Elbląg pamięta o powstańcach

65
01.08.2023
Elbląg pamięta o powstańcach
fot. Mikołaj Sobczak
79 lat temu w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. W Elblągu odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. Zobacz zdjęcia.

Syreny alarmowe o godzinie 17, jak co roku przypomniały bolesną rocznicę. 79 lat temu w Warszawie rozpoczęło się powstanie warszawskie. Nie milkną dyskusje nad militarnym i politycznym sensem warszawskiego zrywu zbrojnego, ale pamięć o nim łączy Polaków. Miejskie uroczystości upamiętniające wybuch powstania odbyły się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

- W naszej historii pełnej narodowych zrywów było to wydarzenie niezwykłe. Przez dziesiątki lat rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była jedynym dniem, w którym świętowano spontanicznie przez różne nieformalne grupy patriotyczne. Jest to rocznica wielkiej bitwy stoczonej przez Armię Krajową z niemieckim okupantem - mówił Ireneusz Ziemiński, prezes elbląskiego koła Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Do nierównej walki z niemieckim okupantem stanęli żołnierze podziemia. W obliczu zbliżających się do warszawy wojsk radzieckich dowództwo i rząd Polski w Londynie podjęli decyzję zbrojnego wystąpienia przeciwko Niemcom. Od początku była to decyzja, której przypisać można cechy tragiczne. Zwycięska walka powstańców nie była na rękę ani Sowietom, ani Niemcom - dodał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

- Ten dzień na zawsze zapisał się w pamięci Polaków i będzie trwał w pamięci kolejnych pokoleń. To wtedy Polacy z pełną determinacją i zbrojnie wystąpili przeciwko niemieckiemu okupantowi. W planach powstanie miało potrwać kilka dni. Jednak rzeczywistość okazała się inna. Powstańcy toczyli zawziętą, nierówną, skazaną na porażkę walkę przez 63 dni - uzupełnił Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej.

Uroczystości odbyły się z udziałem władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzystów i przedstawicieli związków kombatanckich oraz mieszkańców. Pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty. Odegrano hymn państwowy oraz odczytano apel pamięci.

SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Falej proszę odczep się od naszego miasta
Niszczlewactwo (2023.08.01)
@Niszczlewactwo - Nie pitol i nie drżyj, uszanuj powagę i znaczenie Powstania !
(2023.08.01)
I odczyt pachołka Tuska- Czyżyka że to "faszysci" nie Niemcy mordowali Polaków. Czekam na informacje z jego strony że "faszysci" mordowali a Niemcy pomagali Polakom
Niszczlewactwo (2023.08.01)

info

17  
  26
Jakoś pachnie dziwnym klimatem ? Niby razem a jednak osobno ? Chyba niektorym wspolna droga się rozeszła? I czuć jakiś swąd !
(2023.08.01)

info

10  
  1
Właśnie szanuje powagę tego wielkiego zrywu i kiedy rozumiem jak komuniści mogą przychodzić i składać kwiaty. Zwłaszcza tą pani z Olsztyna co ona tu robi ? Na tej uroczyści chce złapać parę procent u nas w wyborach? W Olsztymie ja pognali.
Niszczlewactwo (2023.08.01)
Jedno zdjęcie to wycięcia! Psuje klimat !!!
(2023.08.01)

info

3  
  3
Foto 54 :D Typowy elektorat PiS
PiS_PO_samo_zło (2023.08.01)

info

12  
  16
mamy nadzieję, że obchody 80 rocznicy Elbląg będzie świętował już w nowym gronie!!!! bo niektóre twarze psują podniosłość tego święta!!
(2023.08.01)

info

14  
  8
fota 42 !!!! przyjaciele:-}}}} a to spryciule :-)))
(2023.08.01)

info

3  
  2
A co tu świętować? Przeczytajcie "Obłęd 44".
(2023.08.01)

info

9  
  10