Żołnierze AK pozostaną w naszej pamięci

19
14.02.2020
Żołnierze AK pozostaną w naszej pamięci
(fot. Anna Dembińska)
- Żołnierze i ochotnicy, którzy tworzyli oddziały zbrojne, musieli walczyć z dwoma agresorami, co świadczy o nieustającej woli narodu polskiego do wolności, niepodległości i suwerenności - mówił dziś (14 lutego) Ireneusz Ziemiński z elbląskiego koła Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podczas obchodów 78. rocznicy powstania AK. Zobacz zdjęcia.

- Przez cały czas funkcjonowania Armia Krajowa prowadziła walkę, broniąc narodu przed zagładą. Dziś możemy być dumni z postawy walczących Polaków – podkreślał związkowiec.

Elbląskie obchody rocznicy powstania AK jak co roku odbyły się przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego.

- Cieszymy się, że są tu z nami kombatanci, wojsko i młodzież, która przejmie po nas pamięć – mówił wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, odnosząc się do konieczności przypominania kolejnym pokoleniom o trudnej historii Polski. - Naród jest budowany na wartościach, a Armia Krajowa podtrzymywała te wartości, dawała nadzieję, przełamywała marazm społeczny, który panował w czasie straszliwej nocy okupacji – mówił.

Podkreślił także, że chociaż dzisiaj możemy cieszyć się wolnością, to nie jest ona dana na zawsze. - Musimy o nią dbać wszyscy razem i tworzyć wspólnotę. To jest najważniejsze – podkreślał polityk.

W imieniu władz miasta głos zabrał wiceprezydent Elbląga Edward Pietrulewicz.

- AK tworzyło zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem w skali Europy. W żadnym okupowanym kraju nie powstała tak dobrze zorganizowana struktura – mówił. - Po 1945 roku historia Armii Krajowej ma dalszy ciąg w postaci aresztowań, brutalnych przesłuchań, długoletnich kar więzienia i kar śmierci dla żołnierzy podziemia. Obecnie czcimy ich jako żołnierzy niezłomnych – mówił samorządowiec.

Edward Pietrulewicz odniósł się także do osoby ks. inf. Mieczysława Józefczyka, honorowego obywatela Elbląga i członka AK, który zmarł w grudniu minionego roku.

- To on dawał nam, elblążanom, żywe świadectwo bohaterstwa i patriotyzmu – podkreślał wiceprezydent.

W czasie uroczystości głos zabrał również wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Michał Missan.

- Żołnierze Armii Krajowej są wzorem dla kolejnych pokoleń. Ich determinacja i męstwo w przeciwstawianiu się złu na zawsze pozostaną w pamięci Polaków - podkreślał. - Nazwa Armia Krajowa jest jednym z najważniejszych symboli niepodległości i wierności ojczyźnie.

Występ artystyczny z okazji obchodów rocznicy powstania AK przygotowali uczniów Szkoły Podstawowej nr 15, której patronuje Armia Krajowa. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odczytano też apel pamięci i wystrzelono salwę honorową ku czci obrońców ojczyzny.

Tomasz Bil

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Wielu uczciwych Polaków wyzwalały, ginęli za Polskę jako AL, ale oni są źli, niedobrzy
(2020.02.14)
No tak oni walczyli i ginęli a wierchuszka organizowała bale na emigracji.
patryjota (2020.02.14)
Ogromny Szacunek i podziękowanie dla ludzi, którzy w tym okresie swoim życiem stanowili Polskość. Życie ludzkie jest rzeczą bezcenną, a ofiara będzie już tylko historią, która oby była na zawsze w sercach polaków. To kwestia nadrzędna i bezdyskusyjna(oby). Dla tych poległych ludzi słowo POLSKA stanowiła wartość nadrzędną, za którą umierali. pozdrawiam Andrzej
j2333 (2020.02.14)

info

12  
  2
C. W. P.
(2020.02.14)

info

1  
  0
Wielu uczciwych Polaków wyzwalało, ginęło za Polskę, taki np. Leopold Okulicki.
(2020.02.14)
a po co Portelik udaje że niby tak fajnie patriotycznie AK-NSZ skoro promują Lewactwo ??
007 (2020.02.14)

info

7  
  9
Pamięć. .od najmłodszych lat. .. pamięć i szacunek. .pamięć. ..
byłem (2020.02.14)

info

7  
  3
Dokładnie, albo Pilecki, Zapora itp.
(2020.02.14)
To zależy. Jeśli mówisz o tych, którzy byli w AL bo byli do tego zmuszeni, albo tacy co walczyli o niezależną i niepodległą Polskę od ZSRR to tak, ale jeżeli mówisz o tych z AL, którzy popierali komune i 2 okupację Polski, która nastąpiła od 1944 do 1989 to już nie.
(2020.02.14)
wielu gineło za Polskę tak jak AL hahaha no wiadomo banda kryminalistów która oddawała sie swoim ulubionym zajęciom a potem przeszli pod komendę swoich nowych przyjaciół z Armii Czerwonej i dalej robili to samo, za pare złotych zrobią wszystko i będą szczekać i tańczyć jak im zagrają
007 (2020.02.14)

info

7  
  12