Komisja Europejska zatwierdziła program regionalny dla Warmii i Mazur

46
07.12.2022
Komisja Europejska zatwierdziła program regionalny dla Warmii i Mazur
fot. RG
Województwo warmińsko-mazurskiego może liczyć na niemal 1,8 mld euro z polityki spójności na lata 2021-2027. To rekordowa kwota w porównaniu z poprzednimi perspektywami finansowymi. Pieniądze przeznaczone zostaną m. in. na rozwój przedsiębiorczości i infrastruktury, rewitalizację oraz działania włączające społecznie i edukację.

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek (5 grudnia) 9 programów regionalnych, wśród nich program Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027. - Kolejna pula środków z polityki spójności powierzona zarządowi województwa to nowe szanse na realizację ważnych i pilnych inwestycji w regionie - mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. - Głównym celem programu jest transformacja regionu przy zapewnieniu przestrzeni dla jego rozwoju, bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańców.

Przypomnijmy, że województwo warmińsko-mazurskiego może liczyć na niemal 1,8 mld euro z polityki spójności na lata 2021–2027. To rekordowa kwota w porównaniu z poprzednimi perspektywami finansowymi. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na rozwój przedsiębiorczości i infrastruktury, rewitalizację oraz działania włączające społecznie i edukację. W tym: 385,2 mln euro skierowane zostanie na mobilność miejską i mobilność regionalną z przeznaczeniem w szczególności na zrównoważony transport, tabor dla transportu publicznego, w tym również ok. 156 mln euro na infrastrukturę drogową, 35 mln euro stanowią wydatki infrastrukturalne w obszarze zdrowia, wzbogacone o ponad 17 mln euro na działania „miękkie” na potrzeby zdrowia,104 mln euro alokacji programu przeznaczono na rzecz kultury i turystyki w regionie, 244,8 mln euro na szeroko pojętą gospodarkę.

- Przyjęty program odzwierciedla szczególne potrzeby, wyzwania i możliwości stojące przed regionem, wyznaczając drogę do przemyślanych inwestycji poprzez następne 7 lat. Patrząc w przyszłość, widzimy, że oczywiste i proste projekty infrastrukturalne powoli na Warmii i Mazurach się kończą. Sieć dróg ekspresowych jest niemalże domknięta, infrastruktura wodno-ściekowa została dostosowana do standardów unijnych, a podstawowe projekty edukacyjne, rewitalizacyjne i kulturalne są już w większości zakończone. Liczymy więc na nieszablonowe pomysły naszych przyszłych beneficjentów. W końcu naszym wspólnym zadaniem jest realizacja ambitniejszych celów związanych z transformacją ekologiczną i cyfrową oraz budowaniem odporności w oparciu o liczne atuty województwa warmińsko-mazurskiego. Dlatego na cele klimatyczne przeznaczymy bezpośrednio 37 proc. nowego programu, czyli ponad 481 mln euro, a działania związane z cyfryzacją administracji oraz rozwojem umiejętności cyfrowych to kolejne ponad 63 mln euro - powiedziała Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Program Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027 jest przede wszystkim odpowiedzią na wyzwania opisane w strategii „Warmińsko-Mazurskie 2030”

oprac. daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Już Olsztyn zadba o to aby sprawiedliwość była po jego stronie. Że nas Bóg pokarał utratą województwa. Od 23 lat ograbiani i na szarym końcu.
(2022.12.07)
Po co pisac takie malo konkretne art. pisac? Nic z niego nie wynika, ile pieniedzy dla Elbaga? Zaloze sie ze albu zero null, albo na jakies smieszne nic nie znaczace programiki. Dlaczego nie napiszecie ze 200baniek na port o ktorym wieszczyl i Wroblewski i Brzezin poszło sie delikatnie mowiac pier...
Realista1 (2022.12.07)

info

41  
  8
I pięknie, to ponad 8 mld zł. Ale interesuje mnie ile z tej puli otrzyma Elblag. w zależności od kursu - ponad 1,7 mld idzie na transport - tabor miejski. Dlaczego Elbląg nic z tego nie chce otrzymać? O ile pamiętam nie ma planów na nowe tramwaje, autobusów pozbyliśmy sie już dawno. Czy znowu Olsztyn zakupi kolejne wozy? Panie Prezydencie - to m. in. dlatego jest referendum.
jimi (2022.12.07)
Hydrotechnika, melioracje Żuław od lat zaniedbane !
(2022.12.07)
Problemem jest nie tyle brak statusu miasta wojewódzkiego tylko olsztyńska czapa bagienno-szuwarowa, która jest jak rak śmiało pożerający zasoby przeznaczone dla całego województwa. Gdy popatrzeć na Malbork, Tczew, które nigdy nie miały statusu miast wojewódzkich to Elbląg wygląda przy nich jak ubogi krewny z Galicji. Podziękowania należą się tym, którzy zmanipulowali elblążan by zagłosowali na osobników, którzy oddali wschodnią część dawnego województwa elbląskiego pod rządy, które okazały się być złośliwym rakiem o wdzięcznej nazwie Olsztyn. W Elblągu powinno się zorganizować referendum na temat wyjścia z tej opresji, bo to byłaby szansa na rozwój dla naszego miasta. Dni pana Wróblewskiego na urzędzie prezydenta właściwie są już policzone...
GłębokaMyśl (2022.12.07)
nie ma co tu popadać w zachwyt, proszty człowiek nie odczuję tych piniążków pod żadnym wzgędem
(2022.12.07)

info

21  
  4
Takie referendum było krótko po tym jak przestaliśmy być województwem Zostało kompletnie zignorowane. Teraz kiedy wybory za pasem trzeba by pytać a potem rozliczać poltyków w sprawie naszego wyjścia z tego bagna.
(2022.12.07)

info

31  
  3
wszystkie pieniążki które wpłyną do Elbląga i tak zostaną zmarnowane przez WRÓBLEWSKIEGO ratuje nas tylko referendum
(2022.12.07)
Elbląg musi miec swoje wlasne województwo i region bo jest najbiedniejszy a przez Olsztyn dodatkowo ograbiany. Powinien być nowy podział administracyjny inaczej Elbląg bedzie nadaj najbiedniejszym regionem w całej Unii Europejskiej. Tu nie ma przyszłości tylko stagnacja. Miasto widmo gdzie ludzi idą ci co pracują do pracy i zaraz z pracy do domu a poza tym nic innego nie mają.
(2022.12.07)
Dobrze nie jest to o czym piszesz to bzdury totalne.
(2022.12.07)