Do ElblÄ…ga wraca Åšniadanie Wielkanocne dla Samotnych

24
31.03.2025
Do ElblÄ…ga wraca Åšniadanie Wielkanocne dla Samotnych
Pierwsze Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych w Elblągu, fot. Mikołaj Sobczak, arch. portEl.pl
Miasto zabezpieczyło środki na wsparcie Śniadania Wielkanocnego dla Samotnych, jakie po raz kolejny zorganizuje w naszym mieście Fundacja Wolne Miejsce i 777 CREW. To inicjatywa skierowana dla każdego, kto w świątecznym czasie zmaga się z samotnością.

Do ElblÄ…ga wraca Åšniadanie Wielkanocne dla Samotnych
Jak podkreśla w rozmowie z nami Daria Rudnik z elbląskiego oddziału Fundacji Wolne Miejsce, wielkanocne spotkanie nie jest, jak to niektórzy interpretują, wydarzeniem skierowanym do osób w kryzysie bezdomności. To propozycja dla każdego, kto w czasie świąt (przypomnijmy, że fundacja zorganizowała też w Elblągu zeszłoroczną Wigilię) czuje się sam.

- FormuÅ‚a spotkania wielkanocnego jest w fundacji zawsze taka sama, to, co siÄ™ może zmienić, to najwyżej kwestie dodatkowe, jak choćby wystÄ™py artystyczne. Idea, nasze dziaÅ‚ania, przebieg spotkaÅ„ w każdym mieÅ›cie wyglÄ…dajÄ… jednak podobnie. Ważnym aspektem jest to, że nie robimy tego rodzaju spotkaÅ„ tydzieÅ„ przed czy po Wielkanocy albo Bożym Narodzeniu. Momentem organizacji wydarzeÅ„, Å›niadania wielkanocnego czy Wigilii, sÄ… te dni, kiedy rzeczywiÅ›cie przeżywajÄ… je wszyscy. To wtedy dla wielu osób ta samotność jest najbardziej dotkliwa – zaznacza Daria Rudnik.

Spotkanie ponownie odbędzie się w Dziennym Domu Senior+ przy Zamkowej, o szczegółach takich jak godzina rozpoczęcia śniadania będziemy jeszcze informować na naszych łamach.

To drugi rok działania fundacji w Elblągu.

- Bardzo pozytywnie przeżywamy caÅ‚oksztaÅ‚t naszych dziaÅ‚aÅ„ w ElblÄ…gu jeÅ›li chodzi o współpracÄ™ z innymi osobami i instytucjami. PoczÄ…tki zawsze sÄ… trudne, dopiero trzeba zdobyć zaufanie drugiego czÅ‚owieka, porozumieć siÄ™ ze sobÄ…. PiÄ™knie siÄ™ to wszystko jednak rozwinęło, mamy Å›wietny kontakt z tymi, z którymi jakkolwiek współpracujemy, ludzie odzywajÄ… już siÄ™ do nas sami, pytajÄ… jak pomóc, jak siÄ™ zaangażować – przyznaje nasza rozmówczyni.

A pomóc można na różne sposoby. Do wolontariatu można się zgłaszać niezależnie od wieku, każdy może wesprzeć organizację spotkań. Można również zostać darczyńcą i włączyć się w zbiórkę produktów (ich lista jest tutaj). Chętni do zaangażowania się mogą kontaktować się z elbląskim oddziałem fundacji pod numerem telefonu 536 462 323 lub na adres e-mail eventycharytatywne@gmail.com. Kwestie związane ze wsparciem finansowym pod numerem 784 914 161.

- Bardzo potrzebujemy rÄ…k do pomocy choćby w przygotowaniu potraw czy dekoracji, tym bardziej, z wolontariuszami gotujemy wszystko sami – mówi Daria Rudnik.

Decyzją władz miasta zabezpieczono w ramach budżetu Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych 5 tys. zł na zakup żywności, która zostanie wykorzystana przy organizacji wielkanocnego śniadania.

 

Formularz zapisów na wolontariat jest tutaj. Pierwsze spotkanie wolontariuszy odbędzie się w siedzibie TPD przy 1 Maja 37 3 kwietnia o godz. 18.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
To chyba nie po to ludzie wybierają samotne życie, by wspólnie z kimś jeść śniadanie - bez sensu
Oo będę miał towarzystwo super. Pozdrawiam mamę i tatę.
Piotr2000 (2025.03.27)

info

3  
  9
Trudno się dziwić, że w czasach gdy szkoła nie rani uczuć dzieci pracami domowymi, dochodzą one do tak absurdalnych wniosków jak tu powyzej. Bardzo ważna, dobra inicjatywa, byle z potrzeby serca robiona, dobro wraca.
(2025.03.27)

info

21  
  5
Czy fundacja dumni z Elbląga zorganizuje w karczowiskach śniadanie dla tłustych kotów?
Hahaha (2025.03.27)

info

17  
  12
"17 października 2024 r. q Dramatyczny skok ubóstwa skrajnego do 6,6 proc. populacji, obejmujący 2,5 miliona Polaków. q Rozszerzenie sfery wykluczenia społecznego do 46 proc. , dotykające 17,3 miliona osób. " Tak PiS wstał z kolan... a 20 mln Polaków bieduje
Jest komu pomagać (2025.03.27)
@Jest komu pomagać - Masz rację, PIS podniósł Polskę, skok rozwojowy był mimo covidu i wojny. A teraz wszystko rudy będzie zwijał aby się niemcy rozwijali.
(2025.03.27)
Wrócili to i darmowe jedzenie znowu jest potrzebne....
(2025.03.27)

info

7  
  5
Kaczyńskiego też przyjmiecie... ?
Kiedy skończysz 12 lat i piątą klasę to pojmiesz, że samotność, poza stanami chorobowymi, nie jest sytuacją z wyboru.
KsiÄ…dz Kaszanka (2025.03.27)
Ty to masz dużą ciekawość na Halicką za pomówienia. Czy, po prostu, jak Mentzen masz wiele skomplikowanych osobowości ?
KsiÄ…dz Kaszanka (2025.03.27)