Zgłoszono internetowe oszustwa

5
19.08.2015
Zgłoszono internetowe oszustwa
Do policjantów z wydziału zwalczania przestępstw gospodarczych elbląskiej komendy wpłynęły ostatnio trzy oszustwa dokonane za pośrednictwem portali oferujących internetowe zakupy. Sytuacja dotyczyła zakupów mebli, fotelika samochodowego oraz piły spalinowej. Wszystkie miały wspólny mianownik: po wpłacie pieniędzy, kontrahent nie otrzymywał zamówionego towaru.
W pierwszym przypadku zamówienie dotyczyło mebli a dokładnie promocyjnej ceny na ich zakup, która kusiła. Kwota opiewała na 2 tysiące złotych i została zrealizowana przez kupującego. Problem był jednak w tym, że mimo wpłaconych pieniędzy zakupiony towar nie przyjechał do nowego właściciela. Druga i trzecia sytuacja to już mniejsze kwoty, ale sposób działania bardzo podobny. Wpłacone 300 złotych na samochodowy fotelik i… brak fotelika. Zamówiona piła, wpłata i… brak piły.
   Policja przypomina o sprawdzaniu kontrahentów a właściwie internetowych opinii o nich. Co więcej, przestrzegamy też przed zawieraniem transakcji poza forum sprzedażowym, ponieważ wtedy nie możemy liczyć na pomoc obsługi portalu, na którym wystawiono ogłoszenie lub aukcje. I w końcu co najważniejsze, nie możemy liczyć także na zwrot pieniędzy. Jeżeli natomiast kupujemy zgodnie z regulaminem internetowego portalu, to w przypadku zgłoszenia na Policję możemy otrzymać zwrot całej wpłaconej „oszustowi” kwoty od właściciela portalu aukcyjnego. Jest on bowiem ubezpieczony od tego typu sytuacji.
podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Bo się płaci przez Paypal, jest bezpiecznie.
(2015.08.19)

info

0  
  1
niech ktoś rzeczywiście napisze z forum ze dostał zwrot pieniędzy od portalu aukcyjnego?, pomimo zapisu dwukrotnie prosiłem portal po zgłoszeniu na policję i się wymigiwali, tacy sami oszuści jak ten co nie przysłał towaru. Kwoty były 38 i 55zł więc sobie podarowałem dalsze ciąganie mailowe bo telefonicznego portal nie chciał odebrać.
Metrom (2015.08.19)

info

1  
  0
Po co te tajemne teksty o portalach? Napiszcie, ze chodzi o Allegro albo inny konkretny kołchoz a nie mącicie.
(2015.08.20)

info

1  
  0
A ja wysyłam przez poczte polską rowery, przesyłka pobraniowa-klient widzi co odbiera i jest gut, a nie jakieś wpłacanie na konto i odbieranie kota w worku
ttt (2015.08.20)

info

1  
  0
Olx tam zakupiliśmy piłę i nie mam ani piły ani kasy a nie małe pieniądze bo ponad 1000 więc przestrzegam was. Uważajcie .!!
mikula (2015.08.22)

info

0  
  0