Jubileusz we Fromborku, czyli spojrzenie w przeszłość i w przyszłość

31
05.07.2020
Jubileusz we Fromborku, czyli spojrzenie w przeszłość i w przyszłość
Fot. Michał Skroboszewski
Frombork uroczyście świętował dziś (5 lipca) swoje 710-lecie. Obchody stanowiły okazję zarówno do wspomnień i przypomnienia historii miasta, jak i rozmów o przyszłości tego miejsca, które nieodłącznie kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem. Zobacz zdjęcia.

Jest co świętować, jest jak świętować

Msza święta, otwarcie wystawy plenerowej związanej z historią miasta, okolicznościowe wystąpienia oficjeli, koncert organowy Pawła Kuchnickiego i aktywności dla dzieci to niektóre elementy dzisiejszych obchodów. Choć Frombork swoje urodziny formalnie obchodzi 8 lipca, niedziela wydaje się być lepszym dniem na świętowanie takiego jubileuszu. Na miejskim rynku nie zabrakło urodzinowego tortu dla mieszkańców i gości, dzieci mogły bawić się na pobliskich dmuchanych zamkach-zjeżdżalniach, strażacy z OSP prowadzili pokazy sprzętu i zasad udzielania pierwszej pomocy, a do obrazu całości imprezy warto dodać również wykład o historii Fromborka dr. Edmunda Kurowskiego i możliwość bezpłatnych odwiedzin Muzeum Mikołaja Kopernika. Pisząc o dzisiejszym jubileuszu, nie sposób nie odnotować również grup turystów, którzy zwiedzali miasto, a szczególnie Wzgórze Katedralne.

- Dziękuję, że w tym trudnym dla nas czasie pandemii koronawirusa jesteście tutaj dzisiaj z nami – mówił burmistrz Fromborka, Zbigniew Pietkiewicz, podczas przemówienia na miejskim rynku. Przypomniał, że Frombork w swojej historii miał zarówno jasne chwile, jak i trudne momenty, do których należy choćby utrata praw miejskich na 14 lat w związku ze zniszczeniami dokonanymi w czasie II wojny światowej. Szczęśliwie, miastem stał się ponownie pod koniec lat 50’.

 

Co przyniesie przyszłość?

Frombork obchodzący swoje 710-lecie to jednak nie tylko historia, ale także plany na przyszłość. Na Wzgórzu Katedralnym nieustannie postępują prace remontowo-konserwacyjne, związane choćby z planowanym udostępnieniem do zwiedzania katedralnego skarbca. Niezależnie od tych działań przeprowadzany jest obecnie remont dachu świątyni. Oprócz tego odnawiana jest także miejska plaża, a już 8 sierpnia ma zostać uroczyście otwarta spacerowa promenada. Mowa tu oczywiście o projekcie „Uzdrowiskowy teren aktywnego wypoczynku i kinezyterapii z promenadą uzdrowiskową i plażą miejską we Fromborku", który jest ściśle związany z nowym profilem miasta, o którym burmistrz Pietkiewicz mówił w swoim przemówieniu: od 2015 r. podejmowane są działania, które mają uczynić z Fromborka i jego okolic uzdrowisko. W czasie wystąpienia burmistrz mówił też o innych planach i pomysłach dotyczących rozwoju miasta, m. in. o przywróceniu świetności falochronu („starego molo”) czy pozyskania środków na tężnie solankowe.

Głos w czasie uroczystości zabrał również senator Jerzy Wcisła. Zaznaczył, że Frombork ma ogromny potencjał.

- Jestem przekonany, że dobre lata przed Fromborkiem dopiero są – mówił. Odniósł się m. in. do potencjału turystycznego Zalewu Wiślanego. Pogratulował też zaangażowania władzom i mieszkańcom działającym na rzecz rozwoju tego miasta. – W was samych jest ta siła, która Fromborkowi da wielki rozwój – podkreślił.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski zaznaczył, że Fromborkowi można zazdrościć wspaniałej historii i zabytków. Odniósł się też do planów rozwoju miasta jako uzdrowiska, zachęcając do kontynuowania tego kursu.

- Jeśli Sopot będzie mógł jakoś pomóc, to bardzo chętnie. Mamy też nadzieję, że niedługo będziemy też mogli do siebie po prostu popłynąć – dodał.

Przedstawicielka wojewody warmińsko-mazurskiego Bożenna Ulewicz przekazała mieszkańcom pozdrowienia od wojewody Artura Chojeckiego. W swoim przemówieniu odwoływała się m. in. do wartości patriotycznych i duchowego dziedzictwa związanego z Fromborkiem. Swoje życzenia mieszkańcom miasta przekazali też przedstawiciele władz samorządowych z pobliskich ośrodków.

