W porcie nie przyjmują towarów z i do Rosji

39
03.03.2022
W porcie nie przyjmują towarów z i do Rosji
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
Zarząd Portu w Elblągu zawiesił przeładunek towarów, które trafiały do Elbląga z obwodu kaliningradzkiego i był tam przesyłane drogą wodną. - Operator na terminalu w związku z sytuacją na Ukrainie, odmówił przeładunku tych towarów, z czym w pełni się solidaryzujemy – mówi Artur Zgliński, dyrektor Zarządu Portu w Elblągu.

Na elbląski terminal wpływał z obwodu kaliningradzkiego głównie węgiel, a w drugą stronę były wysyłane materiały budowlane. - Spodziewaliśmy się transportu antracytu z obwodu, którą zakontraktowała firma z Częstochowy, ale operatorzy przeładunków zapowiedzieli, że nie będą obsługiwać rosyjskich ładunków i w pełni się z nimi solidaryzujemy. Transport towarów z Rosji i do Rosji został tymczasowo wstrzymany – informuje Arkadiusz Zgliński. - Rozmawiamy też z samorządem na temat zawieszenia umów z rosyjskimi kontrahentami.

Jak zapewnia dyrektor Zgliński, w porcie nadal odbywa się przeładunek kamienia, który jest transportowany na budowę wyspy na Zalewie Wiślanym. - Współpracujemy także z firmą Budimex, która prowadzi prace modernizacyjne na rzece Elbląg związane z drugim etapem budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany - dodaje dyrektor portu.

Władze portu przestawiają się na współpracę z partnerami z zachodniej Europy i Skandynawii.

- Sytuacja pokazuje, że Rosjanie są nieprzewidywalni. Prowadzimy daleko zaawansowane rozmowy z duńskim portem Vordingborg dotyczące transportu materiałów budowlanych i produktów rolnych i paszowych – mówi Arkadiusz Zgliński. - Mamy kolejny raz potwierdzenie, że przekop Mierzei Wiślanej jest potrzebny, by uniezależnić się od Rosji i rozwijać współpracę ze Skandynawią i Europą Zachodnią.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Pierwszy
pawEL456 (2022.03.03)

info

7  
  9
Bardzo dobrze. ale z tym portem, to przesadzacie. nabrzeże cumownicze to może jest, ale nie port.
(2022.03.03)

info

38  
  22
Odizolować rosjan od wszystkiego. Z glofu sami powieszą putina za dzwony na latarni.
Art :) (2022.03.03)

info

31  
  9
hahahaha - mega obrót towarowy - przecież tu nic nie przychodziło nigdy prawda derektorze Zgnilski? Czy też derektor nic nie widział przez zaparowane okno kanciapy w której siedzi?
szakal444 (2022.03.03)

info

24  
  20
Operator musiał o tym zadecydować. Jako port się nie odezwaliście. Człowieku musisz o jednym spektakularnym transporcie. Jakby węgiel przypłynął dostałbyś karę od elektrowni za dłubanie w nosie i siedziałbyś cicho. Operator = firma zapewne nie pracownik dźwigu na jedynym nabrzeżu tego tworu nazywanego portem. Operator torów kolejowych jakoś nie protestuje i węgiel leci sobie jak leciał.
(2022.03.03)

info

17  
  7
Porcie ??? W Hamburgu i Gdańsku od kilku dni niekończąca się kongestia. Nie to nie ma nic wspólnego z sankcjami, to chroniczne zjawisko podwyższonego importu przewyższający możliwości przeładunkowe danego portu. A u nas debata na temat jednego importu dla prywatnej firmy z Częstochowy. Czyli jako port chcecie być politycznie poprawni, siedzicie i nabijacie straty bo Rosja to jedyny partner elbląskiego portu. Nie dotyczy to władz krajowych bo jakby z węgla i gazu rosyjskiego nie da się funkcjonować.
(2022.03.03)

info

15  
  4
tam jest taki obrót, że ta bidna niebieska koparka nie wie w co swoją wajhę włożyć.
zaszczepiony wpustek (2022.03.03)

info

14  
  4
To teraz nie powinno się sprzedawać paliwa z ruskiej ropy. I cyk paliwko po 10+
(2022.03.03)

info

14  
  4
Odizolowac rosjan, bardzo dobrze dyrektorze i wladze naszego masta decydujecie
kaska (2022.03.03)

info

7  
  9
No to PME Sp. z o. o. zaraz po zakończeniu przeładunków związanych z kaczym dołem ogłosi, że konieczna będzie restrukturyzacja przez likwidację. .. Noooo chyba, że podatnicy zapłacą rękami rządu lub samorządu. .. W sumie mogliby, bo co to jest jakie tam 500 000 zł rocznie jak przekopka 6 000 razy droższa sercu i portfelowi uczciwego podatnika. .. Utrzymanie PME Sp. z o. o. to właściwie wymaga kwot "wacikowych".
GłębokaMyśl (2022.03.03)

info

7  
  16