Biegli muszą orzec, jak bardzo chory jest oskarżony

15
13.03.2018
Biegli muszą orzec, jak bardzo chory jest oskarżony
Nadal nie wiadomo, kiedy ruszy proces Zbigniewa S., oskarżonego o znieważenie prokuratorów (fot. AD, arch. portEl)
Osiem miesięcy temu do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S., kontrowersyjnemu biznesmenowi i działaczowi społecznemu, który zasłynął ujawnieniem akt śledztwa w sprawie afery podsłuchowej, a w Elblągu zaangażował się w sprawę pobicia 11-latka. I właśnie o jego "działalność" elbląską chodzi. Tu miało bowiem dojść do znieważenia prokuratorów. Nadal jednak nie można ustalić terminu rozprawy, bo nadal nie ma opinii biegłych, którzy mieli wypowiedzieć się na temat czy stan zdrowia oskarżonego pozwala na jego udział w procesie.
Sprawa ta jest związana z pobiciem 11-letniego chłopca, do którego doszło pod koniec listopada 2016 r. przy skrzyżowaniu ulic płk. Dąbka i Pionierskiej. Zdarzenie zarejestrowała kamera z pobliskiego sklepu. Po dwóch dniach policja zatrzymała podejrzanego, którym okazał się 30-letni elblążanin Piotr U., wcześniej karany m.in. za groźby i uszkodzenie mienia.
   Policja po przesłuchaniu mężczyzny zawnioskowała do Prokuratury Rejonowej w Elblągu o zastosowanie wobec 30-latka dozoru policyjnego, miał stawiać się trzy razy w tygodniu na komendzie. Ta decyzja oburzyła m.in. Zbigniewa S., który przyjechał do Elbląga na początku grudnia i głośno domagał się przekazania sprawy do innej prokuratury (ostatecznie, na wniosek Prokuratury Okręgowej, sprawę przekazano do Prokuratury Rejonowej w Kartuzach, sformułowano akt oskarżenia przeciwko Piotrowi U., a sędzia już po dwóch rozprawach wydał wyrok).
   W trakcie swoich działań Zbigniew S. ostro wypowiadał się na temat Jarosława Żelazka, szefa Prokuratury Rejonowej w Elblągu, którego nazwał m.in. "nierobem" i domagał się jego odwołania. Pokrzywdzonym stał się także inny prokurator.
   Konsekwencją tych słów była sprawa, którą prowadziła Prokuratura Rejonowa w Chojnicach. To ona 3 lipca 2017 r. skierowała akt oskarżenia do elbląskiego sądu.
   Zbigniew S. jest oskarżony o publiczne nawoływanie do występku (art. 255 par. 1 kk), znieważenie publiczne, również w środkach masowego przekazu (art. 216 par. 1 i 2 kk), grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa (art. 190 par. 1 kk). Za czyny te grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności, a także (w najsurowszym wymiarze) pozbawienia wolności do lat dwóch.
   Nadal jednak nie ma terminu rozprawy. Najpierw bowiem biegli lekarze muszą wypowiedzieć się na temat stanu zdrowia Zbigniewa S. i czy będzie możliwe jego przetransportowanie do Elbląga (w zakładzie karnym odbywa wyrok do innej sprawy).
   - Ustalanie tej okoliczności napotyka na przeszkody techniczne, bo oskarżony został przetransportowany do kolejnej jednostki penitencjarnej - informuje Tomasz Koronowski, rzecznik Sądu Okręgowego w  Elblągu.
   
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno
(2018.03.13)

info

14  
  0
Fajnie brzmi, że "sędzia JUŻ po dwóch rozprawach wydał wyrok". A dlaczego nie po pierwszej rozprawie?Wina ewidentna, sprawca w sądzie, to po co druga sprawa?Chyba tylko po to, żeby sędziowie mogli płakać, jak to zawaleni są sprawami.
mm263 (2018.03.13)

info

9  
  1
to samo z lekarzami, mi kazał brac antybiotyki 7 dni i przyjść na kontrole, ale po co? skoro po 2 dniach byłem zdrowy to nie brałem i nigdzie nie poszedłem bo po co?
debilekmm263 (2018.03.13)

info

6  
  2
Uwaga na zboczeńca Tworka koło rynku to zwykła parowa
AnnaGlicka (2018.03.13)
@AnnaGlicka - A obiecywał podwawelską czy krakowską?
(2018.03.13)
no tak - jak sprawa osobiscie dotyczy prokuratora to ten szybciutko bedzei sciga swoich oponentow, a jak sprawa dot. zwyklegoi Kowalksiego to od razu idie umorzenie zeby nie psuc statystyk
(2018.03.13)
Nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka, karma :)
(2018.03.13)

info

3  
  0
Czyż pan S. powiedział coś niezgodnego z prawdą???
(2018.03.13)
Tak
(2018.03.13)
a was w tej Rosji to już pisać po polsku nie umieją nauczć? Wania jesteś do zwolnienia
Federer (2018.03.13)