Podała się za pracownika spółdzielni i okradła seniorkę

20
22.10.2025
Podała się za pracownika spółdzielni i okradła seniorkę
fot. arch. KMP w Elblągu
Ponad 4 tysiące złotych straciła 82-letnia mieszkanka Elbląga po wizycie nieznajomej kobiety, która podając się za pracownika spółdzielni mieszkaniowej, weszła do jej mieszkania i ukradła pieniądze. Policjanci poszukują sprawczyni i apelują o ostrożność, zwłaszcza w kontaktach z obcymi osobami podającymi się za przedstawicieli różnych instytucji.

Do zdarzenia doszło 16 października br. na osiedlu Zawada w Elblągu. Jak ustalili funkcjonariusze, do drzwi 82-latki zapukała kobieta, która przedstawiła się jako pracownik spółdzielni mieszkaniowej. Pod pretekstem sprawdzenia przepływu wody w kranach poprosiła seniorkę, by odkręciła wodę w łazience. Gdy kobieta była zajęta, oszustka wykorzystała moment nieuwagi i ukradła z torebki 4,5 tysiąca złotych. Pokrzywdzona zorientowała się o kradzieży dopiero po jej wyjściu i 21 października zgłosiła sprawę policji.
   Policjanci prowadzą postępowanie w tej sprawie i ustalają tożsamość kobiety. Z opisu podanego przez seniorkę wynika, że była to szczupła, niska kobieta w wieku około 40 lat, o czarnych włosach.
   Apelujemy o zachowanie ostrożności i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Oszuści potrafią być bardzo przekonujący i często podszywają się pod pracowników instytucji zaufania publicznego, takich jak spółdzielnie, wodociągi czy opieka społeczna. Pamiętajmy – zanim wpuścimy kogokolwiek do mieszkania, upewnijmy się, kim jest ta osoba. W razie wątpliwości skontaktujmy się telefonicznie z instytucją, na którą się powołuje, lub zadzwońmy pod numer alarmowy 112. Jeśli zauważą Państwo osoby podające się za pracowników spółdzielni mieszkaniowych, wodociągów czy innych instytucji, których zachowanie wzbudza niepokój – prosimy o natychmiastowy kontakt z Policją. Informacje można również przekazać bezpośrednio policjantowi prowadzącemu sprawę pod numerem telefonu 47 734 16 28. Policjanci zapewniają, że każda taka informacja zostanie sprawdzona. Ostrożność i szybka reakcja mogą uchronić nas i naszych bliskich przed utratą oszczędności życia.

Jakub Sawicki, KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Babcia w torebce ma taką kasę to nikt na ślepo nie trafił do niej, czasem wnuczka znając temat posyła znajomą i podział jest.
(2025.10.22)

info

39  
  5
A co z tymi zamieszanymi w śmierć na hetmańskiej? Dostali już dożywocie? Raczej nie bo widzę jak ekspedientki w biedronkach pilnują ich jak wejdą, no i w żabkach. Przecież to jakiś cyrk!!! I oddzielne gratulacje dla pracowników służb socjalnych, dzielnicowych. Jak myślicie kim będzie kolejny upośledzony z tego stadka? Ale może to wszystko plotki. ? Ja tam panie nie wiem.
(2025.10.22)
A może pan biegły i pan sędzia chce pomieszkać obok tych ludzi? Kto wogóle takim ludziom daje mieszkania komunalne? Bluzgi, awantury, wódka na kogo wyrośnie ten i tak chory dzieciak? To jakaś masakra.
(2025.10.22)
Nie okradła tylko odebrała srebrniki
Punkt widzenia ... (2025.10.22)

info

4  
  15
Gdyby starzy ludzie dostawali tylko 12 emerytur to nikt by ich nie okradał
Łatwo przyszło łatwo poszł (2025.10.22)
Wyobraźnia bywa bujna, nie na temat dupku !
(2025.10.22)
Myślisz że jak będzie spał pod mostem to będzie inny ?
(2025.10.22)
Zawada, jak zwykle.
Pyskata Iwona . (2025.10.22)

info

3  
  6
Wyłudził wilk 13 kilka, ponieśli i wilka
Przysłowia ludowe (2025.10.22)
@Łatwo przyszło łatwo poszł - Nie ma takiej tzw. trzynastej emerytury, najwyższe tego typu świadczenie to niecałe 1600 zł. netto, które otrzymują ludzie z bardzo niskimi emeryturami, powyżej 2500 emerytury obniża wielkość tzw. trzynastki. Nie masz pojęcia o czym piszesz. Zapewne 800+ jest dobre?
(2025.10.22)