Wrócili z Afganistanu

28
12.04.2012
Wrócili z Afganistanu
fot. st. chor. Sławomir Tessar
Rozpoczęła się rotacja żołnierzy X i XI Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Trzon powracającej, X zmiany stanowią żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka oraz żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Dziś z misji wróciła pierwsza grupa żołnierzy. Zobacz więcej zdjęć.
Z rejonu i do rejonu misji trzeba „przerzucić” prawie 2500 żoÅ‚nierzy, dlatego też rotacja jest rozÅ‚ożona w czasie, wymaga bardzo dokÅ‚adnego i precyzyjnego przygotowania i wykonania tej operacji m.in. pod wzglÄ™dem logistycznym. Przyloty do kraju odbywać siÄ™ bÄ™dÄ… w wiÄ™kszoÅ›ci na gdaÅ„skie lotnisko RÄ™biechowo. Każdy przylot wymaga peÅ‚nego zgrania przedsiÄ™wzięć zwiÄ…zanych z odprawÄ… celnÄ… i paszportowÄ…, transportem żoÅ‚nierzy, broni i bagażu z lotniska do ElblÄ…ga, a dalej do Giżycka, Bartoszyc, Braniewa i innych miast garnizonowych. Za przygotowanie transportu lotniczego odpowiada strona amerykaÅ„ska. Transport odbywa siÄ™ samolotami „Boeing 767”.
   DziÅ›, 12 kwietnia, w godzinach rannych z rejonu peÅ‚nienia misji przyleciaÅ‚a jedna z pierwszych grup żoÅ‚nierzy X Zmiany. Na pokÅ‚adzie „Boeinga” powróciÅ‚o do kraju z Afganistanu prawie 200 żoÅ‚nierzy. PowracajÄ…cych do ojczyzny, na gdaÅ„skim lotnisku powitaÅ‚ Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Janusz Bronowicz, który podziÄ™kowaÅ‚ żoÅ‚nierzom za wzorowe wykonywanie zadaÅ„ w rejonie misji.
   Rotacja żoÅ‚nierzy X Zmiany, którzy zakoÅ„czyli swojÄ… sÅ‚użbÄ™ w Afganistanie, potrwa do pierwszych dni maja.
   Å»oÅ‚nierze powracajÄ…cy z misji przemieszczÄ… siÄ™ do swoich macierzystych jednostek wojskowych. Tam czekajÄ… ich m.in. szczegółowe badania lekarskie zakoÅ„czone orzeczeniem komisji lekarskiej oraz zasÅ‚użony wypoczynek w gronie rodzin i najbliższych.
   
mjr Zbigniew Tuszyński, 16 PDZ

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Telewizja i gazety informują o naszych stratach, każdym zabitym lub rannym żołnierzu. Nie informują o naszych sukcesach-ilu Afgańczyków nasi "wyeliminowali" Sadząc z danych o 1,5 mln ofiar wojny afgańskiej musimy w tej statystyce mieć spory udział, po kilkunastu na jednego, dzieci licząc po 0,5 za sztukę. Dobrze nam się chłopcy zasłużyli, choć z drugiej strony nie rozumiem jakie korzyści odnosi mój kraj z wybijania mieszkańców Afganistanu. Czy będziemy zajmować ich tereny jak Amerykanie kiedyś tereny Indian?
John Wayne (2012.04.12)

info

0  
  0
john_wayne, korzysci sa takie ze im mniej muzulmanskich q ref tym lepiej dla nas, przyjedz do Anglii to bedziesz wiedzial o czym mowie
dgas (2012.04.12)

info

0  
  0
Co ty John Wayne wiesz? Zapraszam do Afganistanu pomieszkać, to się dowiesz, co się tam dzieje i wtedy będziesz mógł zabrać głos. ..
w. (2012.04.12)

info

0  
  0
John jest dobry w te klocki na konsoli i na cztery zycia + doładowanie
Autostopowicz (2012.04.12)

info

0  
  0
OO tak tak bo jestesmy tak bogatym krajem ze nie mamy na co innego juz wydawac pieniedzy ! dgas i w. szkoda ze amputowali wam mozgi
(2012.04.12)

info

0  
  0
To jest powod do wstydu a nie do chwalenia sie !
(2012.04.12)

info

0  
  0
na misjach polska tylko i wylacznie traci !
(2012.04.12)

info

0  
  0
ciesz sie że rusek ci jeszcze kilku iskanderów nie przesłał tak jak chcieli zrobic z Gruzją. Polska bez NATO i zobowiazań do USA jest na wciągnięcie nosem
mjr Sucharski (2012.04.12)

info

0  
  0
Wszyscy w koło mówią że tam 3/4 z bazy tyłka nie wystawia
Okli (2012.04.12)

info

0  
  0
A po co ona tam siedza ????
inkis (2012.04.12)

info

0  
  0