Licytacja Domu Rektora odwołana

23
14.04.2023
Licytacja Domu Rektora odwołana
(fot. Anna Dembińska)
Odwołano licytację komorniczą Domu Rektora, która zaplanowana była na piątek (14 kwietnia). Przypomnijmy, że nieruchomość położoną przy bulwarze Zygmunta Augusta wyceniono na prawie 1,4 mln złotych.

Zabytkowy budynek przy bulwarze Zygmunta Augusta, przylegający do Muzeum Archeologiczno-Historycznego i nazywany Domem Rektora od lat należy do osoby prywatnej. Gdy właściciel nieruchomości wpadł w finansowe tarapaty, komornik sądowy Jakub Gołębiewski, działający przy Sądzie Rejonowym w Elblągu, zdecydował o wystawieniu go na licytację. Jej przedmiotem miał być zarówno budynek (od 1995 roku w rejestrze zabytków) o powierzchni użytkowej ponad 1,1 tys. m kw., budynek gospodarczy o powierzchni 30 m kw. jak i prawo do 1/2 udziału w użytkowaniu wieczystym gruntu.

Zaplanowana na 14 kwietnia licytacja została jednak odwołana. - Ze względu na tajemnicę zawodową nie mogę podać żadnych informacji na ten temat - powiedział jedynie nam komornik Jakub Gołębiewski.

Przypomnijmy, że nieruchomość wyceniono na prawie 1,4 mln złotych, cena wywoławcza w licytacji, która miała się odbyć przed elbląskim sądem wynosiła 1 mln 27 tysięcy złotych. Licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, czyli 137 050 zł. Powinien to zrobić najpóźniej w dniu poprzedzającym licytację.

Warto dodać, że dawny Dom Rektora sąsiaduje z Muzeum Archeologiczno-Historycznym i mógłby być świetnym zapleczem wystawowym muzeum. Tym bardziej że w przeszłości muzeum wielokrotnie korzystało z gościnności dotychczasowego właściciela budynku, organizując tam spotkania np. w czasie przebudowy instytucji czy zalania budynku Podzamcza. Z naszych informacji wynika, że w samorządzie nie ma na razie planów dotyczących kupna byłego Domu Rektora na rzecz rozwoju muzeum.

Do tematu wrócimy. Czekamy na odpowiedź miasta w tej sprawie.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ale na jaka odpowiedż miasta czekacie, przecież tu chodzi o kupno a nie sprzedaż.
(2023.04.14)

info

22  
  3
Ależ, to PIS wszystko zrobi o wiele lepiej... zwłaszcza niszczy o wiele lepiej, a reszty nie robi, bo nie wie jak.
(2023.04.14)
pewnie znajomy dal cynk ze kupi, tylko musi hjajs zalatwic i polecil wstrzymac chwilowo licytacje
(2023.04.14)

info

34  
  7
przecież wy nigdy do żadnej sprawy nie wracacie. a do autorki tej publikacji prośba o poprawienie błędu. zapomniała pani dopisać zdanie "ciekawe kto za tym stoi?"
(2023.04.14)

info

15  
  7
podobno rektor zagroził, że nie da się sprzedać z budynkiem, kto to wie co ten rektor tam wykombinował?
Rgbmk (2023.04.14)
który to rektor tzn z jakiej uczelni jest licytowany przez tego komornika? dlaczego nie ma tej informacji?
Studenttt (2023.04.14)

info

3  
  8
Jeżeli gmina, w tym przypadku miasto, zamierzałoby nabyćw drodze licytacji nieruchomość musi najpierw uzyskać zgodę Rady danej gminy, tutaj miasta. Aby uzyskać taką zgody należy posiadać udokumentowane środki finansowe na zakup oraz uzasadnić jego konieczność. Wniosek o zakup musi jednoznacznie określać zasadność takiej transakcji. Natomiast licytacja komornicza może być odwołana z różnych powodów najczęściej w związku z nowymi dowodami dostarczonymi przez dotychczasowego właściciela lub generalnie istotnej zmiany statusu prawnego licytowanej nieruchomości.
KSRK/007/52 (2023.04.14)

info

6  
  1
Ponoć budynek chciało PiS przejąć w ramach rozwoju terenów portowych, tak jak polożone obok sprzedane już przez Miasto działki budowlane. Choć do portu parę kilometrów, ale minister Śliwka zablokował ich sprzedaż i Ratusz musiał zwracać pieniądze. Trochę te trwające od 2 lat próby przejęcia wszystkimi sposobami Elbląga przez PiS idą opornie, jak i referendum. Widać są w naszym mieście jeszcze przyzwoici elblążanie.
(2023.04.14)
Bardzo dobra informacja. Swoją drogą zastanawiająca cena nieco ponad tysiąc zł za m2 powierzchni w tak cennym historycznie obiekcie i - jakby nie oceniać Elbląga - w prestiżowym miejscu. Szczególnie, że to obiekt proszący się albo o uruchomienie działalności hotelarsko-restauracyjnej, albo o przeznaczenie na rozbudowę bazy kulturalnej w ramach przestrzeni muzealnej. W każdym razie na pewno powinien być trwale udostępniony elblążanom i turystom. Szkoda, że Radni nie chcą się na ten temat wypowiedzieć, bo władza miejska - cóż, jest jaka jest.
Maria Kasprzycka (2023.04.14)
Przyzwoici? Bo nie potrafią ratować zabytków w tym mieście, jeśli coš popada w ruinę to ci przyzwoici włącznie z konserwatorem zabytków, władzami miasta - przyglądają sie latami, by nie powiedzieć dekadami I nic z tym nie potrafią zrobić, dlaczego? Bo mamy radnych rzeczywiście bezradnych Jedynie co potrafią to opylać bez ładu i składu miejskie działki które najczęściej są w kolizji z planami rozwoju miasta - patrz Elbląg Źdroj, działka w centrum miasta przy Pl Konstytucji, po dawnym kinie Syrena, ktora to ośmiesza bezradność włodarzy. Przyzwoici!!!, chyba od słowa przezywać, bo možna ich śmiało przezywać likwidatorami rozwoju miasta
Komornik jak kornik (2023.04.14)