Salon pełen artystów

13
05.07.2019
Salon pełen artystów
Uczestnicy 30. Salonu Elbląskiego nie zmieścili się na jednym zdjęciu (fot. Anna Dembińska)
W Galerii EL można obejrzeć prace (w sumie ponad 100) 52 artystów. Reprezentują oni takie gatunki, jak malarstwo, grafika, fotografia, rzeźba czy instalacja. Co oznacza takie nagromadzenie dobra artystycznego uznanych oraz debiutantów? Wiadomo, wystartował Salon Elbląski! Jubileuszowej, 30. edycji wydarzenia, które prezentuje dorobek elbląskich artystów, towarzyszy wystawa indywidualna Haliny Różewicz-Książkiewicz. Zobacz fotorelację.
- Jak widać po frekwencji, Salon Elbląski to jedno z najważniejszych wydarzeń prezentujących dorobek naszych elbląskich artystów - stwierdziła podczas wczorajszego (4 lipca) wernisażu Adriana Ronżewska-Kotyńska, dyrektor CS Galeria EL. - Mamy tu debiutantów i stałych bywalców. Cieszy bardzo, że coraz częściej gościmy na salonie absolwentów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, którzy są już absolwentami wyższych uczelni artystycznych.
   To już 30. edycja Salonu Elbląskiego i kawał historii kulturalnej miasta. Kawał, bo sięgający aż 50 lat!
   - Salon wymyśliło Elbląskie Towarzystwo Kulturalne - początkowo wydarzenie nosiło nazwę Salon Wiosenny i odbywało się co roku, później co dwa lata - przypomniała Teresa Wojcinowicz, prezes ETK. - Salon gościł w teatrze, w muzeum, w sali sportowej "Światowida", a także w Galerii Art przy ul. 1 Maja (była kiedyś taka galeria). Do Galerii EL trafił za dyrekcji Ryszarda Tomczyka. Uznał on bowiem, że to najlepsze miejsce do prezentowania prac elbląskich artystów. 
   Teresa Wojcinowicz wspominała czasy, gdy życie kulturalne w Elblągu tworzyło się i nabierało rumieńców. Gdy dzięki artystom - w tym gronie byli m.in. Janusz Hankowski, Gerard Kwiatkowski, Ryszard Tomczyk, Halina Różewicz-Książkiewicz - powstawały kolejne salonowe prezentacje.
   Niemal we wszystkich (sama wskazała - oprócz jednej!) edycjach udział brała Halina Różewicz-Książkiewicz, której wystawa indywidualna pt. "Ślad wędrówek" towarzyszy 30. Salonowi Elbląskiemu.
   - Głównie są to pejzaże z moich podróży, z plenerów - opowiadała artystka. - Fascynację matematyką ujawnia wizyta we Fromborku, są zapiski z przemysłowego Kwidzyna, inspirujący był również Pasłęk ze swoim wzgórzem zamkowym otoczonym murami.
   W Galerii Laboratorium można oglądać m.in. rysunki ("Koparka" z cyklu "Kwidzyn"), obrazy olejne ("W stronę kościoła" z cyklu "Pasłęk"), linoryty ("Żuławskie szczyty" z cyklu "Żuławy") czy akwaforty (Ślad historii "Mennonici" z cyklu "Żuławy"). Oglądać i podziwiać "zapiski" z podróży Haliny Różewicz-Książkiewicz.
   Tymczasem w Salonie trwa konkurs.
Salon pełen artystów
W Galerii Laboratorium można oglądać wystawę prac Haliny Różewicz-Ksiażkiewicz (fot. AD)

   - Spośród artystów wybrani zostaną laureaci Nagrody Głównej, którą będzie wystawa indywidualna w Galerii EL w 2020 r. - zdradziła dyrektor Galerii EL. - Publiczność, wypełniając ankiety, też będzie mogła wybrać swojego zwycięzcę, nagrodę (finansową) przyzna także Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.
   - Nasza nagroda zostanie przyznana osobie młodej, dobrze zapowiadającej się - mówiła Teresa Wojcinowicz.
   Laureatów poznamy podczas finisażu wystawy salonowej, czyli 5 września. Tymczasem można oglądać m.in. "Lewitujące koty" Adrianny Leszczyńskiej, "Nietoperze" Moniki Wyłogi, "Ziemię" Szymona Zaremby, ponadto fotografie Miłosza Kulawiaka, Konrada Kosacza, Dominika Żyłowskiego, akty wypatrzone okiem Tomasza Misiuka, a do tego rzeźby, plakaty, batiki... Bogata oferta artystyczna wypełnia całą galerię.
   
