W rocznicÄ™ wybuchu powstania

6
15.02.2013
W rocznicÄ™ wybuchu powstania
Filia nr 7 przy ul. Hetmańskiej, fot. nadesłana
Filia nr 7 Biblioteki ElblÄ…skiej przy ul. HetmaÅ„skiej wraz z ElblÄ…skim Forum Odtwórców Historycznych zapraszajÄ… w Å›rodÄ™ 20 lutego o godz. 17 na spotkanie z cyklu „PopoÅ‚udnia z książkÄ… i nie tylko”, poÅ›wiÄ™cone powstaniu styczniowemu. Spotkanie poprowadzi elblÄ…ski historyk i nauczyciel – Piotr ImioÅ‚czyk. WstÄ™p wolny.
Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Powstania Styczniowego, dlatego będzie to spotkanie poświęcone 150. rocznicy jego wybuchu, genezie, przyczynach i upadku.
   Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogÅ‚oszone manifestem 22 stycznia 1863 r. wydanym w Warszawie przez Tymczasowy RzÄ…d Narodowy, spowodowane narastajÄ…cym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. WybuchÅ‚o 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 r. na Litwie, trwaÅ‚o do jesieni 1864 r. ZasiÄ™giem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.
   ByÅ‚o najwiÄ™kszym polskim powstaniem narodowym, spotkaÅ‚o siÄ™ z poparciem miÄ™dzynarodowej opinii publicznej. MiaÅ‚o charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo poczÄ…tkowych sukcesów zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ klÄ™skÄ… powstaÅ„ców, z których kilkadziesiÄ…t tysiÄ™cy zostaÅ‚o zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgÄ™ lub zesÅ‚anych na SyberiÄ™, a okoÅ‚o 10 tys. wyemigrowaÅ‚o.
   Powstanie przyczyniÅ‚o siÄ™ do korzystniejszego niż w dwóch pozostaÅ‚ych zaborach uwÅ‚aszczenia chÅ‚opów. PozostawiÅ‚o trwaÅ‚y Å›lad w polskiej literaturze (m.in. Orzeszkowa – Nad Niemnem, DÄ…browska – Noce i dnie, Å»eromski – Wierna rzeka) i sztuce (Grottger – Polonia i Lithuania, Matejko – Polonia) XIX i XX wieku.
   
   Spotkanie poprowadzi elblÄ…ski historyk i nauczyciel – Piotr ImioÅ‚czyk. WstÄ™p wolny.
   
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Jeśli dawno, nie miałeś buzi szeroko rozdziawionej przyjdź do biblioteki. A ja Ci gwarantuję, że to co usłyszysz z ust prelegenta, wprawi Ciebie w zdumienie. Co tam zdumienie, doznasz szoku ! To będzie porównywalne z orgazmem. A jeśli nie znasz tego stanu, to jest coś jak podwójny hamburger, duże frytki i wiadro Coli. Przed wejściem zobaczysz konia ale porzuć strach, to koń prelegenta. Nazywa się Pegaz. Nie próbuj mu się podlizać kromką chleba ! On nic nie je, z przyziemnej strawy. Karmiony jest opowieściami swego właściciela. Opowieści fantastyczne, szalone, bajeczne to jego obrok. A więc, ubrany w kożuch opasany paskiem skórzanym z baranicą na głowie, idź i słuchaj a przeżyjesz coś, co ciężko nazwać co !
(2013.02.15)

info

0  
  0
Nie Dla Referendum ruchu palikota. Tak dla rozwoju kultury.
Fev. (2013.02.16)

info

0  
  0
Pierwszy komentarz jakiÅ› durnowaty.
Inżynier (2013.02.16)

info

0  
  0
czy są w naszej historii jakieś weselsze rocznice? Ciągle klęski i klęski.
(2013.02.16)

info

0  
  0
Pegaz koń, zrodzony z krwi. Analogia do wszystkich powstań polskich. To w powstaniach, krew płynie obficie, nie współmiernie do osiągnięć. Pegaz to symbol, natchnienia poetów wiecznie bujających w obłokach. To też cecha nie przemyślanych decyzji przywódców powstań. Koń skrzydlaty, miał wlecieć na górę Olimp. Polski Olimp to odzyskanie niepodległości. Inżynierze, to przecież takie proste. Pyta pan, ja odpowiadam.
(2013.02.17)

info

0  
  0
Wesołe rocznice ? Proszę bardzo. Wszystkie oficjalne polskie święta narodowe to "wesołe" rocznice. 3 Maja i 11 listopada. Plus do tego rocznica bitwy Warszawskiej. Pytanie jest więc dziwne skoro odpowiedź jest oczywista. Pozdrawiam
Inżynier (2013.02.17)

info

0  
  0