Trybunalska i ścieżka rowerowa do Dąbrowy muszą poczekać

55
02.09.2025
Trybunalska i ścieżka rowerowa do Dąbrowy muszą poczekać
Na ścieżkę rowerową w ciągu ul. Królewieckiej nie ma obecnie środków (fot. Mikołaj Sobczak, archiwum portEl.pl_
Władze Elbląga chciały pozyskać prawie 80 mln złotych na projekt „Zielony Elbląg” z tak zwanych funduszy szwajcarskich na rozwój miast. Niestety, elbląski wniosek zajął 110. miejsca na liście 117 samorządów. Szansę na dofinansowanie otrzymało 19 miast.

Składanie wniosków o dofinansowanie różnego rodzaju inwestycji nie zawsze kończy się sukcesem. Władze Elbląga chciały za pieniądze z tak zwanych funduszy szwajcarskich na rozwój miast zrealizować projekt „Zielony Elbląg”. Obejmował on m.in. budowę nowej ścieżki rowerowej w ciągu ul. Królewieckiej aż do Dąbrowy oraz modernizację na potrzeby urzędu budynku przy ul. Trybunalskiej wraz z dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z listy, którą otrzymaliśmy dzisiaj z Biura Prasowego Prezydenta Elbląga, wynika, że we wniosku była ujęta także gruntowna modernizacja czterech tramwajów PESA, opracowanie dokumentacji projektowej dla ścieżki pieszo rowerowej w ciągu ul. Nowodworskiej (wspólnie z powiatem), rozbudowa miejskiego monitoringu i sygnalizacji świetlnej, doposażenie służb mundurowych, akcja edukacyjna w szkołach na temat bezpieczeństwa na drogach oraz tworzenie przyjaznych zielonych przestrzeni dla mieszkańców

Elbląski wniosek opiewał na 80,6 mln złotych. Otrzymał od operatora Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy, czyli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, 55,41 pkt na 100 możliwych i zajął 110. lokatę na liście rankingowej obejmującej 117 miast. Szansę na dofinansowanie ma nadal 19 miast: Tarnów, Dębica, Siemianowice Śląskie, Chodzież, Jasło, Grudziądz, Włocławek, Kraśnik, Starachowice, Słupsk, Gniezno, Hrubieszów, Ostrołęka, Kędzierzyn-Koźle, Końskie, Krosno, Hajnówka, Jarosław, Ciechanów, które do 17 listopada mają wysłać uszczegółowione wnioski.

Trybunalska i ścieżka rowerowa do Dąbrowy muszą poczekać
Trybunalska 7 - ten budynek ma być zmodernizowany na potrzeby urzędu (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Władze Elbląga zapowiadają, że będą składać wnioski o dofinansowanie wspomnianych inwestycji z innych źródeł. Wiadomo już, że w przypadku modernizacji kamienicy przy ul. Trybunalskiej 7 mają to być Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli pula dedykowana regionowi elbląskiemu w programie Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027. - Złożenie wniosku na ten obiekt planowane jest na rok 2026 – zgodnie z harmonogramem naboru – informuje Joanna Urbaniak, kierownik referatu prasowego w Biurze Prezydenta Elbląga,

Przypomnijmy, że władze Elbląga kupiły kamienice przy ul. Trybunalskiej 7 od PZU wraz z budynkiem przy ul. Łączności. Różne były pomysły co do jego przyszłości – od modernizacji na potrzeby urzędu po sprzedaż. Ostatecznie stanęło na modernizacji, projekt ma ważne pozwolenie na budowę. Ma je też projekt budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Królewieckiej do Dąbrowy. Zakłada on m.in. rozbiórkę istniejącego chodnika i budowę dwukierunkowej drogi dla pieszych i rowerów o nawierzchni bitumicznej wraz z przebudową zjazdów, przejść dla pieszych, zatok autobusowych oraz budowę dwóch kładek.

Na obie inwestycje, jak widać, na razie nie ma jednak środków.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Wszystko musi poczekać... nic nie będzie, ale jachty, wille, samochody z KPO? Są od ręki...
(2025.09.02)
Najważniejsze, że na wypłaty w urzedach jest
(2025.09.02)
No cóż PiS wie jak pisać te wnioski na KPO i jachty.
(2025.09.02)
Nasze ulice nie są tak ważne jak etaty katechetów w szkołach
Katotaliby (2025.09.02)

info

18  
  10
Kiedy umowa na 10 tramwajów z Turcji. Tak cicho o tym się zrobiło czyżby kolejna porażka?
(2025.09.02)

info

38  
  6
W ogóle najważniejsze że jest na wypłaty w sferze budżetowej. I bardzo dobrze że są te wypłaty. Ja się bardzo cieszę że wreszcie doceniono pracowników fizycznych w tych urzędach oraz że więcej pieniezy jest dla pracowników socjalnych i to ponad podziałami. Tu akurat ukłon w stronę i PiSu i PO. Brawo dla nich i można razem uchwalać budżet aby pracownikom żyło sie lepiej. I o to chodzi żeby w tym była ta prawdziwa Solidarność.
(2025.09.02)
Elbląg daje że swojego budżetu 4.5 mln rocznie na tzw katechetów. A na inwestycje zbrakło. To nie jest normalne.
Diecezja Sosnowiec (2025.09.02)
E tam. Ważne że imprezki i nowe filmiki na facebooku są.
(2025.09.02)

info

17  
  14
Ciekawe czy można było ograniczyć liczbę tematów do dofinansowa i wtedy ocena wniosku byłaby wyższa? Wybrać po prostu te zgodne z regulaminem konkursu, a nie cokolwiek byle dużo. W konkursie czytania ze zrozumieniem nasz UM wypadł... standardowo. Znaczy jak zwykle?
Dąbrowszczak (2025.09.02)

info

12  
  3
Będziemy czekać tak długo aż nie obalimy szkodników z PO. Można zacząć lokalnie od referendum w celu odwołania rezydenta i rady bezradnych. To bardzo proste. Już raz się udało uda się i tym razem. Żadnych konkretów, żadnego działania dla dobra miasta. Rozwój zatrzymany na dekady oto kredo POwca.
Na przód (2025.09.02)