Elbląskie cegły dla wsi

5
14.11.2006
Miejskie Przedsiębiorstwo Rozbiórkowo - Porządkowe wydobywa przy odgruzowaniu cegłę, niewielkie ilości, drewna budulcowego, żelaza, dachówki i kafli, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 14 listopada 1956 r.
List egzekutywy KW wysuwa jako jedno z najpilniejszych zadań zwiększenie przydziału materiałów budowlanych dla wsi, a w pierwszym rzędzie pochodzących z rozbiórki. Największym "dostawcą" tego rodzajów materiałów jest w naszym województwie Elbląg, tam się też udałem, aby zapoznać się z sytuacją. Miejskie Przedsiębiorstwo Rozbiórkowo - Porządkowe wydobywa przy odgruzowaniu cegłę, niewielkie ilości, drewna budulcowego, żelaza, dachówki i kafli. Wszystko to, z wyjątkiem cegły, jest całkowicie przejmowane przez grupy remontowe MZBM. Natomiast z cegłą sprawa wygląda tak: Wydobywa się tu od 200 do 300 tys. sztuk cegieł całych, nie licząc połówek. Cegły te według rozdzielnika otrzymują: WZBW, MPRB, grupy remontowe MZBM - wszystkie z Elbląga. Poza tym przydziałem pozostaje jeszcze co miesiąc około 30 tys. sztuk cegły w rezerwie. Przedsiębiorstwo nie może jednak sprzedać tej cegły, ponieważ o całej puli i jej przeznaczeniu decyduje pełnomocnik robót rozbiórkowych w... Warszawie. Pozostają jeszcze połówki - czyli cegły uszkodzone, które mogą być zbywane przez przedsiębiorstwo odbiorcom różnym bez ograniczeń. Jasne, że samymi połówkami nie można prowadzić budowy - nadają się one raczej do robót remontowych. Przedsiębiorstwo elbląskie jest w stanie co miesiąc dostarczyć 30 tys. cegły do dyspozycji odbiorców wiejskich, ale konieczne jest zwolnienie tej ilości przez pełnomocnika rządu w Warszawie, albo przesunięcie jego rozdziałowych kompetencji na prezydia rad narodowych. W tym drugim wypadku Prezydium PRN w porozumieniu z Prezydium MRN w Elblągu mogłoby się zająć rozdziałem tej dość poważnej ilości cegły. tak więc problem cegły dla wsi zależy przede wszystkim od załatwienia tej sprawy z pełnomocnikiem rządu w Warszawie, czym zająć się powinny niezwłocznie władze wojewódzkie.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

nasza cegła:( nasze miasto:( rozliczyć tych złodziei cegieł!!!!!
(2006.11.14)

info

0  
  0
I dzięki tym kretynom z "egzekutywy KW PZPR" rozebrano fasady domów na Starym Mieście i wiele innych budynków (resursy mieszczańskiej, resursy "Humanitas", willę Ziese'go, budynek kina "Film-Eck", ratusza przy Placu Słowiańskim i tak można prawie w nieskończość. Obiektów nadających się do odbudowy, wystarczyło je tylko zabezpieczyć. Do tej notatki dziennikarskiej winna być załączona lista tych pezetperowskich półgłówków, którzy wtedy zasiadali w tzw. "kumitecie". To dziadostwo rozebrało resztki zabytkowej i wartościowej substancji, by zafundować miastu bloki al'a soviet's, które do dzisiaj wystawiają jak najgorsze świadectwo ówczesnym "architektom miejskim"?!?!
Tad. (2006.11.14)

info

0  
  0
i tak odbudowano Warszawkę , a nasze stare miasto zasypano mimo , że było perłą europy.
(2006.11.14)

info

0  
  0
Autor Tad używa inwektyw w stisunku do b. notabli z PZPR, zapomniał jednak dodać gdzie ta cegła głównie trafiała. Trafia zaś do Warszawy zniszczonej przez hitlerowców po nieudanycm i wywołanym bez porozumienia powstaniu.
karolisko (2006.11.15)

info

0  
  0
nie tobie sikso oceniac Powstanie! Powiedz to tym co leza na Powązkach i w bezimiennych mogilach na ktorych teraz stoja centra hadlowe
(2006.11.15)

info

0  
  0