W budynku z zielonym okiennicami do śmierci, do 2016 roku, mieszkał Julian Szewczyński, były żołnierz Armii Krajowej, zasłużony mieszkaniec Elbląga i jego honorowy obywatel. Przez kilka lat nieruchomość stała pusta, ale niedawno rozpoczęto rozbiórkę części dachu. - Nie ma dachówek, komina, a inwestor nie wystąpił o pozwolenie na budowę – zaalarmował naszą redakcję jeden z Czytelników.
Właścicielem budynku i działki, jak udało nam się ustalić, jest obecnie jeden z elbląskich przedsiębiorców. Budynek pochodzi z 1922 roku i nie jest zabytkiem, ale znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków od 1990 roku. Chroniony prawem jest cały układ urbanistyczny wraz z zespołem zabudowy zawarty między ulicami: Moniuszki, Szymanowskiego, Królewiecką i Kopernika.
- Budynek przy ul. Moniuszki 2 wraz z budynkiem gospodarczym tworzy historyczną zabudowę, gdzie powinien on zachować pierwotny rzut, gabaryty, kształt architektoniczny elewacji oraz detal – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego.
Zgodnie z prawem budowlanym, roboty budowlane wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków – „wymagają dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Przed dokonaniem zgłoszenia inwestor powinien uzyskać pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydanego na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami na prowadzenie tych robót budowlanych”.
- W rejestrze tutejszego organu nie widnieje żaden wniosek zgłoszenia dotyczący wymienionych przez Państwa robót budowlanych. Tutejszy organ nie jest odpowiedzialny za sprawdzanie i kontrolowanie wykonywanych inwestycji pod względem zgodności prac z pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem robót budowlanych. Właściwym organem w tej kwestii jest Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – napisali miejscy urzędnicy w odpowiedzi na nasze pytania.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w odpowiedzi na naszego maila przysłał komunikat następującej treści:
- Z ustaleń tut. organu wynika, że nowy właściciel budynku przy zbiegu ul. Kopernika i Moniuszki nie prowadzi aktualnie żadnych robót budowlanych. Z oświadczenia inwestora wynika. że zdjęto jedynie dachówki, które były w bardzo złym stanie technicznym i zagrażały bezpieczeństwu ludzi i mienia. Pozostałe roboty dotyczące ewentualnego remontu budynku będą wykonywane dopiero po dopełnieniu obowiązków wynikających z ustawy Prawo budowlane – informuje w swoim komunikacie Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Elblągu (pod mailem nikt się nie podpisał).
Sprawą zajmą się również służby wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Po przeanalizowaniu informacji, które posiada Delegatura w Elblągu Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz po sprawdzeniu archiwum przekazanego przez biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Elblągu – tut. Urząd konserwatorski informuje, że na dzień dzisiejszy nie wpłynął żaden wniosek o wydanie pozwolenia konserwatorskiego i w związku z tym tut. organ nie wydawał żadnego pozwolenia, ani innej decyzji administracyjnej na jakiekolwiek prace wykonywane przy przedmiotowym budynku. W najbliższym czasie planowana jest kontrola obiektu w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami – poinformowała nas Bogna Filc, starszy specjalista ds. zabytków nieruchomych.
Próbowaliśmy skontaktować się z obecnym właścicielem nieruchomości, elbląskim przedsiębiorcą, by dowiedzieć się o jego planach wobec tej nieruchomości i prowadzonych dotychczas pracach. Na razie bezskutecznie.