Zdewastowany budynek doczekał się użytkowników

3
31.10.2011
Zdewastowany gmach dawnego sądu przy ul. 1 Maja w Elblągu, już od kilku lat straszy przechodniów swym ponurym wyglądem. Z wypalonych otworów okiennych tu i ówdzie wychylają się już spore brzózki - czytamy w Głosie Elbląga z 31 października 1961 roku.
Budynek ten dziś kompletnie zrujnowany po generalnym remoncie dostarczyłby lokum dla wielu instytucji i urzędów, które od wielu lat okupują budynki mieszkalne. Niestety przez 15 lat, ani Prezydium MRN ani żadna z instytucji nie zainteresowała się możliwościami wyremontowania obiektu i zagospodarowania go.
   Po utworzeniu w Elblągu samodzielnej pracowni projektów budynek dawnego sądu wreszcie doczekał się zainteresowania. Rozpoczęto już wstępne opracowanie projektu adaptacji tego budynku. Po remoncie znajda się tu pomieszczenia biura DBOR i biura projektowe. Na parterze przewiduje się urządzenie nowoczesnego baru samoobsługowego.
   
   Artykuł można znaleźć w Bibliotece Elbląskiej.
   
   
.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

To prawda - na nasze nieszczęście - doczekał się nowych użytkowników. Pytanie - kiedy wreszcie to szkaradztwo zostanie rozebrane?
wredny (2011.10.31)

info

0  
  0
[wredny] masz rację. Budynek Sądu Miejskiego (Amtsgericht) nadawał się jeszcze do odbudowy. Rozwalono go tak, jak wiele innych budynków w Elblągu, w ramach popularnego wówczas (i aktywnie popieranego przez towarzyszy z komitetu) kanibalizmu budowlanego. Powstała ohydna, soc-realistyczna budowla ze szpetnym napisem na dachu: Wielobranżowa Spółdzielnia Pracy. .. .W ostatnich latach zachowane piwnice starego sądu, z tzw. Bogen-Gewölbe przejął Sąd Okręgowy. Pytanie [wrednego] jest aktualne - kiedy ta szpetota zostanie teraz rozebrana?
erg. (2011.10.31)

info

0  
  0
wredny, erg popieram! Do tego należy rozebrac kilka innych budynków z lat 60/70 albo je przebudowac. Chodzi mi o Feniks, pawilony przy 12 Lutego, zabudowę pawilonowo - handlową przy Płk Dąbka ze schodami po których zimą nie sposób sie poruszac(dwa przy Pionierskiej, jeden obok rynku, tzw pawilon przy Kosynierów Gdyńskich na przeciwko boiska szkoły muzycznej i inne. Ta bida architektura niestety na trwałe wrosła pejzaż śródmieścia i nie tylko, szpeci i kasuje swoim wyglądem klimat należny takiemu miejscu.
TUBYLEC 1 (2011.10.31)

info

0  
  0