zdrowiej i normalniej się wtedy żyje przynajmniej przez chwilę! Te polityczne kliki niech świętują same że sobą....
(2025.05.03)

info

12  
  1
NaródPolski w teatrzeCieni - dziedzic wielkiejHistorii, ogromnych talentów i ofiar - dziś w większości poświęca swój czas na obserwowanie politycznegoKabaretu, którySerwowany jest mu codziennie za jego własnePieniądze/podatki. GłówneMedia, politycyKomentatorzy - wszyscy biorą udział w tym spektakluPozorów. Toczy się on na naszych oczach, ale bez naszego wpływu. Nie ma tam miejsca naStrategię, na długofaloweMyślenie, na celeNarodowe. Zamiast wspólnejDrogi - mamyPodział. ZamiastLiderów - aktorów. ZamiastMisji - memy i przepychanki. Zamiast rozwiązywać problemyOjczyzny - ci ludzie tworzą nowe, by utrzymać uwagęTłumu.
eh (2025.05.03)
Jeśli druga na świecie konstytucja powstała w 1971 roku to coś dosyć nowy wynalazek te konstytucje.
Kkkkk1 (2025.05.03)

info

6  
  1
@Ceba - to nie chochlik lecz niechlujstwo
(2025.05.03)
@eh - Eh-logiczny i mądry komentarz, brawo.
(2025.05.03)
Jak długo urzędnicy z miasta, będą tolerowali ten śmietnik handlarski przed Ratuszem ? Nie dość, że wygląda to ohydnie, to jeszcze bez pozwoleń na handel detaliczny ! Dzisiaj niby Święto !? Gdzie jest Urząd Skarbowy, Policja, Straż Miejska ?
Wzburzony (2025.05.03)

info

4  
  2
Pod latarnią najciemniej, nikt się nie kapnie, że okradają państwo z podatku
(2025.05.03)

info

3  
  1