Podwyżki nie ominą kierowców

81
26.10.2021
Podwyżki nie ominą kierowców
fot. Anna Dembińska
Godzinę dłużej będzie obowiązywało wnoszenie opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Wzrosną też opłaty za postój i ceny abonamentów. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej elbląscy radni zajmą się projektem uchwały dotyczącym Strefy Płatnego Parkowania w naszym mieście.

Wczoraj informowaliśmy o projekcie uchwały podnoszącej ceny biletów komunikacji miejskiej. Dziś... czas na kolejną zmianę. Kolejną podwyżką, nad którą pochylą się elbląscy radni na najbliższej sesji Rady Miejskiej będzie wzrost opłat w Strefie Płatnego Parkowania. I tak:

Minimalnej zmianie ulega najtańszy bilet za 50 groszy. Dotychczas uprawniał on do parkowania w czasie 15 minut, teraz zachowa ważność minutę krócej. Opłata za pierwszą godzinę postoju wzrośnie do 2,20 zł, druga kosztować będzie 2,40 zł, trzecia 2,60 zł, czwarta i kolejne - 2,20 zł.

Zmiany dotyczyć będą też abonamentów. Typ „G“ zostanie zastąpiony przez typ „S“, z którego korzystać będą mogli wszyscy zainteresowani. Abonament „S“ ważny będzie w jednym sektorze. Tygodniowy abonament kosztować będzie 20 zł, miesięczny - 60 zł, kwartalny - 170 zł, półroczny - 320 zł. W porównaniu z abonamentem „G“ jest to stosunkowo duża podwyżka, dodatkowo znikają „ulgi“ na kolejne samochody.

Abonament typu „A“ zostaje, pozostaje ważny we wszystkich strefach. Wzrasta jego cena, znikają ulgi na kolejne samochody. Pojawi się abonament tygodniowy w cenie 30 zł, cena miesięcznego wynosić będzie 100 zł, kwartalnego - 280 zł, półrocznego - 540 zł. Osoby z niepełnosprawnościami oraz rodzice dzieci z niepełnosprawnościami będą miały możliwość zakupu abonamentu „A“ ze zniżką w wysokości 80 lub 95 proc.

Wzrastają tez ceny abonamentu typu „O“ na okaziciela. I tak: miesięczny kosztować będzie 120 zł, kwartalny 240 zł i półroczny - 660 zł.

Ważną zmianą jest też wydłużenie godzin funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania. Zgodnie z nowymi zasadami opłaty trzeba będzie wnosić za parkowanie w godzinach od 9 do 18, czyli godzinę dłużej niż obecnie. Soboty i niedziele pozostają wolne od opłat.

Mieszkańcy strefy, tak jak do tej pory będą zwolnieni z opłat na terenie strefy, w której mieszkają na podstawie identyfikatora „M“. Do 70 zł wzrasta też opłata dodatkowa za brak uiszczonej opłaty za parkowanie.

„Proponowane zmiany powinny zachęcić kierowców pojazdów osobowych do poruszania się miejską komunikacją zbiorową, jak również zwiększyć dostępność miejsc parkingowych. Jednocześnie pobierane przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością opłaty oprócz pokrycia kosztów funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania stanowią również źródło finansowania miejskiej komunikacji zbiorowej w Elblągu.“ - możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu uchwały.

Nowe opłaty i rozwiązania w Strefie Płatnego Parkowania mają obowiązywać od stycznia 2022 r.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Morze napiszcie co nie zdrożeje, w tym chorym kraju
(2021.10.26)
Ha ha ha. Macie swoich nieudolnych urzędasów. Sami ich wybraliście. Ciagle podwyżki. Bilety, ciepło, parkingi. Ciągła wyprzedaż terenów miejskich. Wszystko przeciwko mieszkańcom. Za nasze podatki to wszystko. Ręce same składają się do braw. A nie. .. .. raczej listwę chciałoby się im wypłacić
Czaskowski (2021.10.26)
Morze??? Serio?? Jprdle. .. .
Zxcvbn (2021.10.26)
Brak słów
zzz@333 (2021.10.26)

info

33  
  3
Rozumiem że Pan Traks i Pruszak będą przeciwni. Jak pies z kotem musi być zadyma i tym razem. No jak to przecież PiS sypie dolarami. ..
(2021.10.26)

info

19  
  18
"Minimalnej zmianie ulega najtańszy bilet za 50 groszy. Dotychczas uprawniał on do parkowania w czasie 15 minut, teraz zachowa ważność minutę krócej. ". .. .. to jest hit!!!! Jak jeżdżę sporo po Polsce, tak jeszcze nie widziałem żeby najtańszy bilet nie był ważny przez kwadrans a przez 14 minut. Szkoda, że nie parszywe 13 !!!
kto to wymyślił (2021.10.26)
@Czaskowski - A rząd to co wyrabia? różnica jakaś? Tez podwyżki i podwyżki. PIS i PO to czyste zło!
(2021.10.26)
gdy Nowaczyk podniósł ceny komunikacji miejskiej, było referendum. A teraz jego twórcy są kupieni.
(2021.10.26)

info

40  
  3
@Czaskowski - Dokładnie. 100% racji. Dalej głosujcie na pis to niedługo będą bilety na nadbałtyckie plaże i bramki przy wejściu do parków.
Takie buty (2021.10.26)
@Zxcvbn - Każdemu się może zdarzyć. Jak małym trzeba być by się naśmiewać z tak banalnej pomyłki?
??? (2021.10.26)