Poradnik na trudne czasy trafia właśnie do skrzynek elblążan

53
05.01.2026
Poradnik na trudne czasy trafia właśnie do skrzynek elblążan
fot. redakcja
Do skrzynek pocztowych elblążan trafił już „Poradnik bezpieczeństwa”. Publikację, zgodnie z zapowiedzią rządu, ma otrzymać każde gospodarstwo domowe w Polsce. W sumie wydrukowano blisko 17 mln egzemplarzy, a proces kolportażu ma zakończyć się do 31 stycznia 2026 r.

Dystrybucja poradnika odbywa się etapami, przez Pocztę Polską - bezpośrednio do skrzynek pocztowych. W pierwszej kolejności poradnik trafi do mieszkańców województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego. Będzie to około 2 mln egzemplarzy, a ich kolportaż potrwa do 15 stycznia. Jak podkreśla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, są to regiony szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Druga transza obejmie pozostałe województwa i przewiduje dostarczenie blisko 15 mln egzemplarzy poradnika do końca stycznia 2026 r. Publikacja liczy ponad 50 stron i przypomnijmy, co między innymi zawiera:

  • instrukcje krok po kroku - jak reagować w przypadku powodzi, pożaru, awarii prądu, skażenia chemicznego czy biologicznego,
  • plan rodzinny - wzór dokumentu, który pomoże zaplanować ewakuację i kontakt w razie kryzysu
  • listę numerów alarmowych i kontaktowych,
  • porady dotyczące cyberbezpieczeństwa - jak chronić dane, rozpoznać fałszywe informacje i nie dać się manipulacji,
  • zasady przygotowania plecaka ewakuacyjnego - co spakować, aby przetrwać pierwsze 72 godziny.
  • wskazówki na wypadek wojny lub ataku terrorystycznego - jak zachować spokój i gdzie szukać pomocy.

O "Poradniku bezpieczeństwa" pisaliśmy w tym artykule.

.

oprac. daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Wujek dobra rada
(2026.01.05)

info

15  
  6
Poczta Polska to wyjątkowy szczęściarz, dostała kolejną rządową kroplówkę...
ones (2026.01.05)

info

37  
  6
Tak już otrzymałem i przeczytałem ! Uważam to za pozytywny krok bo świadomości z zagrożenia i zachowania się podczas mamy nie wiele mimo że mam za sobą trochę lat życia ! Pytanie ile młodych ludzi którzy deklarują ucieczkę z Elbląga albo z Polski przeczyta ten poradnik bezpieczeństwa ! Zabrakło mi lokalizacji schronów ale może to celowe dla zatajania a może ich nie ma ?
(2026.01.05)

info

22  
  15
Ludzie młodzi są coraz głupsi to widać na każdym kroku za kilka lat będziemy używać tylko obszarów mózgu odpowiadających za jedzenie i wydalanie pod warunkiem że będziemy mieć jakiekolwiek zdolności do zarabiania na to jedzenie. Ludzie którzy używają AI do najprostszych rzeczy zatracają zdolność logicznego myślenia w szkołach książki zastępuje się tabletami gdzie nie uzyskujemy wiedzy tylko odpowiedzi na pytania. Czy młodzi w ogóle czytają ?
(2026.01.05)
wywaliem tę smierdzącą propagandę, papier cuchnie nie idzie trzymać tego druku w domu, od razu do pieca!
(2026.01.05)

info

25  
  31
nawet nie otwieraliśmy.... od razu w kibel
(2026.01.05)

info

18  
  29
Też dostałem, ale tego nie czytam
(2026.01.05)

info

19  
  20
Ktoś na tym świetnie zarobił tak jak jak z mundurkami Giertycha w 2005 roku, ponadto straszą naród aby łatwiej nim manipulować... i dalej niszczyć Polskę
Zdegustowany789 (2026.01.05)

info

31  
  19
czy jest jakaś w wojna w polsce o której nie wiem? Czy mam czuć się zagrozony za jakiego powodu? Plecak ucieczkowy? ale do dokąd mam uciekać w razie? właśnie... w razie czego? nie jestem osobiście w stanie wojny z nikim a działań rządu nie mam zamiaru bronic, posłownie i senatorowie, baaa nawet kościelni i radni (nie wiem dlaczego zarzadzac każdy umie!) nie będa walczyć wiec ja mam ginać za kogoś? A ktoś w puchu sobie bedzie paznokcie obcinał? Nigdy! Nie bronię rzadu, tylko siebie i bliskich.
(2026.01.05)
zlodzieje z katoprawicy już zaczęli tworzyć w budapeszcie rząd na uchodźctwie
(2026.01.05)