   Artyści 30. Salonu Elbląskiego: Piotr Arbart, Anna Albrecht, Jacek Albrecht, Ewa Bogucka Pudlis, Zbigniew Chrostek, Waldemar Cichoń, Iwona Dombek-Rybczyńska, Agata Dworzak-Subocz, Sławomir Filarski, Dawid Edward Fowler, Agnieszka Olga Gostkowska, Jan Piotr Gulski, Krzysztof Piotr Grajczak, Roma Jaruszewska, Pamela Jaworska, Marek Kamiński, Karolina Kardas, Bogdan Kiliński, Zbigniew Kinder, Grażyna Komorska, Konrad Kosacz, Kinga Kosacz-Drozdek, Anna Magdalena Kowalczuk, Janusz Kozak, Benedykt Kroplewski, Justyna Lidia Kruk, Andrzej Jan Krzemiński, Miłosz Kulawiak, Grzegorz Piotr Lechwar, Adrianna Leszczyńska, Dariusz Liszewski, Malwina Malinowska, Agata Marcinkowska, Tomasz Misiuk, Małgorzata Olewnik, Mariusz Edward Owczarek, Anna Panek, Ewa Prelewska, Halina Różewicz-Książkiewicz, Magdalena Sadowa, Zofia Samusik-Zaremba, Kinga Szilva’si, Zbigniew Szmurło, Zygmunt Stanisław Tadrowski, Marta Tyszkowska, Agnieszka Warsza, Marek Wawryn, Margarita Wójcik, Monika Wyłoga, Szymon, Zaremba, Sławomir Zawistowski, Dominik Żyłowski.
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Odwołać starą Radę Programową Galerii EL. To warunek podstawowy. Wtedy też sprawy artystyczne ruszą z miejsca. Teraz Galeria to improwizowany stragan sztuk wszelakich, o nieznanym znaczeniu intelektualnym. .
(2019.07.05)

info

15  
  6
Trzeba troszkę popracować nad organizacją. Poprosić ?widownię? o ustawienie się tak by cały rząd artystów był widoczny. Więcej poczęstunku, bo po oficjalnym rozpoczęciu wystawy nie było ani jednego kieliszka z winem, wszystko szarańcza wypiła od razu jak weszła na wystawę. Karty do głosowania powinny być dawane przy wejściu, z pieczątką - jak było kiedyś. Podszedł młody chłopak i wziął cały plik kartek. Bardzo sprawiedliwe głosowanie...
Człowiek z Elbląga (2019.07.05)
Pani Halina Różewicz-Książkiewicz w koszulce Batmana elbląskiego wymiata! Szacun!
(2019.07.05)

info

12  
  4
"whats is this ? " dziadostwo
(2019.07.05)

info

8  
  8
@Człowiek z Elbląga - Niestety, racja. Karty do głosowania powinny być wydawane przy wejściu na wernisaż, a w inne dni przy wejściu po wykupieniu biletu. Możliwość wzięcia dowolnej ilości kart do domu oznacza, że mogą głosować ludzie którzy nawet nie widzieli wystawy, a wygra ten kto rozda więcej kartek sąsiadom do podpisania.
Bramka (2019.07.05)
E T K w roli promotora nowej, wolnej Sztuki. To dopiero chichot historii.
(2019.07.06)

info

8  
  2
dobrze że Denisiuk tego niewiział
(2019.07.06)

info

9  
  2
od kiedy to ETK podczepia się pod działalność Galerii???
(2019.07.06)

info

6  
  2
nie mają pomysłu na siebie
(2019.07.06)

info

5  
  1
no i dobrze by było, żeby nowa Pani Dyrektor zadbała o prawidłową wymowę i nie sepleniła.
(2019.07.06)

info

5  
  5