Nowe auto dla strażaków

10
20.09.2011
Nowe auto dla strażaków
Nowe, warte 130 tys. zł auto trafiło do elbląskich strażaków (fot. WS)
Czerwony, błyszczący i nowoczesny - tak w skrócie można opisać nowy samochód operacyjny, jaki został dziś (20 września) uroczyście przekazany elbląskim strażakom. Bohaterem dnia, dzięki licznym sponsorom, był nowy terenowy pojazd mitsubishi L200, który będzie służył ratownikom z JRG1 Elbląg. Zobacz fotoreportaż z uroczystości.
W lutym tego roku, podczas podsumowania działań elbląskich strażaków w roku 2010, Komendant KM PSP st. bryg. Tomasz Świniarski mówił o potrzebie posiadania w jednostce terenowego pojazdu operacyjnego. Wspominał o podejmowanych w tym temacie rozmowach z wieloma instytucjami i firmami, które mogły by to przedsięwzięcie finansowo wspomóc. Dziś z dumą i ogromną radością mówił, że udało się. Komendant Świniarski podkreślał, że auto będzie ogromnie pomocne podczas powodzi czy pożarów lasów. Wreszcie ratownicy będą mieli sprzęt, dzięki któremu dostaną się w wiele dotychczas niedostępnych miejsc. A wydarzenia podczas niedawnych powodzi czy pożarów lasów pokazały, jak bardzo nieduży samochód z napędem na cztery koła jest potrzebny.
   Nowe auto zostało zaprezentowane uroczyście dziś (20 września) w południe w obecności zastępcy Warmińsko - Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. mgr inż. Mirosława Ruteckiego, przedstawicieli władz miasta, sponsorów oraz elbląskich strażaków.
   Tomasz Świniarski podkreślał, że sponsorzy zakupu mitsubishi są nie tylko z terenów Elbląga czy okolic. W poszukiwaniu środków finansowych strażacy trafili m.in. do Grajewa, Płocka, Gołańczy czy Gdańska. Dzięki kilkunastu instytucjom i firmom udało się kupić za 130 tys. zł. nowoczesne mitsubishi L200 wraz z zabudową. Ale to prawdopodobnie nie ostatni nabytek elbląskich strażaków.
   - Ostatnio stworzyła się szansa i podjęliśmy wyzwanie zakupienia dziewięcioosobowego pojazdu kwatermistrzowskiego typu "bus" - mówi st. bryg. Świniarski. I dodaje: - Tego typu pojazd w naszej komendzie rocznie przejeżdża największą ilość kilometrów. Strażacy jeżdżą nim na okresowe badania lekarskie do Olsztyna, na szkolenia (np. z podejmowania śmigłowca LPR), na sportowe zawody pożarnicze. Auto takie bardzo przydatne jest również podczas długotrwałych akcji gaśniczo-ratowniczych, gdzie busem dokonywane są wymiany załóg. Obecnie na naszym wyposażeniu jest stary, wysłużony bus volkswagena więc nowe auto tego typu bardzo by nam się przydało - podkreśla Tomasz Świniarski. [fotor]
   O nowym pojeździe opowiedział nam dowódca JRG1 w Elblągu bryg. Tomasz Malesiński:
   - Jest to samochód operacyjny z napędem terenowym mitsubishi L200. Auto ma z przodu zamontowaną wyciągarkę o udźwigu 3.5 tony. Samochód przystosowany jest do przewozu ratowników na miejsce zdarzenia, jak również może służyć jako punkt dowodzenia czy kwatermistrzowski podczas działań. Na wyposażeniu znajduje się agregat elektryczny o mocy 3,6 kW. W aucie jest także przetwornica 220 V oraz takowa instalacja elektryczna wraz z gniazdkami. Nie mogło w nim zabraknąć torby medycznej czy też podstawowego sprzętu do oznakowania miejsca zdarzenia. W czasie długotrwałych akcji strażacy mogą przygotować sobie ciepłe napoje za pomocą czajnika elektrycznego, dla którego również znalazło się miejsce.
   - Duży ukłon należy się firmie Agromax (dealerowi marki Mitsubishi), której pracownicy wyposażyli L200 dokładnie tak, jak sobie tego życzyliśmy - dodaje Tomasz Malesiński. - Wszystko to, co strażacy na podstawie własnych doświadczeń uważali za przydatne na miejscu zdarzenia zostało zrobione. Każde nasze życzenia (łącznie z ochronną zabudową kloszy lamp, rurami ochronnymi wzmocnionymi progami czy wysuwanym podestem) zostało w stu procentach zrealizowane przez producenta tego samochodu.
   Nowe auto rzeczywiście robi wrażenie. I nie chodzi wcale o jego błysk. Najważniejsze są jego możliwości - zwłaszcza w terenie. Oby posłużyło naszym strażakom jak najdłużej i oczywiście bezawaryjnie! Oby nigdy nie zawiodło i skutecznie pomagało w ratowaniu ludzkiego życia i mienia.
   
Witold Sadowski

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

fajne zdjęcie; ) PS. a ktośjużpoświęcił to autko? Bez tego chyba nie pojedzie; )
(2011.09.20)

info

0  
  0
Dobrze że czerwony bo L200 szybko rdzewieje by widać było; -)
(2011.09.20)

info

0  
  0
ale z czerwonego tez straszne odpryski na lakierze maja wszystkie nowe mitsubishi :(
(2011.09.20)

info

0  
  0
Wożonko !; )
Jimmy Łu (2011.09.20)

info

0  
  0
Eeeee to jakiś żart? Chcecie z tymi oponkami w teren wyjeżdżać? Życzę powodzenia bo wyciągarka może nie wystarczyć jak będzie samochód załadowany. ..
gustlik (2011.09.20)

info

0  
  0
Chce mi się kupę!
OKOB (2011.09.20)

info

0  
  0
gówno, widze już pieniedzy na co wydawac cholera jasna nie ma! lepiej połatajcie dziury w drogach!
(2011.09.21)

info

0  
  0
Gównowagena Sharona im dać
Przyjaciele (2011.09.21)

info

0  
  0
każdy dealer by Wam auto dopasował do Waszych potrzeb, taki jest dziś rynek. .. ..
(2011.09.21)

info

0  
  0
Nastepne autko dla dowództwa. Mercedes klasy E już Panom strazakom nie wystarcza, Kia Sportage to równiez auto " sponsorowane" dla strazaków. Czy chociaz raz było w akcji, czy słuzy wyłacznie dla dowództwa a w wyjatkowych przypadkach do podwiezienia dzieci do szkoły, czy przedszkopla, a moze zony do sklepu ? Biedna Polska rzeczywistość
(2011.09.21)

info

0  
  0