O tej zbrodni trzeba pamiętać

50
08.04.2011
O tej zbrodni trzeba pamiętać
Hołd pomordowanym oddał m.in. prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk (fot. Witold Sadowski)
Niezwykle trudno mówić o tej zbrodni mimo upływu czasu. 71 lat temu z premedytacją, cynizmem zamordowano wielu ludzi. Zginęło 21 tysięcy najwspanialszych synów Rzeczpospolitej – mówił prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk podczas dzisiejszych (8 kwietnia) uroczystości związanych z obchodami rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zobacz fotoreportaż.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11 mszą świętą, którą w kościele pw. Wszystkich Świętych. Następnie uczestnicy, czyli m.in. żołnierze, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzyści, przedstawiciele środowisk kombatanckich, młodzież elbląskich szkół, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa przemaszerowali pod Krzyż Katyński na cm. Agrykola. Tam modlono się za pomordowanych w lesie katyńskim, ale także za deportowanych w głąb Związku Radzieckiego, którzy ginęli z głodu i w wyniku katorżniczej pracy.
   - Za braci, którzy polegli w dołach śmierci. Za tych, którzy oddali życie, bo nie wyrzekli się swoich przekonać – mówili duchowni.
   Chwała bohaterom! Zginęli śmiercią męczeńską – to okrzyki z Apelu Pamięci. Tu wywoływani byli żołnierze polscy bestialsko zamordowani za przysięgę wierności, deportowani i zesłańcy, zamordowani funkcjonariusze Policji, Straży Więziennej, Straży Granicznej oraz innych służb mundurowych. Przywoływano pamięć zamordowanych adwokatów, lekarzy, artystów. Tych, którzy zginęli w więzieniach z rąk NKWD. Wszystkich tych, którzy padli ofiarami zbrodni stalinowskiej.
   Mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej: - Ta rocznica jest wielkim przeżyciem dla wszystkich, którzy są i czują się oficerami Wojska Polskiego. I żołnierzami. Tam zginęli oficerowie, przedwojenny kwiat Wojska Polskiego. Zginęli ci, którzy byli szkoleni, jak my dziś, do wojny, a nie zdążyli oddać nawet jednego strzału. W sposób podstępny i haniebny zostali zamordowani. Myślę, że każdy z nas myśli o tym bardzo często i nie chciałby by ta sytuacja się powtórzyła. Jesteśmy przygotowani do tego, by walczyć, by kiedyś stanąć w obronie naszej Ojczyzny, a okazało się w wypadku naszych poprzedników, że nie mogli nawet pokazać swoich umiejętności. [fotor]
   Insp. Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu: - Dzisiejszy dzień jest dniem refleksji, każdego Polaka, w tym również policjantów. Szczególnie, że duża ich ilość straciła życie w wyniku tej zbrodni. Jest też dniem zadumy nad tym, czym jest życie i jak odpowiedzialna jest to służba, i z jakimi się wiąże tragediami. My utrzymujemy kontakt z rodzinami katyńskimi i staramy się przypominać także młodym policjantom, że nasi poprzednicy oddali życie w wyniku tak okrutnej zbrodni.
   - Niezwykle trudno mówić o tej zbrodni, mimo upływu czasu – wskazywał prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk. – 71 lat temu z premedytacją i cynizmem mordowano ludzi. To zbrodnia stalinizmu, o której w wolnej Polsce można mówić głośno. Gdy ja chodziłem do szkoły o Katyniu nie pisali w podręcznikach – prezydent zwrócił się do młodzieży. – Dziś możemy i powinniśmy rozmawiać o tej zbrodni. Polacy nie mieli najmniejszych szans na swoją obronę. Powinniśmy pamiętać o historii, o dwóch reżimach, bo decyzje zapadały i w Moskwie, i w Berlinie.
   Uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków przygotowali montaż słowno-muzyczny, chór kantata wykonał „Rotę” i „Boże coś Polskę”, zaś żołnierze oddali honorowe salwy. Delegacje złożyły pod Krzyżem katyńskim wieńce i kwiaty.
   Uczestnicy uroczystości pokłonili się także tym, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.
   
   Jeszcze dziś o godz. 18 w czasie koncertu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Kai Bumanna, aby uczcić pamięć tragicznie zmarłych w Katastrofie Smoleńskiej, wykona utwór Bela Bartoka Divertimento na smyczki.
   
Agata Janik

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Były dwie zbrodnie na narodzie Polskim, wtedy, w Katyniu 70 lat temu i 10kwietnia 2010r. w Smoleńsku. Towarzysze radzieccy skrzętnie ukrywali prawdę. Prawdę o Smoleńsku zapewne poznają nasi potomni, dzieci, wnukowie, za. .. 70 lat. Putinowi wciąż się maży odbudowa imperium ZSRR, nie może tego ścierpieć, że Polska *uciekła*zpod *opieki*Moskwy. Taka jest prawda, o której mało kto wie. A gdyby tak Rosja wstąpiła do EU. .. ?
Tak myślę... (2011.04.08)

info

0  
  0
trzy zbrodnie -twoje narodziny
(2011.04.08)

info

0  
  0
Kto niebył na dzisiejszych uroczystościach niech żałuje. Najpierw ks. dr. infułat Mieczysław Józefczyk powiedział piękne kazanie, następnie na placu przy krzyżu katyńskim przemówił Prezydent - p. Grzegorz Nowaczyk - powiedział bardzo ważne słowa m. in Niezwykle trudno mówić o tej zbrodni mimo upływu czasu. 71 lat temu z premedytacją, cynizmem zamordowano wielu ludzi. Zginęło 21 tysięcy najwspanialszych synów Rzeczpospolitej. Zwrócił się również do młodziezy będącej na placu; )
U71RZKwE (2011.04.08)

info

0  
  0
Pomordowani w Katyniu w 1941 roku są tak samo "ważni" jak pozostałe ofiary II wojny światowej. Wojny strasznej, okrutnej, nieludzkiej, rozpoczętej w sercu chrześcijańskiej Europy, przy biernej postawie katolickich księży, biskupów, kardynałów.
Hero (2011.04.08)

info

0  
  0
Gdyby "21 tysięcy najwspanialszych synów II Rzeczypospolitej"w okresie miedzy 1 września a 17 września podjęła walke z HITLEREM ich los byłby zupełnie inny.
Hero (2011.04.08)

info

0  
  0
A gdzie zdjęcie jak jakaś pani pseudo zolnierz zemdlała ? Takie mamy wojsko, ze wielka dama nie mogla wystac. .nie wiadomo po co sie pchala do wojska. ..
HA (2011.04.08)

info

0  
  0
'pchała się' do wojska, ponieważ tak chciała, ponadto to chyba nie Tobie oceniać, nie zapominaj, że to nie jest facet ale kobieta, miała prawo się źle poczuć, ludzka rzecz.
(2011.04.08)

info

0  
  0
Pewnie KTOŚ z rodziny w wojsku jest.
Obiektywny. (2011.04.08)

info

0  
  0
za 70 lat polacy beda chcieli dowiedziec sie o zamachu w slolensku
q2es (2011.04.08)

info

0  
  0
Poddając się sprawili, iż wojsko zostało bez dowództwa. Więc Hitler ze Stalinem szybko swoje zrobili. Oficer z pola walki powinien, jako ostatni "zejść". Na co liczyli ?
Chochoł Wyspiańskiego. (2011.04.08)

info

0  
  0