Miasto walczy z trucicielami

66
19.12.2018
Miasto walczy z trucicielami
fot. Rex (Fotoreportel, styczeń 2018)
300 tys. zł na dofinansowanie wymiany „kopciuchów” na bardziej ekologiczne piece. To „marchewka” dla trucicieli elbląskiego powietrza. „Kijem” jest dron monitorujący jakość powietrza, który pierwsze loty rozpocznie w styczniu. Tak będzie wygladać walka z miejskimi trucicielami w przyszłym roku.
Na naszej stronie można codziennie sprawdzić, jak wygląda smogowa sytuacja w Elblągu. A nie wygląda za dobrze. Najwięcej problemów jest z cząsteczkami PM 2,5 i PM 10. Są to cząsteczki pyłu, które wydostają się z kominów opalanych paliwem niskiej jakości. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że cząsteczki PM 2,5 są najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.
   Ratusz od lat próbuje walczyć z trucicielami za pomocą „kija i marchewki”. Zachętą dla mieszkańców, którzy mają stare piece, jest dopłata do wymiany na model bardziej ekologiczny. Program ten okazał się na tyle dużym sukcesem, że w projekcie budżetu na przyszły rok miejscy urzędnicy zdecydowali się na zwiększenie ogólnej kwoty przeznaczonej na dofinansowanie wymiany „kopciuchów”. Do dyspozycji mieszkańców będzie 300 tys. zł.
   - Ma to umożliwić skorzystanie z dofinansowania większej ilości wnioskodawców – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
   W 2018 r. do ratusza wpłynęło 118 wniosków.
   - W ramach dofinansowania podpisano 96 umów, z czego 92 umowy zostały rozliczone i przyznano dofinansowanie na kwotę 191 500 zł. 4 umowy nie zostały rozliczone, z uwagi na niewywiązanie się wnioskodawców z obowiązków określonych w umowach. 22 wnioski nie zostały rozpatrzone pozytywnie z uwagi na niespełnienie warunków regulaminu – dodaje Łukasz Mierzejewski.
   Warunki przyznawania dotacji w 2019 r. będą znane w styczniu.
   To była marchewka. Ściganiem trucicieli zajmuje się Straż Miejska. Elbląscy strażnicy od początku tego sezonu grzewczego  interweniowali w takich sprawach 99 razy (stan do 14 grudnia). Nałożyli 21 mandatów na kwotę 4 tys. zł.  Dwie sprawy zakończyły się wnioskami do sądu, który nałożył grzywny w wysokości 700 zł. Pozostałe interwencje zakończyły się pouczeniami.
   Od nowego roku strażnicy miejscy będą korzystać z drona wyposażonego w czujniki monitorujące poziom cząsteczek PM 2,5 i PM 10.
   - Jeden ze strażników miejskich ma już uprawnienia do obsługi drona, drugi jest w trakcie szkolenia – informuje Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy elbląskiej Straży Miejskiej.
   Przypomnijmy, że właściciele „kopciuchów” mogą tez skorzystać z programu rządowego „Czyste powietrze”. Mogą z niego korzystać właściciele (również współwłaściciele) budynku zarówno istniejącego jak i nowo budowanego.
   Informacje o aktualnym stanie elbląskiego powietrza znajdziesz tutaj.
   
   
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Co to za ulica bo nie poznaje:)
? (2018.12.19)
Kosynierow Gdynskich
(2018.12.19)
Tona węgla 1100 emerytura 880 to czym mam palić? Dziękuje dobrym ludziom za stare meble.
Emeryt (2018.12.19)
a skad sie biora takie emerytury?po całym zyciu pracy?to po cholere pracowac?
natalia11111 (2018.12.19)
Lepiej nic nie robić taki kraj
Nicponi (2018.12.19)
Ulica niska. Firma dedal. Tam dopiero się pali po 15.00
(2018.12.19)

info

7  
  3
Niektóre osoby pracowały krótko, a chcą mieć duże emerytury. W mojej rodzinie było 3 dzieci, ale rodzice pracowali b. ciężko zawodowo. Po pracy pracowali w dużym polu i sadzie, który otaczał domek poniemiecki (w Elblągu). Domek był stary, poniemiecki i trzeba było stale robić w nim remonty, na własny koszt. My, będąc dziećmi i dorastając, też pracowaliśmy w polu i w sadzie. To był nasz obowiązek. Pokończyliśmy bardzo dobre uczelnie i dziś, mamy wysokie emerytury. W naszej rodzinie największą wartością była nauka i praca. Emerytury trzeba wypracować. Nie zgadzam się na dawanie pieniędzy tym, którym nie chciało się uczyć i pracować.
AdamL. (2018.12.19)
@AdamL. - Adamie L. a ile ty masz tej emerytury po dobrych studiach? Ja po zawodówce mam grubo ponad 4 na rekę
Andrzej53 (2018.12.19)
Sadowa, Slowackiego i Kochanowskiego juz sie ciesza i szykuja luki;) ja od minionefo roku w okresie zimowym jako strone startowa w przegladarce mam Airly.eu ustawione na Biedrag. I powiem wam ze nie jest rozowo:( brakuje jeszcze z 2-3 czujnikow by objac cale miasteczko. Ale polecam. I obowiazkowo filtr weglowy kabinowy w samochodzie. Zmieniam co roku.
yHy (2018.12.19)

info

4  
  3
Zapraszam na Niska mieszkańcy bloku 28 w nocy pala śmieciami smród aż w oczy szczypie. .. .
KOŃ (2018.12.19)

info

11  
  1