Pamiętamy o poległych policjantach
Z uwagi na stan zdrowia oraz zalecenia sanitarne pani Maria w tym roku nie wzięła udziału w obchodach. W jej imieniu znicz pod tablicą upamiętniającą jej ojca zapalił inspektor Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu
Dziś komendanci elbląskiej policji: insp. Robert Muraszko oraz mł. insp. Tomasz Piaskowski, zapalili znicze w dwóch miejscach w Elblągu, które upamiętniają poległych policjantów. Pierwszym z nich jest tablica pamiątkowa „Pomordowanym i Poległym Policjantom” przy Krzyżu Katyńskim znajdującym się na Cmentarzu Agrykola. Drugim jest miejsce osobistej pamięci pani Marii Sadłowskiej. Znajduje się ono na terenie Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Grottgera. Znicze złożono przy tablicy upamiętniającej Józefa Franczuka, ur. W 1899 r., policjanta zamordowanego przez NKWD w 1940 r. – ojca Marii Sadłowskiej. Tam też zasadzony jest symboliczny Dąb Pamięci. Tablica została ustawiona w 2010 roku.
Ojciec pani Marii Sadłowskiej, Józef Franczuk, jest jedną z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Jego nazwisko znalazło się na tzw. ukraińskiej liście. Pani Maria do dziś nie wie jednak, gdzie spoczywają jego szczątki, zakłada, że być może w Bykowni.