Wysoka frekwencja w wyborach do europarlamentu (aktualizacja)

18
26.05.2019
Wysoka frekwencja w wyborach do europarlamentu (aktualizacja)
Głosowanie przebiega bez zakłóceń (fot. Anna Dembińska)
Dziś (26 maja) o godzinie 7 w całej Polsce rozpoczęło się głosowanie na kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Elblążanie wybierają spośród tych samych nazwisk co wszyscy mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W naszym mieście głosowanie przebiega bez zakłóceń. Frekwencja do godziny 17 wynosiła 31,14 proc. Zobacz fotorelację.
O godzinie 7 rano wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie. Niektóre są szczególne, bo urna "przychodzi" do głosujących.
   - Głosowanie w szpitalu wygląda specyficznie, bo to zamknięta placówka wyborcza - mówi Barbara Jungnikiel, przewodnicząca Rejonowego Obwodu Wyborczego nr 58 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. - Mamy pacjentów chodzących i leżących, w związku z tym między godz. 10 a 12 chodziliśmy po oddziałach z mobilną urną i pacjenci, którzy chcieli, mogli swój głos oddać. W szpitalu stan osób się zmienia czasem z godziny na godzinę - zauważa przewodnicząca - ale mamy listę stałą, ze spisem wyborców na dzień 24 maja i są  na niej 263 osoby. Wszystkie, które przybyły po tym terminie zostaną dopisane - zarówno pacjenci, jak i personel szpitala. Pracujemy tak, jak inne komisje, czyli w godz. od 7 do 21.
   Polacy wybiorą 52 europosłów spośród 866 kandydatów. O jeden mandat walczy średnio 17 kandydatów.
   - Zawsze starałem się być patriotą, zawsze głos oddawałem, bez względu na okoliczności - przyznaje Jan Zięba, jeden z pacjentów elbląskiego szpitala. - Uważam to za swój obowiązek.
   - Może coś te wybory pomogą w życiu - wyraża nadzieję Tadeusz Sierak, który również oddał swój głos w szpitalu przy ul. Królewieckiej.
   Głosowanie w Elblągu przebiega bez przeszkód, Rejonowa Komisja Wyborcza nie odnotowała naruszeń przepisów wyborczych.
   - Absolutnie spokój - potwierdza Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. - Nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń związanych z zakłóceniem ciszy wyborczej.
   Rejonowa Komisja Wyborcza nr 4 w Elblągu informuje, że do godziny 12 frekwencja na terenie powiatów: bartoszyckiego, braniewskiego, działdowskiego, elbląskiego, iławskiego, lidzbarskiego, nowomiejskiego, ostródzkiego; miasto na prawach powiatu: Elbląg, wynosiła 12,9 proc.
   W Elblągu na 90 855 uprawnionych zagłosowało 13 169 osób, czyli 14,49 proc.
   
   ***
   Do godziny 17
w Elblągu frekwencja wyborcza wyniosła 31,14 proc. W województwie warmińsko-mazurskim zagłosowało 27,59 proc. osób uprawnionych, a w kraju 32,51 proc.
   Największą frekwencję odnotowano w Krynicy Morskiej - 61,62 proc.
   
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Zwycięstwo!!!!! Tak miało byc
Szczęsliwy (2019.05.26)

info

18  
  20
POpowscy możecie juz pić z rozpaczy
wonzPO (2019.05.26)
Ten się śmieje kto się śmieje ostatni
(2019.05.26)
W Elblągu na 90 tys. 855 uprawnionych zagłosowało 13 tys. 169 osób, czyli 14,49 proc. Ktoś się uczy pisać liczby w redakcji
Pyskskill (2019.05.26)

info

10  
  1
Jesteśmy ciemnym ludem ;patusy wzięły po 500 i tyle
Belfer (2019.05.26)

info

26  
  11
czyli wygrała zjednoczona partia robotnicza POPiSLDPSLN. .. ????? :/ no to teraz nas zaorają :/ - suwalski tytan, metale rzadkie, miedź, złoto, srebro, gaz, ropa, geotermia. .. + roszczenia żydowskie itd. .. czeka nas zaoranie Kolonii Karnej Polska !?!?!?!
(2019.05.26)

info

0  
  2
skoro wygrał POPiSLDPSLUWN. .. to znaczy, że ustawka 447 jednak przejdzie. .. :/
(2019.05.26)

info

1  
  2
Ludzie zastaniwcie sie PIS doprowadzi nas do nedzy na rozdaje za podwyzki na wszystkim. Spojrzcie na ceny. To jest szok. Tak drogie jedzenie nigdy nie bylo. Zastanowcie sie. PIS to najgorsze zlo. A zlo juz bylo i komuna!!!!
(2019.05.26)
Komuna nie była zła, jak ktoś się do koryta nie pchał, Ci co podjudzali niemądrych robotników teraz w parlamencie i Europarlamencie siedzą albo firmy prywatne mają z majątku kupionego za parę złotych. Ktoś był frajerem a ktoś cwaniakiem. Ten drugi dalej dla siebie gra w PO lub Pisie. Dalej żyjmy w ciemnocie.
NiedlaHejtu. (2019.05.26)

info

9  
  3
Szkoda że nie jezdzicie po domach do chorych przykutych do łóżka
(2019.05.26)

info

6  
  4