Na rower z portEl.pl: Do Fiszewa

14
23.08.2020
Na rower z portEl.pl: Do Fiszewa
Ruiny kościoła w Fiszewie, fot. Anna Dembińska
Dzisiaj kolejna propozycja rowerowej wycieczki. Tym razem wybierzemy się do Fiszewa. Na naszej trasie znajdą się również Gronowo Elbląskie oraz Oleśno. Zobacz zdjęcia. 

Trasa, którą dzisiaj proponujemy, liczy około 40 km. Teren jest płaski, z przewagą asfaltu (czasami niestety bardzo słabej jakości), na niektórych odcinkach będziemy również jechali drogami gruntowymi.

Startujemy z ulicy Żuławskiej i jedziemy w kierunku Helenowa i Wiktorowa. Po drodze możemy obejrzeć cmentarz gminy mennonickiej w Wikrowie. Skręt do nekropolii jest oznakowany. Cmentarz założono na przełomie XVIII i XIX wieku. Znajduje się tutaj kilkanaście nagrobków, częściowo odrestaurowanych. Jedziemy do Jegłownika. Tutaj możemy obejrzeć m. in. kościół wybudowany przez protestantów w 1804 roku, a w 1945 roku przekazany Kościołowi katolickiemu. W Jegłowniku przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych na drodze nr 22 i jedziemy dalej w kierunku Gronowa Elbląskiego. W tej miejscowości warto na chwilę zatrzymać się przy zabytkowym budynku dworca kolejowego. Budynek ma konstrukcję ryglową oraz wiele interesujących detali wykończeniowych (stolarka, kratki wentylacyjne). 21 kwietnia 1995 roku został wpisany do rejestru zabytków. Z Gronowa Elbląskiego jedziemy do Oleśna. We wsi zachował się dom podcieniowy z 1768 roku (z zamurowanym podcieniem). Jest tutaj także Stodolarnia - swoisty skansen, do którego trafiają eksponaty pamiętające także czasy osadników holenderskich. Jej zwiedzanie możliwe jest po uprzednim telefonicznym umówieniu się – czytamy informację zamieszczoną na tablicy tuż obok Stodolarni. 

Na rower z portEl.pl: Do Fiszewa

Z Oleśna jedziemy już do Fiszewa. W miejscowości warto zatrzymać się przy ruinach kościoła św. Jana Ewangelisty. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1237 roku. Kościół był budowlą trójnawową. Z opisów danego wyposażenia kościoła wiemy, że były w nim: dwa barokowe ołtarze główne, ambona z wizerunkiem ewangelistów, dwie granitowe chrzcielnice, drewniana tablica pamiątkowa ku czci poległych w wojnie 1813-1814, dwanaście płyt epitafijnych. Kościół od samego powstania należał do katolików. Przy kościele istniał cmentarz, po którym zachowały się nieliczne nagrobki. Kościół ocalał podczas II wojny, został jednak spustoszony. Zniszczeniu uległ podczas pożaru w nocy z 31 marca na 1 kwietnia 1948 roku. W Fiszewie możemy jeszcze obejrzeć dworek z XVIII wieku, pamiątkowy obelisk poświęcony powstańcom listopadowym, pozostałości cmentarza z XVIII/XIX wieku, na którym chowano ewangelików i menonitów. Dość znaczna ilość zachowanych nagrobków i steli, w tym jedna wrośnięta w drzewo. Z Fiszewa jedziemy do Ząbrowa, musimy ponownie "przeciąć" drogę  nr 22, uważajmy, bo jest na niej zawsze duży ruch. Z Ząbrowa wracamy do Elbląga, mijając Nowy Dwór Elbląski, potem ponownie Jegłownik.

 

daw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
W Gronowie Elbląskim jest piękny dworzec i odnowiona XX wieczna willa mieszkalna. Jeśli ktoś się interesuje architekturą to najbliższy budynek w tym stylu znajduje się w Bawarii (południowe Niemcy).
Jeppettoo (2020.08.23)
@Jeppettoo - Gdzie ta willa w Gronowie jest
Zainteresowany 4 (2020.08.23)
@Zainteresowany 4 - Gronowo Elbląskie ulica Świerkowa. Na Google maps jest oznaczona. Zabudowa za 1910roku. Klasyczny przykład architektury zulawskiej. W sąsiedztwie istniała stodoła z tego samego okresu, niestety została rozebrana.
Jeppettoo (2020.08.23)
Szkoda że nie wiadomo o której start tej wycieczki !!! Pewnie dowiemy się jutro, jak będzie po wszystkim. Brawa dla organizatora i osoby piszącej artykuł.
Edyta.1978 (2020.08.23)
KOSCIOL W Fiszewie jest pod wezwaniem św. JANA CHRZCICIELA
Ght (2020.08.23)

info

7  
  0
@Jeppettoo - Nieopodal pałacu braku kultury i nauki.
Pinokio (2020.08.23)
bla bla bla "Teren jest płaski, z przewagą asfaltu (czasami niestety bardzo słabej jakości), "teraz moje bla bla bla -masa bitumiczna a nie asfalt, przynajmniej tak mnie uczono na kursie prawa jazdy
blabla blabla (2020.08.23)
U Niemców to takie zabytki są już dawno odbudowane. Tylko w Polsce czekają na cud, chyba że się zawali.
(2020.08.23)
Do Autorki: w Fiszewie NIE MA dworku z XVIII w. Był, ale się niestety zmył jakieś 30+ lat temu. Mylnie uważa się za dwór to, co stoi w centrum. Ale ten budynek nie jest tak ani tak stary, ani tak piękny, jak omawiany, nieistniejący dwór.
(2020.08.23)

info

2  
  1
parafrazujac syfkilaimogila, mamy starocia niszczejace formy itp koronawirusa i cmentarze pod parkami. .. sensacjon
(2020.08.23)