EPEC szuka pieniędzy na elektrociepłownię

19
2 godziny
temu
EPEC szuka pieniędzy na elektrociepłownię
Obecna kotłownia węglowa EPEC przy ul. Dojazdowej (fot. Mikołaj Sobczak)
Planowane przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej inwestycje w nową elektrociepłownię przy Dojazdowej i farmę fotowoltaiczną na Terkawce na razie idą jak po grudzie. EPEC nie dostał dofinansowania na elektrociepłownię, a projekt farmy musi zostać zmieniony. Oddanie ich do użytku nastąpi nie wcześniej niż w 2028 roku.

Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie są przygotowania do kluczowych dla EPEC i miasta inwestycji – budowy elektrociepłowni przy ul. Dojazdowej, do której miejska spółka zobowiązała się w umowie z Energą Kogeneracja, głównym dostawcą ciepła w mieście oraz budowy farmy fotowoltaicznej na trzyhektarowej działce blisko węzła Wschód, na tzw. Terkawce. Nie mamy dobrych wiadomości.

- W związku z planowaną budową nowego źródła ciepła przy ul. Dojazdowej wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Otrzymaliśmy jednak negatywną decyzję w sprawie przyznania środków, z uwagi na zakończenie obowiązującego programu wsparcia. Obecnie prowadzimy intensywne prace nad poszukiwaniem alternatywnych źródeł finansowania oraz analizujemy różne warianty realizacji inwestycji – informuje w odpowiedzi na nasze pytania EPEC.

W pierwotnym terminie elektrociepłownia miała powstać do końca 2025 r., ale jest już on nierealny. Dodajmy, że spółka ma ważne pozwolenie na budowę elektrociepłowni i zgodę na przyłączenie tej instalacji (jak również farmy fotowoltaicznej) do sieci. - Uzyskane przez nas warunki przyłączeniowe dotyczące realizacji inwestycji są ważne od 2028 roku. Oznacza to, że mamy pewną elastyczność w planowaniu – dodają władze spółki.

O wiele gorzej wygląda kwestia budowy farmy fotowoltaicznej na Terkawce. Miała powstać początkowo w 2023 roku, mieć 2 megawaty mocy i kosztować 6,5 mln złotych. EPEC podpisał już nawet umowę z wykonawcą, ale inwestycja nie może się rozpocząć.

- Projekt wymaga przeprowadzenia jego modyfikacji i sporządzenia dodatkowych analiz jego rentowności. Złożoność sytuacji powodują dynamiczne zmiany na rynku energii, w tym występowanie jej ujemnych cen. W związku z powyższym, konieczne jest doprojektowanie magazynu energii, co wiąże się ze znacznym zwiększeniem kosztów inwestycji – informują władze EPEC.

Na razie nie wiadomo, ani kiedy obie inwestycje ruszą, ani jaki jest ich ostateczny harmonogram oraz planowane koszty.

- Ze względu na konieczność wprowadzenia zmian w projektach (przede wszystkim uwzględnienie warunków przyłączeniowych obowiązujących od 2028 roku) szczegółowe harmonogramy wykonania obu inwestycji są obecnie w trakcie aktualizacji – informuje EPEC. - W tej chwili trudno jest także podać dokładne szacunki kosztów ww. zamierzeń, ponieważ są one uzależnione od wielu czynników, w tym od wyników prowadzonych obecnie analiz i przyszłych negocjacji z potencjalnymi partnerami.

Ciepło dla mieszkańców Elbląga dostarczają obecnie dwa podmioty – Energa Kogeneracja (około 80% całego zapotrzebowania) oraz EPEC (około 20% całego zapotrzebowania). EPEC produkuję ciepło w kotłowni węglowej przy ul. Dojazdowej i zajmuje się dystrybucją całego ciepła należącą do spółki siecią. To ponad 200 km sieci dystrybucyjnej oraz ponad 2000 węzłów.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Widać rozsądek
Okok (2024.11.26)

info

3  
  3
A może za późno został złożony wniosek o dofinansowanie. Elbląg ma najwyższe ceny za ciepło w Polsce !!!!! Nie wstyd Wam zarządzający miastem ?
(2024.11.26)
Ehhh...
zenekspodsklepu (2024.11.26)

info

0  
  0
Spokojnie, rudy załatwi kasę z KPO to będzie na wszystko!!! Najważniejsze, że odsunelismy PIS od władzy!!!
(2024.11.26)

info

5  
  9
Powód odrzucenia wniosku nasuwa jeden wniosek.... Prezes i zarząd do dymysjii się podaje, chociaż zawiadomienie do prokuratury by się chyba należało... za działanie na szkodę spółki
Łomatko (2024.11.26)

info

10  
  1
Takich wstrzymanych inwestycji są setki w Polsce. Poprzedni rząd miał chyba analfabetów w składzie że przez 3 lata nie złożyli wniosku o KPO dla Polski. Przepadły Polsce miliardy
KPO 2027 (2024.11.26)

info

0  
  2
Ha ha ha Co jeszcze się dowiemy ? Jak można się długo kompromitować ?
oni byli i nic nie robili (2024.11.26)

info

8  
  1
Mam pytanie do betonowych pisiorów. Ile w ciągu 8 lat pisu zaiwestowano w Elblażan a ile w watykanskie przybytki?
Priorytety kaczystów (2024.11.26)

info

0  
  2
Dlaczego mamy najdroższe ciepło w Polsce i dkaczego mamy najdroższy prąd w Europie? Dlaczego mamy najwięcej kościołów w Europie?
Tajemnica poliszynela (2024.11.26)
Ja pier.. co dzieje się w tym mieście i w tych spółkach??? Czy leci z nami pilot???
(2024.11.26)

info

1  
  0