Wybrany wątek opinii
Historia ma to do siebie, że nie można traktować jej wybiórczo. Wszystkie zdarzenia zaistniały i nie można ich wymazać. Co prawda w Polsce nie tylko tej Ludowej, ale też przedwojennej jak i obecnej zbyt często próbuje zmieniać się historię tworząc ją na kształt odpowiadający danemu systemowi czy opcji politycznej. Pamiętam jak na początku lat 90 - tych, kiedy w Polsce masowo burzono "nieodpowiednie pomniki", nasza delegacja parlamentarzystów była z wizytą w Finlandii, gdzie mimowolnie otrzymała lekcję historii. Kiedy udawali się do gmachu ich parlamentu zobaczyli, że przed wejściem usytuowany jest okazały pomnik carycy Katarzyny II Wielkiej. Spytali wtedy Finów dlaczego go nie zburzyli, na co otrzymali odpowiedź, że tym działaniem nie zmieniliby swojej historii, a tak pozostał dokument związany z ich dziejami, ot po prostu "ku pamięci".
Do moderacji
Odpowiedz
19
6
@To byli żołnierze. - To pomniki z okresu III Rzeszy też tam są?
Do moderacji
Odpowiedz
3
8
Do moderacji
Odpowiedz
3
1
@To byli żołnierze. - Pomniki się stawia ku czci, a nie ku pamięci!!!Nie wiem jakie zasługi dla Finów ma katarzyna druga, ale Polsce się raczej nie zasłużyła!!!Twoim tokiem myślenia idąc należałoby utrzymać nazwę ulicy 1 Maja jako A. Hitler Strasse wszak trzeba pielęgnować historię!!!
Do moderacji
Odpowiedz
7
4
@To byli żołnierze. - Taka historie trzeba wymazywać. Ok tablica pamiątkowa ale nie takie ruskie monumenty kolumbryny - I co mam koło nich przechodzić codziennie i może jeszcze kłaniać się, zastanów się. ..
Do moderacji
Odpowiedz
1
2
@To byli żołnierze. - zostawili bo mają sąsiadów ruskich i się ich boją, ot i cała tajemnica pomnika Carycy która ich gnębiła
Do moderacji
Odpowiedz
4
1