Do przetargu stanęli dwa oferenci – z Ostródy i Gdańska. Cena wywoławcza wyniosła 4,3 mln złotych netto, obaj oferenci ostro licytowali, przebijali stawkę w sumie aż 26 razy. Ostatecznie najwyższą kwotę zadeklarował właściciel firmy Ekobud z Ostródy i to on z ofertą 8,2 mln złotych netto został zwycięzcą licytacji.
Miasto wystawiło na przetarg kompleks trzech działek między ulicami Częstochowską a Legionów, które mają w sumie 2,1 hektara powierzchni. Według planu zagospodarowania przestrzennego ten teren jest przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną z usługami i terenami zielonymi.
- Przeznaczenie podstawowe terenu to zabudowa mieszkaniowa z zielenią towarzyszącą wraz z nieuciążliwymi usługami o charakterze szczególnie osiedlowym w dolnych kondygnacjach zabudowy od strony ul. Królewieckiej i ul. Częstochowskiej oraz podziemny dwukondygnacyjny parking ogólnodostępny Charakter zabudowy – pierzejowy w formie domkniętego kompozycyjnie kwartału. Wnętrza zespołu lub zespołów budynków należy zagospodarowywać kompleksowo, w formie dziedzińca lub dziedzińców, w celu wytworzenia atrakcyjnej przestrzeni skupiającej mieszkańców i użytkowników sieci usług, unikając efektu zaplecza. Wyklucza się garaże wolnostojące. Zabudowa większości terenu powinna przebiegać łącznie z realizacją dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego na minimum 400 miejsc, wykorzystując maksymalnie uwarunkowania terenu – czytamy w ogłoszeniu przetargowym.
W przetargu jest też mowa o tym, jak należy zagospodarować zieleń w sąsiedztwie planowanej zabudowy.
- Teren należy zagospodarowywać kompleksowo zielenią niską i wysoką, małą architekturą i niekubaturowymi urządzeniami sportu i wypoczynku; należy dokonać adaptacji funkcjonalno-przestrzennej zbiorników retencyjno- rekreacyjnych wód deszczowo-drenażowych, których lokalizację ustalono w planie na sąsiednich terenach – czytamy w ogłoszeniu przetargowym.
Nabywca będzie również zobowiązany do podpisania z prezydentem Elbląga tzw. umowy drogowej, która określi szczegółowo zakres prac związanych ze skomunikowaniem tego osiedla z istniejącymi już ulicami. Zanim będzie to gotowe, inwestor będzie musiał zbudować tymczasową drogę z płyt betonowych, która połączy ul. Częstochowską z istniejącym odcinkiem od strony ul. Legionów. Wśród wymogów jest również uzgodnienie przez nabywcę swojej inwestycji z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym ze względu na korytarz powietrzny dla śmigłowców korzystających z lądowiska przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.
Nabywca będzie musiał rozpocząć zabudowę tego terenu do 31 grudnia 2029 roku i zakończyć inwestycję do końca 2032 roku.
Zwycięzca przetargu nie chciał się wypowiedzieć do mediów na temat swoich planów związanych z tą nieruchomością.