Po 125 latach

6
30.11.2007
Z datą 29 listopada wiąże się jedna z najpiękniejszych kart polskiej historii Elbląga, informował Dziennik Bałtycki z 30 listopada 1957 r.
Zapisał ją mianowicie generał Józef Bem, który po upadku powstania przeszedł w wojskiem do Prus, osiedlił się w Elblągu i tu rozpoczął ożywioną działalność niepodległościową. Niestety, po 125 latach pamięć o Bemie i jego towarzyszach wygasła w Elblągu prawie doszczętnie. Nikt nie pomyślał też i w tym roku, aby w jakikolwiek sposób nawiązać zerwaną nić tradycji. Szkoda!
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

wszystko przez PO!
(2007.12.01)

info

0  
  0
nio i przez blokadę portEl. .. .. morskiego^_^
rwel (2007.12.01)

info

0  
  0
Kogo to interesuje! tu w Elblągu 70% wie wiecej o Leninie niż historii Polski Muzeum elbląskie wie napewno to samo co w notatce portu. el Kto mi odpowie co stało zamiast żaby na cokole pomnika na placu dzisiejsza nazwa(Słowiański)
Przyczajony Kmicic (2007.12.01)

info

0  
  0
stał ppomnik założyciela Elbląga Hermana von Balka:)
buntownikzwyboru (2007.12.02)

info

0  
  0
ty, przyczajony kmicic, zanim sie nazwiesz patriota naucz sie pisac skladnie, ok?
mi (2007.12.02)

info

0  
  0
Komuna w Elblągu wolała stawiać inne pomniki, ale co stoi na przeszkodzie w wolnej Polsce co robi wydział kultury, co robią nauczyciele historii i ludzie kultury, żeby zebrać fundusze i postawić tak zasłużonemu polakowi pomnik. Na Węgrzech stoją pomniki Bema prawie w każdym mieście.
hekra (2007.12.04)

info

0  
  0