Światłowód nie dla wszystkich

44
26.04.2021
Światłowód nie dla wszystkich
Fragment interaktywnej mapy z zaznaczonymi miejscami, w których będzie podłączana sieć światłowodowa. W Elblągu takich punktów będzie ok. 7 tysięcy
- Do światłowodu mamy 10 metrów, ale podłączyć się nie możemy, bo naszego adresu nie ma w projekcie. Ktoś projektował sieć zza biurka i nie uwzględnił nowych adresów. A na sąsiedniej ulicy podłączają z kolei sieć do niezabudowanych jeszcze działek – napisał do nas jeden z Czytelników.

O budowie m.in. w Elblągu sieci światłowodowej o wysokiej przepustowości pisaliśmy kilka tygodni temu. Po publikacji otrzymaliśmy kilka sygnałów od Czytelników, którzy podkreślali, że nie będą mogli skorzystać z podłączenia do sieci, mimo że mieszkają w jej sąsiedztwie.

- Mam do światłowodu 10 metrów od swojego domu, ale nie mogę się do niego podłączyć, bo mojego domu nie ma w projekcie. Okazuje się, że było to projektowane zza biurka i nie uwzględnili nowych domów wybudowanych w ciągu ostatnich kilku lat – napisał do nas jeden z mieszkańców ul. Chrobrego. - Ciekawostek jest więcej. Na Grudziądzkiej jeden dom podłączają, drugi sąsiedni – nie. A na Sowiej mają podłączyć niektóre działki bez domów. Nie znam logiki, jak to działa, ale jest jak jest. Pewnie za 3 lata znów będą kopać...

Przypomnijmy, że szybką sieć światłowodową buduje Nexera, pierwszy w Polsce wyłącznie hurtowy operator telekomunikacyjny, w ramach krajowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Powstaje w 14 obszarach centralnej i północno-wschodniej Polski - w miejscach, gdzie w światłowód nie zainwestowali czołowi krajowi operatorzy. W zasięgu sieci ma się znaleźć milion gospodarstw domowych oraz 1 900 placówek oświatowych. W powiecie elbląskim to docelowo 5 tysięcy adresów, w Elblągu 7,5 tys., a w powiecie braniewskim 3,5 tys. adresów. Szczegółowe lokalizacje można sprawdzić można sprawdzić na interaktywnej mapie. Inwestycja ma być gotowa w 2022 roku.

Co mają zrobić mieszkańcy ulic, przy których zostały zamontowane skrzynki dostępowe do sieci światłowodowej, ale nie dotyczą ich posesji? Niestety, czekać.

- Realizujemy zadanie, które zostało zdefiniowane co do zakresu przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (projekt Ministerstwa Cyfryzacji – red.) i jako program POPC2 ogłoszone w  przetargu. Obecnie realizujemy ten projekt zgodnie z założeniami tego programu. Nowe budynki nie mogły być ujęte w tym projekcie ponieważ dane adresowe były zbierane kilka lat temu. Na obecnym etapie realizacji / w tym projekcie POPC2 / nie ma możliwości rozbudowy o nowe adresy – realizujemy przedmiot przetargu, który jest ograniczony co do zakresu i czasu wykonania wyjaśnia Piotr Żmich, regionalny menadżer Nexery. - Nowe adresy będą możliwe do zaprojektowania i wybudowania w następnych programach, które przygotowuje Ministerstwo Cyfryzacji. Będziemy też angażować środki własne jako Nexera na rozbudowę sieci, jednak obecnie koncentrujemy się na zakończeniu i rozliczeniu projektu POPC2.

 

 

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Warszafka - stan umysłu
(2021.04.26)
W czasach 5g oni ryją ziemię żeby kable położyć. Za publiczne pieniądze to można się bawić. Dziwne że ludzie pragną tych kabli jak szczepionki pfaizera
Marek kk (2021.04.26)
no tak na fotce ulica Sowia, Żurawia, nowobogaccy z Wójcikami na czele
(2021.04.26)
Narracja Covid-19 to profesjonalna operacja psychologiczna zaprojektowana przez sztab psychiatrów i psychologów, mająca na celu całkowite zburzenie obecnej percepcji świata i stworzenie Nowego Ładu. Jest częścią Agendy 2030 realizowanej przez ONZ mającej na celu całkowite przemodelowanie życia i stosunków społecznych. Żeby to osiągnąć trzeba najpierw skłonić ludzi, żeby zgodzili się na wszystko. To, co się obecnie dzieje i techniki, które są stosowane oparte są na schemacie osaczania ofiary przez psychopatę, tylko że w skali makro. Wszyscy jesteśmy ofiarami. Będziemy ofiarami jeszcze przez kilka lat, dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jakiej psychomanipulacji jesteśmy poddawani a także jak się przed tym bronić.
(2021.04.26)
Ojoj biedne bogaciątka. Smuteczek i seduszka dla was. Trzymajcie się mocno :÷#
ProblemyPierwszegoSwiata (2021.04.26)

info

5  
  5
Ciekawe kto w UM zatwierdzil projekt? Puste dzialki, ostatnio polaczone przez UM, beda mialy po 2 swiatlowody.
Adff (2021.04.26)
Ale czyż nie pisałem nie dalej niż wczoraj, że kiedy "patryjoci"za narodowy hajs podatnika się za cokolwiek biorą, to na pewno to spieprzą? PiSałem. Spieprzyli? A jakże! xd
Skorupy to z dzbana (2021.04.26)

info

6  
  2
Poczekajcie nowobogaccy, jak wam Wróbel z Nowakiem obwodnicę tam zaraz przez Górę Chrobrego i Bażantarnię przekopią - przy okazji, w podzięce za drogi do zakładów i inne remonty muszli, to wam może ten światłowód od razu położą. Podatnik zapłaci.
NIE dla Obwodnicy Wschodniej! (2021.04.26)
Ale co tyłek Ciebie boli, że ktoś moze sobie dom wybudować?
(2021.04.26)
5 WIELKICH Gie nas wyzwoli ! Na Królewieckiej już się zaczęło. ..
GłębokaMyśl (2021.04.26)

info

3  
  2