Dawno temu w Elblągu… ukradziono ogiera

6
19.10.2013
Dawno temu w Elblągu… ukradziono ogiera
Bryczka przed gospodą w Łęczu
W nocy z 12 na 13 października skradziono pasącego się na łące półtorarocznego ogiera należącego do właściciela ziemskiego z Karczowisk Górnych (niem. Oberkrebswalde). Policja kryminalna, mieszcząca się w ratuszu w pokoju nr 2, przyjmie każdą informację na temat miejsca pobytu skradzionego zwierzęcia. Na znalazcę czeka nagroda. (ET, środa, 14.10.1925 r.)
Nocne włamanie do mieszkania
   
W nocy z 12 na 13 października doszło do włamania do mieszkania wdowy zamieszkałej przy ulicy Wyspiańskiego (niem. Talstrasse). Złodziej wybił szybę okienną od strony podwórza, przesunął zasuwkę i wszedł przez okno do środka. Przetrząsnął mieszkanie prawdopodobnie w poszukiwaniu pieniędzy, gdyż zostawił po sobie wielki nieporządek. Pieniędzy jednak nie udało mu się znaleźć. Nie zostawił po sobie żadnego śladu. (ET, środa, 14.10.1925 r.)
   
   „Hannerl” w teatrze miejskim
   
Wszyscy miłośnicy operetki pamiętają zapewne wspaniały utwór „Dreimaelerhaus”, który zyskał sobie sławę w kraju i zagranicą, a także i w naszym mieście. Carl Lafite* opracował kolejne Schubertowskie pieśni na drugą operetkę, która ma stanowić kontynuację „Dreimaelerhaus”. Tytuł tej operetki brzmi „Hannerl”. Również i ona była wystawiana na niektórych niemieckich scenach, odnosząc podobny sukces, jak jej poprzedniczka. W naszym teatrze „Hannerl” będzie wystawiana w najbliższy piątek 16 października o godz. 19.30. (ET, środa, 14.10.1925 r.)
   
   * Carl Lafite (ur. 31 października 1872, zm. 19 listopada 1944 r.) był austriackim kompozytorem, organistą, kierownikiem chóru, dyrygentem, pedagogiem muzycznym i krytykiem – Wikipedia
   
   Koniec ferii!
   
Ferie na świętego Michała (niem. Michaeliferien) skończyły się i dzwonek szkolny wezwał wszystkie dzieci i nauczycieli do pracy. Obok przerwy między Nowym Rokiem, a świętami Wielkanocnymi, okres między świętym Michałem (niem. Michaelis), a świętami Bożego Narodzenia jest najdłuższym okresem nieprzerwanej nauki w całym roku szkolnym. Byłyby być może najmniej przyjemnym okresem w roku ze względu na nieprzyjemną, jesienną pogodę, gdyby nie to, że trzecia jego części związana jest z przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia. Ta perspektywa pomaga przetrwać mgliste dni oraz nieprzyjemną, mokrą pogodę jesiennych miesięcy. Podczas już zakończonych ferii młodzież mogła zebrać zapas świeżych sił i dobrego nastroju na najbliższy czas nauki. Ferie przyniosły ze sobą świeże powietrze i słońce. Dzięki temu młodzież będzie mogła w pełni sił kontynuować naukę. (ET, piątek, 16.10.1925 r.)
   
   Wystawa „Ren”
   
W niedzielę 18 października w Domu Młodzieżowym przy ulicy Wapiennej (niem. Kalkscheunstrasse) o godz. 14.30 zostanie otwarta wystawa pt. „Ren” (niem. „Der Rhein”). Jak podaje magistrat, wystawa będzie otwarta w dniu 18 października w godz. 14.30-19, w dniach 19-23 października w godz. 8-13 i 15-19. (ET, piątek, 16.10.1925 r.)
   
   Mecz finałowy o mistrzostwo Prus Wschodnich w piłce ręcznej
   
Tutejsza policyjna drużyna sportowa organizuje w niedzielę 18 października na Kasernenhof mecz finałowy o mistrzostwo Prus Wschodnich w piłce ręcznej. W meczu weźmie udział elbląska drużyna policjantów oraz królewiecka drużyna sportowa. (ET, sobota, 17.10.1925 r.)
   
   Zakaz sprzedaży literatury brukowej na dworcach
   
Dyrekcja kolei państwowej w Królewcu (niem. Koenigsberg) ma zamiar walczyć ze sprzedażą literatury brukowej. Przy wsparciu prezydentów okręgowych chce doprowadzić do zakazu sprzedaży na dworcach następującej prasy: „Buntes Leben”, „Ich und Du”, „Le Sourire”, „Der Reigen”, „Der Junggeselle”, „Die Ohne”, „Berliner Leben” i „Paprika”. (ET, sobota, 17.10.1925 r.)
   
   Strajk pracowników budowlanych w Elblągu zakończony
   
Praca ruszy w jutrzejszy wtorek. Doszło do porozumienia w sprawie podwyżki. Czeladnicy mają zarabiać 6 fenigów więcej, a robotnicy 3 fenigi więcej za godzinę pracy. (ET, poniedziałek, 19.10.1925 r.)
   
   Film o Kolumbie
   
Film o Kolumbie, który był wyświetlany w Lichtspielhaus w zeszłym tygodniu, będzie można obejrzeć jeszcze raz w środę 21 i w czwartek 22 października. Jak już podawaliśmy, przemowę do filmu wygłosi komandor podporucznik Roedenbeck z Berlina. Film zapowiada się interesująco, tym bardziej, że maszyny, które posłużyły do zbudowania statku, pochodzą z firmy Ferdynanda Schichaua. (ET, poniedziałek, 19.10.1925 r.)
   
   Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
   
   
tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Ci Niemcy to jednak złodzieje, no żeby ogiera ukraść ???!!!
(2013.10.19)

info

2  
  2
W kinie wyświetlano film nie o Kolumbie, a o zwodowanym dwa lata wcześniej w gdańskiej stoczni Schichau'a liniowcu "Columbus". Ciekawie o tym opowiadał ks. Kilanowski: http://www.tv.elblag.pl/35,3382-4_kwietnia_1912r._%E2%80%93_legenda_columbusa_oraz jest notatka z kalendarium elbląskiego__.html http://www.tv.elblag.pl/42,5091-tajemnica_columbusa.html
Lu (2013.10.19)

info

0  
  1
policja kryminalna w pokoju nr 2 - ciekaw jestem jak wielki obenie policja kryminalna ma KOMFORT ?
ikiv (2013.10.19)

info

0  
  0
Jak to jest!? Elbląg to Prusy wschodnie czy zachodnie?!
elbing1 (2013.10.20)

info

0  
  1
Zależy kiedy. .. Za czasów polskich były Prusy. Zaraz po rozbiorach utworzono prowincję Prusy Zachodnie ze stolicą w Kwidzynie, a po II rozbiorze Polski – w Gdańsku. W roku 1829 połączono obie prowincje (Prusy Wschodnie i Prusy Zachodnie) w Prusy, by w 1878 ponownie je rozdzielić. Po traktacie wersalskim Elbląg znalazł się w granicach Prus Wschodnich, a konkretnie w regencji zachodniopruskiej Prus Wschodnich. W 1939 roku Elbląg wraz z cała regencją kwidzyńską włączony został ponownie do okręgu Prusy Zachodnie.
Lu (2013.10.20)

info

4  
  0
-szczęscie ze niemcy ukradli tylko ogiera bo polacy ukradliby ogiera wraz z lancuchem
(2013.10.22)

info

1  
  1