Porta Mare ma być kompleksem siedmiu kamienic przy ul. Warszawskiej, nawiązujących do zabytkowej starówki i historycznej zabudowy tego obszaru. W sumie ma mieć ok. 10 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia: biurowej, pod handel i usługi oraz działalność aparthoteli. Teren budowy został właśnie ogrodzony, na 21 września spółka Operator ARP, która jest inwestorem, zaplanowała uroczyste rozpoczęcie budowy.
- Wkrótce poinformujemy oficjalnie o szczegółach dotyczących wyboru wykonawcy. Wysokość kontraktu jest tajemnicą handlową. Trudno też dzisiaj mówić o ostatecznych kosztach przedsięwzięcia, biorąc pod uwagę inflację i rosnące koszty energii – powiedziała nam dzisiaj Ewa Syta z biura prasowego Operator ARP. - Potwierdzam, że rozpoczęcie budowy nastąpi 21 września o godz. 12.
Wybór wykonawcy przedłużył się o co najmniej kilka miesięcy, bo oferty firm przekraczały założony przez Operator ARP budżet przedsięwzięcia. Mowa była początkowo o 90 mln złotych, ale kwota powinna być o wiele wyższa. Budowa ma potrwać 24 miesiące.
Jednocześnie władze miasta wyłaniają wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej nabrzeży, na odcinku od miejskiej fosy do Mostu Wysokiego. Postępowanie przetargowe się przedłuża, firmy mają czas na składanie ofert do 30 września.
- Chcielibyśmy, by nowe nabrzeże od strony Wyspy Spichrzów było funkcjonalne i bardzo ładne. Na plac budowy chcemy wejść tak szybko jak to będzie możliwe, by równolegle można było oddać do użytku zarówno biurowiec jak i nabrzeże – mówił kilka miesięcy temu wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.
Władze miasta na budowę nabrzeży otrzymały 30 mln złotych z rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. - Widzimy, że te 30 mln może nam nie wystarczyć na całość planowanego nabrzeża. Na pewno wystarczy na część, gdzie będzie biurowiec Porta Mare i na odcinek w kierunku mostu Wyszyńskiego. Chcemy zrobić jak najwięcej się da za tę kwotę – mówił Janusz Nowak.
Aktualizacja z piątku: Dzisiaj Operator ARP poinformował, że wykonawcą inwestycji będzie firma F.B.I. Tasbud SA., specjalizująca się zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym. - Imponujący kompleks „Porta Mare” to nie tylko jeden z najważniejszych obiektów powstających obecnie w Elblągu. Ma on także kluczowe znaczenie dla całego regionu, wyznaczając trendy i kierunek rozwoju dla przyszłych inwestycji. Jestem także przekonany że inwestycja ta znacząco uzupełni potencjał Elbląga płynący z uruchomienia Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną – mówi dr inż. Andrzej M. Czapczuk, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny F.B.I. Tasbuda SA. – Przy budowie wykorzystane zostaną elementy prefabrykowane, które skutecznie przyśpieszą prace, ale także – zgodnie z współczesnymi trendami – przyczynią się do zmniejszenia wpływu biurowca na środowisko naturalne.
Inwestor nie zdradza kwoty umowy z wykonawcą.