Posprzątali Bażantarnię

27
20.09.2019
Posprzątali Bażantarnię
Dzieci sprzatały Bażantarnię (fot. Michał Skroboszewski)
Bicie dwóch rekordów Polski, sprzątanie Bażantarni i gra terenowa. Tak dzieci z elbląskich szkół obchodziły akcję „Sprzątanie Świata”. W Elblągu sprzątano już po raz 26. Zobacz zdjęcia.

- To już 26. raz, kiedy Elbląg uczestniczy w akcji „Sprzątanie świata”. W tym roku ponad 10 tysięcy uczniów posprzątało swoje najbliższe otoczenie. A dziś w Bażantarni mamy finał – powiedziała Daria Bieńkuńska z Urzędu Miejskiego.

W Bażantarni zebrali się przedstawiciele szkół, aby pobić rekord Polski na najdłuższą lekcję ekologii (trwała 30 minut i 16 sekund), posprzątać Bażantarnię oraz wziąć udział w grze terenowej.

- Polega na odnajdywaniu punktów na terenie Bażantarni oraz wykonywaniu zadań związanych z zagospodarowywaniem odpadów, z zagrożeniami, jakie wiążą się ze śmieceniem. Gracze muszą wykazać się wiedzą i sprytem – wyjaśniał Mikołaj Maternik, organizator gry.

Kiedy część uczniów zbierała punkty w grze terenowej na terenie od Góry Chrobrego do dużej polany, pozostali segregowali i szukali śmieci.

- Różne rzeczy znajdujemy. Opakowania, puszki aluminiowe, papier. Trochę tego jest i specjalnie nie trzeba się starać, żeby je wypatrzyć – mówił Adam, który wraz z kolegami porządkowali teren Bażantarni.

Akcja była elementem propagującym segregację śmieci. Wszystko po to, żeby można było niektóre odpady poddać recyklingowi i przetworzyć.

- Z odpadów pozyskujemy bardzo cenne surowce wtórne, które są nam potrzebne do produkcji nowych rzeczy. Odpady trafiające do Zakładu Utylizacji Odpadów są pakowane, belowane i przekazywane do firm recyklingowych. Pokazuje dzieciom jak to wygląda na przykładzie plastiku: butelka jest rozcinana na tzw. płatki, które są następnie kąpane i sterylizowane, potem przetwarzane na regranulat. Powstają malutkie kuleczki, które służą do produkcji nowych rzeczy, np. plastikowych butelek – mówiła Eliza Rogalska z Zakładu Utylizacji Odpadów.

Sprzątanie świata zakończyło się biciem rekordu Polski na największy wzór kuli ziemskiej utworzony z ludzi.

SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A państwo posłowie i radni nie sprzątali?
(2019.09.20)
Dzieci sprzątają, a radni się op-------ją!
(2019.09.20)

info

28  
  0
Ciekawe czy były tam śmieci wyrzucone przez rodziców tych dzieci?
(2019.09.20)

info

19  
  2
A gdzie są ci co startują do sejmu i senatu. Dziećmi się wyslugujecie lenie.
(2019.09.20)

info

26  
  1
Ciekawe czy znalazły tam pozostałości w formie butelek i "dziwnych podłużnych foliówek". Co im na to powiedziała wychowawczyni i czy spaliła buraka? A może powiedziała bajkę o pszczółkach i kwiatkach? Hahahahaha!
204 cm, 120 kg, 150 w klacie (2019.09.20)

info

3  
  15
Jak zwykle dzieci wykorzystują,a reszta gdzie,to mandaty za wyrzucanie śmieci do lasu przez idiotów przeznaczyć dla dzieci
(2019.09.20)

info

14  
  0
Żenada, wykorzystywać gówniaki, żeby sprzątały po nieodpowiedzialnych rodzicach.
jdjd (2019.09.20)

info

8  
  5
do nas Niemcy jeszcze nie przywieźli ciężarówek?
...... (2019.09.20)

info

7  
  0
opijali to woda z butelki
(2019.09.20)
Co za tlumok naraził dzieci pokąsanie przez kleszcze.
Blumenbauer (2019.09.20)

info

11  
  10