Dotychczasowe działania Stowarzyszenia omówił jego prezes Ryszard Tomczyk. Stwierdził, że "ważnym elementem działalności nadal pozostaje próba zachowania roli kulturotwórczej i opiekuńczej, szczególnie nad dopiero co rozpoczynającymi literackie przygody ludźmi pióra".
SEKA co jakiś czas organizuje cykliczne spotkania otwarte, stara się popularyzować twórczość elbląskich literatów, historyków i dziennikarzy. Dzięki wydawniczej działalności SEKA na półkach księgarskich znalazło się 5 pozycji książkowych, które wydano z funduszy uzyskanych od sponsorów. Jedynie książka "Elbląg literacki" w całości została sfinansowana z funduszy pochodzących z elbląskiej kasy miejskiej.
Ważnym elementem działalności SEKA jest wydawanie kwartalnika elbląskiego "Tygiel". Od chwili jego reaktywowaniu w roku 2000 udało się wydać 6 numerów kwartalnika (4 woluminy). Pismo istnieje dzięki determinacji i zapałowi niezbyt licznego kolegium redakcyjnego oraz pomocy finansowej sponsorów. Dotychczasowe numery "Tygla" ukazały się przy życzliwym wsparciu m.in. Urzędu Miejskiego w Elbląga i Fundacji Elbląg. Pomocy także udzieliło Biuro Pełnomocnika "Prawo i Sprawiedliwość" na województwo warmińsko - mazurskie.
- SEKA nie dysponuje ani majątkiem, ani stałymi funduszami na działalność, w tym wydawniczą. Stowarzyszenie nie liczyło na efektywną pomoc władz wojewódzkich. W tym względzie nic nas nie zaskoczyło - powiedział Ryszard Tomczyk, dodając, iż tylko raz SEKA otrzymało środki na druk "Tygla" z urzędu marszałkowskiego.
W trakcie dyskusji członkowie SEKA stwierdzili, że należy położyć większy nacisk na spotkania twórcze, w tym warsztatowe dyskusje, połączone ze spotkania z czytelnikami. W najbliższym w klubie Studnia przy ul. Hetmańskiej odbędzie się promocja książki "Dramaty jednoaktowe" Lecha Brywczyńskiego.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter