Elbląg jest miastem, w którym nie można narzekać na brak rozrywek kulturalnych. Dotychczasowa działalność miała na celu umasowienie kultury w pełnym tego słowa znaczeniu. Obecnie chodzi o zrealizowanie szeregu zamierzeń pozwalających na jej bardziej prawidłowe i planowe prowadzenie.
Niepoślednie znaczenie w rozwoju ruchu kulturalnego będą miały niektóre inwestycje.
Zakończenie budowy Elbląskiego Domu Kultury pozwoli na oddanie teatru na 680 miejsc. Na ukończeniu jest budowa pawilonu bibliotecznego przy ul. 22 Lipca. W dzielnicy pozbawionej placówek kulturalnych. Wykonano dokumentację techniczną na odbudowę i adaptację zabytkowych kamieniczek i szpitala Św. Ducha, z przeznaczeniem na centralną bibliotekę. Odrębną pozycją jest b. klasztor podominikański, w którym obecnie mieści się „Galeria El”. Przed kilkoma laty, obiekt zabezpieczono częściowo z funduszów konserwatorskich. Natomiast społeczna praca członków „Galerii El” w ciągu 1962 i 1963 r. którą szacuje się na 250 tys. zł spowodowała bliższe zainteresowanie się tym obiektem ze strony władz miejskich.
Przeznaczona na zabezpieczenie obiektu i zakupienie odpowiednich materiałów kwota 100 tys. zł pozwoli na kontynuację społecznego czynu odbudowy. Wiąże się z tym dalsza sprawa, a mianowicie, urządzenia w najbliższym sąsiedztwie ogrodu botanicznego, do czego zresztą zobowiązują się członkowie galerii – również w czynie społecznym.
Istotną sprawą jest rozwijanie społecznego ruchu kulturalnego. Dlatego warto pomyśleć o zorganizowaniu klubu środowiskowego skupiającego nauczycieli i działaczy kulturalno oświatowych.
Potrzeb oczywiście jest znacznie więcej. Należy doprowadzić do pomyślnego końca utworzenie zespołu pieśni i tańca przy Elbląskim Domu Kultury, przystąpić do modernizacji i podniesienia estetyki istniejących pomieszczeń klubowych i bibliotecznych, uatrakcyjnić pracę klubów i świetlic.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter