Żonkil – kwiat nadziei

9
21.04.2012
Żonkil – kwiat nadziei
Na scenie odbywały się pokazy artystyczne szkół i przedszkoli (fot. WS)
21 kwietnia zakwitły Pola Nadziei. Wolontariusze z żonkilami kwestowali na rzecz elbląskiego hospicjum. Na Pl. Kazimierza Jagiellończyka odbywały się prezentacje artystyczne, konkursy. Można było swojej twarzy nadać "tygrysi pazur" bądź zmienić ją w tęczowego motylka. Można było także pojeździć na hulajnodze czy puszczać gigantyczne bańki mydlane. Zobacz fotoreportaż.
Celem akcji Pola Nadziei, która w Elblągu jest organizowana od 2004 r., jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwianie społeczeństwa, głównie dzieci i młodzieży, na potrzeby osób chorych.
   - Akcja do Polski przywędrowała z Edynburga, gdzie zainicjowały ją pielęgniarki, które opiekują się ciężko chorymi - wyjaśnia dr Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum Elbląskiego im. dr Aleksandry Gabrysiak. - Jesienią są sadzone żonkile, które wiosną ścinamy i kwestujemy na rzecz hospicjum. Każdy hojny elblążanin w zamian za datek otrzymuje żonkila – symbol nadziei.
   - Datki są przeznaczane na potrzeby hospicjum, głównie na zakup sprzętu – kontynuuje dr Pokropska. - Po to, by poprawić jakość życia naszych pacjentów, stworzyć im jak najwięcej udogodnień. Żeby ich życie było lepsze. Aż do końca.
   - Akcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród elblążan – przyznaje dr Wiesława Pokropska. – Coraz więcej ludzi gromadzi się na naszym festynie na Pl. Kazimierza Jagiellończyka, a do puszek trafia kilkanaście tysięcy złotych.
   Dziś na Pl. Kazimierza Jagiellończyka atrakcji było wiele. Na scenie odbywały się pokazy artystyczne (zatańczyły i zaśpiewały m.in. „Szalone małolaty”, a bity ustami nadawał Andrzej Pawłowski z Gimnazjum nr 9) oraz prezentacje szkół i przedszkoli w ramach konkursu „Żonkil-kwiat nadziei”.
   Na placu ustawione były także stoiska: uczniowie Szkoły Policealnej im. J. Romanowskiej „Medyk” zapraszali na mierzenie ciśnienia, prezentowali zasady udzielania pierwszej pomocy; Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przygotował konkurs – tor przeszkód dla dzieci z nagrodami (hulajnoga i rower); na stoisku PGNiG trwało malowanie twarzyczek. Tu kolejka była najdłuższa. Rodzice wraz z dziećmi czekali nawet półtorej godziny aż na twarzyczkach najmłodszych pojawił się kolorowy tygrysek, myszka czy motylek. Ale było warto.[fotor]
   Dzieciaki mogły także puszczać gigantyczne bańki mydlane, a wprawne ręce wolontariuszy z kolorowych baloników czarowały żyrafy, pieski i inne zwierzątka. Nad placem górowali (i to dosłownie) szczudlarze.
   Nie zabrakło motocyklistów, którzy propagowali akcję „Moto serce” i zachęcali do oddawania krwi. Można było zasiąść na prawdziwym ścigaczu i zrobić sobie zdjęcie.
   Wśród bawiących się kwestowali wolontariusze. Byli obecni także w innych punktach miasta.
   - Mamy ponad 300 wolontariuszy, część kwestuje w hipermarketach, a także na terenie miasta – mówi Anna Podhorodecka, koordynator akcji Pola Nadziei. – Zgłosiło się do nas także 30 placówek edukacyjnych i oświatowych, które kwestując na swoim terenie również wspierają naszą akcję.
   Żonkile na Pl. Kazimierza Jagiellończyka ścinali i kwestowali także osadzeni w elbląskim areszcie śledczym.
   Tak Elbląg wspiera hospicjum i daje nadzieję.
   
Agata Janik

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

coś mizerny ten fotoreportaż-ani jednego zdjęcia dzieci z przedszkola nr 13 które bardzo ładnie tańczyły
(2012.04.21)

info

0  
  0
Dziewczynek z przedzkola nr 4 też nie ma, a zajęły w konkursie (w swojej grupie wiekowej) II miejsce.
mama żonkila (2012.04.21)

info

0  
  0
Bardzo mało atrakcji dla dzieci.
(2012.04.21)

info

0  
  0
Najfajniejszy strój to żonkil z origami - mistrzostwo. Ciekawe z jakiego przedszkola była ta dziewczynka?
(2012.04.21)

info

0  
  0
a co z podatkami? dlaczego na wszystko brakuje, na leki onkologiczne brakuje, na hospicja brakuj, na służbe zdrowia brakuje, na szkoły brakuje moznaby dalej wymienieć. czy bedziemy zbierali na ulicy pieniadze na to wszystko?czy z gospodarnoscia w warszawie jest coś nie tak?moze VAT trzeba podnieść do 30%?podatek dochdowy do 25%? NIE!!!!! niech sie naucza w warszawie gospodarnosci bo marnuja pieniadze i wydaja je tem gdzie nie trzeba.
(2012.04.21)

info

0  
  0
hahaha, drodzy malkontenci, ruszcie się i sami zróbcie coś fajengo zamiast marnować tyyyyyle energii; -)
(2012.04.21)

info

0  
  0
Wkrótce na stronie Hospicjum Elbląskiego- www.ehospicjum.pl oraz na stronie Hospicjum na facebooku, będzie link do fotoreportażu z fesrtynu. Anna Podhorodecka
(2012.04.21)

info

0  
  0
A nadzieja matką. .. .. he he
(2012.04.22)

info

0  
  0
strój żonkila z origami przedstawiała dziewczynka z przedszkola nr 4 w elblagu
(2012.04.23)

info

0  
  0