Pod Pasłękiem powstanie jedna z większych w regionie farm fotowoltaicznych

31
22.03.2021
Pod Pasłękiem powstanie jedna z większych w regionie farm fotowoltaicznych
fot. pixabay
W okolicach Marianki (gmina Pasłęk) powstanie jedna z największych w regionie farm fotowoltaicznych. Łączna moc urządzeń przetwarzających energię słoneczną na energię elektryczną, planowanych do zainstalowania na jej terenie, wyniesie do 40 megawatopików. 

Decyzja środowiskowa dotycząca budowy farmy w obrębie Marianki została wydana 25 stycznia. - Farma będzie zlokalizowana na obszarze o łącznej powierzchni do 51 ha. Będzie to jedna z największych farm fotowoltaicznych w naszym regionie i na terenie naszego kraju - informuje burmistrz Pasłęka, Wiesław Śniecikowski. 

Jak podkreśla burmistrz, bardzo duże jest zainteresowanie inwestorów budową farm fotowoltaicznych na terenie gminy Pasłęk.  - Wnioski dotyczą coraz większych inwestycji. W ostatnim półroczu wydano 4 decyzje na duże instalacje w tym: w obrębie Marianki farma o mocy do 18 megawatopików, w obrębie Kupina farma do 10 MWp i druga do 7,0 MWp oraz w obrębie Drulit farma o mocy do 6,5 MWp. Sukcesywnie wydawane są decyzje o warunkach zabudowy. Część inwestorów uzyskała już pozwolenia na budowę i inwestycje te są w trakcie realizacji lub prac przygotowawczych do rozpoczęcia inwestycji. Dotyczy to farm zlokalizowanych: w obrębie Łukszt o mocy do 1 MWp, na terenie o pow. 2,3 ha oraz w obrębie Marianki o mocy do 2 MWp na terenie o pow. 4,2 ha. Jedna instalacja została już oddana do użytku w Sakówku o mocy do 1,0 MWp - informuje burmistrz. 

Począwszy od 2013 roku do końca stycznia 2021 roku w gminie Pasłęk wydano 23 decyzje środowiskowe na budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 111 MWp.

- W większości są to niewielkie farmy o mocy od 1 MWp do 3 MWp. Projektowane elektrownie słoneczne wraz z towarzyszącą infrastrukturą mają być zlokalizowane w obrębie Marianki (5 farm), Robit (3 farmy), Zielonki Pasłęckiej (3 farmy), Łukszt (2 farmy), Sakówka (2 farmy), w Kupinie (2 farmy) oraz po jednej farmie w obrębach ewidencyjnych: Nowy Cieszyn, Rogajny, Stegny, Wikrowo, Drulity i Rydzówka - informuje burmistrz. 

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Co zostanie po burzy gradowej (takie lodowe piłeczki tenisowe z nieba)?
(2021.03.22)
Panie DAW polecam się lekko dokształcić bo moc instalacji PV określa sie w kWp lub w tym przpadku mWp.
lkansfldsakjd;lsa (2021.03.22)
@lkansfldsakjd;lsa - MWp :)
fizyk (2021.03.22)
To się jeszcze opłaca ? Polityka energetyczna rządu to budowanie bloków energetycznych na węgiel, potem ich burzenie. Bajdurzenie o wyższości polskich kopalń nad energią odnawialną, byle tylko głaskać górników po plecach,
(2021.03.22)
kwestionujesz nasze dobro narodowe? nie jesteś patriotą. 500 zabiorą.
(2021.03.22)
"byle tylko głaskać górników po plecach, "- bo stracha mają na maksa, hehe
(2021.03.22)
Zostanie zapewne wypłacone odszkodowanie z naszego wspólnego budżetu. Robienie takich farm w regionie, gdzie przez 350 dni w roku jest paskudna pogoda śmierdzi wałkiem polityków POPiSu na kilometr.
(2021.03.22)
Każdy powinien mieć takie w/przy domu = system rozproszony = najbezpieczniejszy i najbardziej efektywny. Do tego wszyscy sąsiedzi powinni się między sobą dogadać - zamiast z mafią (energa, gdyby ktoś nie wiedział).
Elektron2 (2021.03.22)
Jak by miało być zgodnie z naturą i środowiskiem. .. trzeba by wrócić do kamienia łupanego, dzidy i ognia od pioruna. 51ha przykryte takim czymś - też kiedyś trzeba to wymieniać i utylizować. Bo nic nie jest wieczne.
D....W... (2021.03.22)

info

5  
  4
ty spij w hełmie stalowym żeby ci te piłki mózgu nie wybiły
znalazł się eisenstein (2021.03.22)