To już nie ma być ślepa uliczka

45
08.10.2021
To już nie ma być ślepa uliczka
(fot. Michał Skroboszewski)
Czy z ul. Związku Jaszczurczego po latach znowu będzie można wjechać w al. Grunwaldzką? Władze miasta chcą połączyć obie ulice, by udrożnić ten rejon miasta. Najwyższy czas, bo wkrótce – po ukończeniu kilku deweloperskich inwestycji - w tym rejonie miasta przybędzie i mieszkań, i aut.

Już teraz mieszkańcy skarżą się na utrudniony wyjazd w godzinach szczytu z ul. Oboźnej i Związku Jaszczurczego, a także brak miejsc postojowych. Po realizacji inwestycji deweloperów (przybędzie tu w sumie ponad 200 mieszkań), ruch aut powinien jeszcze się zwiększyć. Sposobem na udrożnienie tej części miasta ma być połączenie ul. Związku Jaszczurczego z al. Grunwaldzką. Połączenie ponowne, bo przed kilkudziesięciu laty ono istniało.

Władze miasta ogłosiły właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej związanej z połączeniem obu ulic. Ma ona zakładać m.in. przebudowę obecnego układu komunikacyjnego w tym miejscu (z prawoskrętem z ul. Związku Jaszczurczego w al. Grunwaldzką), rozbudowę istniejącej na skrzyżowaniu ul. 3 Maja – Fabryczna – pl. Grunwaldzki sygnalizacji świetlnej, przebudowę trakcji tramwajowej, oświetlenia ulicznego, chodników, miejsc postojowych, ścieżek rowerowych, kanalizacji deszczowej oraz innej niezbędnej infrastruktury, a także zmianę organizacji ruchu.

Władze miasta rozważają m.in. przy okazji likwidację przejścia dla pieszych na wysokości ul. Fabrycznej oraz przy wjeździe na teren Giełdy Elbląskiej, wykonanie przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną przez pl. Grunwaldzki oraz likwidację lewoskrętów między ul. Fabryczną a al. Grunwaldzką. Zwycięzca przetargu ma dokonać analizy tych rozwiązań oraz skutki, jakie mogą spowodować. Będzie również pełnił nadzór autorski nad przebiegiem całej inwestycji, przygotuje niezbędną dokumentację i jej kosztorys.

Na oferty zainteresowanych firm Urząd Miejski czeka do 15 października. Zwycięzca przetargu będzie miał cztery miesiące na przygotowanie dokumentacji od podpisania umowy z miastem.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Bardzo dobry pomysł Prezydenta. Popieram.
Mieszkanka (2021.10.08)
buahahaha
spychacz (2021.10.08)

info

5  
  35
RONDA! Budować ronda raz jeszcze ronda! Kto zarabia na tych światłach, ze ich więcej niż drzew w Elblagu?!
(2021.10.08)
Już dawno powinien tam być przejazd.
(2021.10.08)

info

49  
  5
Tylko ścieżka rowerowa niech powstanie wzdłuż nowej drogi!
(2021.10.08)
Połączyć tą drogę ale rondem! Bo zaraz znowu światła postawią z du. py.
(2021.10.08)

info

43  
  4
Budujemy osiedla w centrum, a później będzie płacz, że miasto stoi.
Jegomość (2021.10.08)

info

20  
  24
Tylko ronda! Światła powodują korki, czym więcej kombinacji na skrzyżowaniach tym dłużej się stoi. Wszystkie ronda w mieście sprawdziły się, nie szukajmy na siłę czegoś głupiego. Ronda nie mają kosztów utrzymania, jak światła. Ograniczają też prędkość pojazdów w nocy, gdy są światła wyłączone. Dzięki temu zero wariatów jeżdżących 100km/h nocą.
(2021.10.08)
"""Tylko ścieżka rowerowa niech powstanie wzdłuż nowej drogi!""""-wzdłuż nowej drogi płynie dzikuska, więc bardziej przyda się jakaś przystań, a przekop na ukończeniu.
(2021.10.08)

info

15  
  18
był czas że była przejezdna, potem urzędnik miał wizję i zamknęli, teraz następny urzędnik ma wizję i otworzą
elblązaninodurodzenia (2021.10.08)