Tony żywności trafią do potrzebujących

22
24.04.2020
Tony żywności trafią do potrzebujących
fot. Anna Dembińska
Caritas Diecezji Elbląskiej otrzymał dziś (24 kwietnia) transport żywności od jednej z państwowych spółek. Organizacja charytatywna odebrała 17 palet artykułów spożywczych, m. in. kaszę, mąkę, cukier czy różnego rodzaju przetwory i słodycze, które zostaną przekazane potrzebującym. Zobacz zdjęcia.

- Grupa Kapitałowa KSC „Polski Cukier" prowadzi wsparcie finansowe i produktowe dla podmiotów realizujących pomoc osobom najbardziej potrzebującym w wyniku epidemii. KSC przekazała już milion złotych na szpitale i placówki medyczne, a dodatkowo podmioty wchodzące w skład Grupy Kapitałowej KSC przekazały instytucjom zaangażowanym w pomoc osobom najbardziej potrzebującym żywność o wartości prawie miliona złotych - informuje przedstawiciel państwowej spółki, Szymon Smajdor. Podmioty objęte inicjatywą to m. in. banki żywności, Polski Czerwony Krzyż i oddziały Caritas. Również Caritas Diecezji Elbląskiej odebrał dziś (24 kwietnia) transport żywności, którą przekaże na rzecz potrzebujących.

- Jesteśmy wdzięczni grupie "Polski Cukier", która sama wyszła z propozycją pomocy - podkreśla ks. Wojciech Borowski, dyrektor Caritas Diecezji Elbląskiej. - Odebraliśmy dziś artykuły takie jak: mąka, cukier, przeciery pomidorowe, kasza jęczmienna i wiele innych - wymienia. - Z naszego magazynu cały ten towar zostanie rozprowadzony po diecezji.

Ks. Borowski zaznacza, że dystrybucja żywności odbędzie się przez sieć parafii diecezji elbląskiej.

- Jest to naturalne środowisko naszego działania. Bazujemy na tym, że parafialne zespoły charytatywne, wolontariusze i proboszczowie znają swoje parafie najlepiej i wiedzą, kto najbardziej potrzebuje pomocy. Dodatkowo współpracujemy m. in. z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej, dzięki czemu żywność otrzymają ci, którzy rzeczywiście jej potrzebują - podkreśla kapłan.

Ks. Wojciech zaznacza, że choć diecezjalne oddziały Caritas cechuje autonomia, to bardzo wiele działań odbywa się przy współpracy z Caritas Polska. Jest tak m. in. w przypadku akcji #PomocDlaSeniora i #WdzięczniMedykom, o których pisaliśmy niedawno na łamach portElu. Caritas Polska przekazała w tych dniach kolejne fundusze elbląskiemu oddziałowi organizacji charytatywnej. Mowa o 25 tys. zł, które również zostaną wykorzystane na pomoc żywnościową.

- Chcemy te fundusze połączyć z transportem, który przed chwilą rozładowaliśmy - mówi ks. Borowski. - Dokupimy pewnie konserwy i inne produkty żywnościowe, ale dołączymy też do nich artykuły chemiczne, żeby ten pakiet pomocowy, jaki otrzymają potrzebujący, był bardziej rozbudowany.

Duchowny podkreśla, że niektórych dotychczasowych akcji Caritas, takich jak zbiórki żywności w sklepach, nie da się teraz przeprowadzić ze względu na pandemię. Jednocześnie zaznacza, że organizacja charytatywna Kościoła wciąż działa, na ile to tylko możliwe. Zachęca też innych do włączenia się w pomoc, zarówno na poziomie diecezji, jak i w ramach działań Caritas Polska. - Informacje, jak pomóc, również w walce z pandemią, znajdziemy m. in. na stronie internetowej Caritas - zaznacza kapłan.

Przedstawiciele Krajowej Spółki Cukrowej informują, że w najbliższych dniach pomoc żywnościowa zostanie przekazana różnym podmiotom także w województwach pomorskim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Zaznaczają także, że do firm zaangażowanych w tę działalność należą lubelska Fabryka Cukierków „Pszczółka", Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „Młyny Stoisław" oraz Zakład „Polskie Przetwory" we Włocławku.

 

 

Tomasz Bil

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Napiszcie jeszcze, ile na tym zarobiliście Caritas?
(2020.04.24)
No bardzo ciekawe czy to trafi do elbląskiego banku żywności, skontrolujemy to i jeśli te towary z caritasu nie pojawią się w majowych lub najdalej czerwcowych sesjach wydawania żywności, to trzeba będzie zawiadomić prokuraturę.
Praworządni Obywatele (2020.04.24)
@Praworządni Obywatele - Wiesz co to jest Caritas a co on ma wspólnego z bankiem żywności. Zawiadamiaj kogo chcesz.
Polka (2020.04.24)
A Ty wszystko za darmo robisz?? Działalność Caritas to też koszty. A Ciebie ta akcja teoretycznie nic nie kosztowała. Więc siedź cicho. Zobacz ile zarabiają "na pomocy"innym fundacje prywatne np. .. a zresztą nie będę robił reklamy stacją tv.
(2020.04.24)
@Praworządni Obywatele - Łudy jusz dzwoni do płokułatły.
(2020.04.24)
@Praworządni Obywatele - Ciekawe czy Twoja sperma trafi do banku spermy, - tak mniej więcej ma się żywność z Caritasu do Banku Żywności
(2020.04.24)
Brawo Dyzma -Polski Cukier - I nikt nie bedzie robil kasy I wplacal na konta w jakichs rajach podatkowych do Luxemburga
(2020.04.24)

info

3  
  0
no to teraz sie zaczela dyskusja :)kto dał wiecej? i ból lewackich nierobow
(2020.04.24)
Każda wymierna pomoc dla bliźniego, ważna i słuszna jest. Brawo.
pampi-ZAWADA (2020.04.24)
Noooo
Jakie (2020.04.24)