 

Znać historię i patrzeć naprzód

Warto poświęcić chwilę uwagi także wspomnianej wystawie plenerowej, którą przygotowało na rynku Muzeum Mikołaja Kopernika.

- Wystawa pokazuje 710 lat historii miasta – mówi Mirosław Jonakowski, dyrektor muzeum. - Ma ona charakter przekrojowy, z jednej strony chcemy pokazać historię, z drugiej to, co z tej historii przetrwało do dzisiaj. Wystawa tego samego typu, w nieco innej odsłonie, jest pokazywana także w muzeum, jako przykład naszych kolejnych doświadczeń związanych z badaniem historii – zaznacza. – Tak naprawdę ta wystawa była przygotowywana już w ubiegłym roku, w związku z tym, że pojawiła się obiegowa pięciozłotówka z zabytkami Fromborka, a w ubiegłym roku obchodziliśmy też 25 lat Wzgórza Katedralnego jako pomnika historii. Wszystkie te elementy sprawiły, że dzisiaj chcemy w sposób szczególny obchodzić te 710 lat – mówi. Dyrektor muzeum zaznacza, że wystawa ma charakter czasowy, w planach jest jednak pokazywanie jej w mieście co roku. – Chcemy, by turyści, których po okresie półrocznej posuchy będzie się, mam nadzieję, pojawiało coraz więcej, poznawali tę historię w miejscach najbardziej dostępnych w naszym mieście – mówi.

- Jubileusze są wpisane w dzieje narodu wybranego – zaznacza ks. Jacek Wojtkowski, proboszcz parafii rzymsko-katolickiej we Fromborku. - W Starym Testamencie odnajdujemy przesłanie o świętowaniu siódmego roku jako roku szabatowego, roku jubileuszowego, który jest naznaczony szczególną łaską Pana Boga. Stąd bierze się źródło do świętowania jubileuszów: urodzin, rocznic ślubu, śmierci, także powstania miasta. To dobra okazja, by z jednej strony wspominać historię, przeszłość, a z drugiej strony myśleć o przyszłości – mówi kanonik warmiński.

Dzisiejsza uroczystość to nie koniec świętowania 710-lecia Fromborka. Wydarzenia kulturalne związane z tą rocznicą będą odbywać się także w kolejnych miesiącach, do września włącznie.

TB

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
jak zawsze plebany wszędzie czują piniondz
(2020.07.05)
GRATULACJE. Frombork to piekne miasto. Duma naszeo region.
bluselka (2020.07.05)

info

23  
  3
Co tam robił Jacek Karnowski? Przyjechał na zaproszenie Wcisły? A może bliski jest Frombork. .? Raczej to pierwsze :)
(2020.07.05)
.. bliski jest mu. .miało być.
(2020.07.05)
Byliśmy a samochodów na olsztyńskich blachach pełno. A P O cy to chyba pielgrzymkę wyborczą robią i maca ludziom w głowach. W sprawie Fromborka stek obietnic. Przypominamy że to zaxwaszych rządów Frombork mial6buc senatorium i co. Na obietnicach pozostało. Teznie, budynki dla kuracjuszy buduje się na mazurach. KLAMCY.
(2020.07.05)

info

18  
  12
Jeśli Frombork patrzy w przyszłość przy udziale Karnowskiego i Wcisły to czarno widzę. Żałowałem, że nie mogę dotrzeć na dzisiejszą imprezę, ale już nie żałuję.
(2020.07.05)

info

21  
  10
Chocbyscie na nosach stanęli PO to czaczkowski wygra ale na fujarce. Głupiec zrezygnuje z tego co oferuje i daje PiS. Dla rodziców, dzieci i emerytów. Was P O na to nie stać było.
(2020.07.05)

info

18  
  10
Miasteczko śpioch, powiatowe centrum nudy. Zalew was nie obroni. Przekop powstanie, tytan z pod Suwałk wywiozą statkami, przekop zarośnie szuwarami i tyle. Strategia rozwoju tego regionu fajnie wygląda w wybujałych opracowaniach. Miejsca tworzą ludzie, kapitał ludzki, ale tam kapitału ni ma i nie będzie
(2020.07.05)
nie lubisz konkurencji?
(2020.07.05)
No nie znowu Jurek!!!!!fawora, portelik to już robi się niesmaczne z waszej strony, przeginacie!!!!
(2020.07.05)

info

11  
  4